Forum

Kuchenne porady

Problem z "Zelaznymi kluskami"

  • Autor: Dunia Data: 2006-10-08 14:50:55

    Kochani! Weszłam tu zupełnie przypadkowo, no i się żdziebko zadomowiłam. Od jakiegoś czasu próbuję znaleść przepis na kluski, które kiedyś robiła moja babcia. Niestety babubia dawno nie żyje i nie mam skąd zdobyć recepturę. Może ktoś z zaglądających tu żarłoków pomoże mi i powie jak to się robi?
    Kilka przepisów już zdążyłam "przećwiczyć" i nie ukrywam - wszystko OK.
    Pozdrawiam wszystkich, nie tylko tych którzy wiedzą jak się robi kluchy
    Dunia

  • Autor: wam Data: 2006-10-08 15:36:13

    1.5 kg surowych ziemniaków
    0,75 kg ugotowanych ziemniaków (w łupinach)
    10 dkg słoniny lub boczku
    1 cebula
    1 łyżka soli
    Obrane ziemniaki zetrzeć na tarce, odcedzić w lnianym woreczku. Ugotowane ziemniaki zgnieść w prasce lub zmielić na maszynce. Dodać sól i wszystko razem dokładnie wyrobić. Formować rękami podłużne kluski i kłaść do wrzącej, osolonej wody. gotować około 30 minut. Podawać z przesmażonym boczkiem(słoniną) i cebulką.

    Jest to przepis z broszurki pt. "Z kuchni reginu łęczyckiego" wydanej z okazji III Regionalnego pokazu potraw ziemi łęczyckiej

  • Autor: inka21 Data: 2006-10-08 18:46:59

    masz problem zkluseczkami? to spójrz tutaj http://wielkiezarcie.com/artykul.php?id=191 , powodzenia:)

  • Autor: Uretan Data: 2006-10-10 18:38:44

    Inka. Ale te nie są "żelazne", tzn nie zawierają surowych ziemniaków.
    A do przepisu Wam dodam, że wodę z odciśnięcia tartych ziemniaków powinno się odstawić na 10 min. Wtedy skrobia, która została wypłukana osiądzie na dnie. Teraz należy zlać wodę z wierzchu a skrobię dołożyć do masy kluskowej. Ta drobna czynność bardzo wzmacnia kluski.

  • Autor: marinik Data: 2006-10-11 10:39:26

    te 30 minut gotowania to jakaś przesada.

Przejdź do pełnej wersji serwisu