Forum

Kuchenne porady

A co można zrobić z aronią

  • Autor: magda11 Data: 2006-10-13 12:06:26

    Mam jeszcze dużo, bardzo dużo aroni (około 40 -50kg). Ma ktoś może pomysł i ewentualnie przepis na coś pysznego z aroni?

  • Autor: alman Data: 2006-10-13 13:46:42

    Ja robię nalewkę i sok, pyszne. Ale potrzeba do tego liści wiśni, do jednego i drugiego, z tym, że liście wiśni zrywam latem, myję, suszę i zamrażam, bo w tej chwili są już gorzkawe. Możesz jednak spróbować.

    Sok z aronii

    1 kg aronii
    1 l wody
    100 liści z wiśni
    2 łyżeczki kwasku cytrynowego
    1 kg cukru

    Aronię, wodę i liście gotować min. 0,5 godz. Odstawic do następnego dnia. Przecedzić, dodać cukier i kwasek cytrynowy, zagotować i gorący wlać do butelek.
    Ja używam butelek po "Kubusiach", nalewam pełniutko, zakręcam i odwracam.

    Nalewka z aronii

    1 kg aronii
    200 liści z wiśni
    2 l wody
    0,5 kg cukru
    2 łyżeczki kwasku cytrynowego
    1/2 l spirytusu

    Aronię, wodę i liście gotować 15-30 min. Odstawić na noc. Na drugi dzieć odcedzić, dodać cukier i kwasek, zagotować. Ostudzić, dodać spirytus.

  • Autor: Martaa Data: 2008-08-28 13:57:30

    A jak długo ma się "przegryzać" taka nalewka???? Zrobiłam ją juz miesiąc temu - niedawno próbowałam i ma niezły smak:) A gdzies wyczytałam, że ma sie przestać 6 miesięcy. Proszę o odpowiedź:)

  • Autor: marinik Data: 2008-08-28 14:01:52

    almanku- a co daje te liscie wisniowe w tej nalewce? Czy jakis specyficzny posmaczek? Ciekawi mnie to, bo choc wiem o znakomitych wlasciwosciach owocu aronii, to nie jestem w stanie zachwycic sie jej smakiem - ot cierpki kwach ze znakomitym za to kolorem.

  • Autor: alman Data: 2008-08-29 09:38:51

    Mariniku, liście wiśni dają właśnie posmak wiśniowy !!! naprawdę dobre. Sąsiad ma aronię w postaci drzewka, owocuje obficie, nie widać liści tylko owoce, ale wcześniej nigdy nie zrywał bo nie wiedział bardzo co z tym robić. Kiedyś mnie zagadnął, że może chcę aronii sobie urwać? podziękowałam bo mam na działce swoją /2 krzewy/ ale pytam, dlaczego nie zrobi soku? nie umiemy, jak? przyniosłam mu na drugi dzień przepis....po roku sobie przypomniałam i pytam - jak tam sok? a on - sąsiadeczko, soczek pyszny, ale jak się doda do wódeczki to dopiero niebo w gębie..
    Ja w tym roku zrobiłam sporo soku i jakieś takie owoce w syropie, nawet mi to odpowiada. Aby nie było cierpkie wkładam owoce do zamrażarki na dzień, dwa, a potem przetwarzam, no i zamiast kwasku cytrynowego daję sok z cytryny /na kg owoców 1 cytryna/.

  • Autor: Mari Data: 2008-08-29 10:22:53

    Bardzo Ci zazdroszcze tej aronii, ja mam na dzialce duze drzewko, corocznie zbieram tak 10-12 kg owocow a w tym roku jakies ptaki
    zezarly wszystko w ciagu jednej nocy, wieczorem aronia byla obsypana owocami a rano zostaly tylko szypulki. Uratowala sie garstka z tych co byly gleboko w koronie i ptaki sie tam nie dostaly. Pozdrawiam. 

  • Autor: Wróbelek Data: 2006-10-13 14:45:52

    Malućki robi z aroni bardzo dobre wino, przepis podać mogę jak od niego wydębię:)
    Można też zrobić sok na zimę

  • Autor: ekkore Data: 2006-10-13 20:48:59

    moi teściowie jak mieli działkę robili sok w sokowniku, który potem dodawali do innych soków owocowych, albo w czasach, gdy teściowi zdrowie pozwalało na konsumpcję alkoholu, tym sokiem zaprawiali wódeczkę.
    teraz nie mają już działki

  • Autor: Animozja Data: 2008-08-28 14:37:01

    Przetwór się robi: trzeba do niego jeszcze gruszek. Gruszki na ćwiartki i gotuje się je w syropie cukrowym, wyjmuje, gdy zrobią się szkliste, wrzuca się do syropu aronię, pogotowuje trochę i to wszystko do słoików, na zmianę gruchy i aronia, zalać resztą syropu, zapasteryzować i po krzyku. Z tym, że to jest pomysł na - góra - 5 kg.

  • Autor: malinkasa Data: 2008-09-04 15:09:39

    zdecydowanie polecam nalewke:)

Przejdź do pełnej wersji serwisu