Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Jak przechowywać nasiona?

  • Autor: bahus Data: 2006-10-21 21:51:06

    Udało mi się zebrać sporo różnych nasion. Tak kwiatów jak i warzyw. Pięknie się wysuszyły (trzymałem je w pobliżu kaloryfera). No i teraz mam problem. Jak je przechowywać? Czy można je trzymać w foliowych woreczkach (tak zwanych "strunowych"), które gwarantują szczelność? A może inaczej?
    Bahus

  • Autor: Olina Data: 2006-10-21 21:57:57

    Ja najczęściej przechowuję nasiona w kopertach,które opisuję"gdzie jakie nasiona" w woreczkach jeszcze nie próbowałam

  • Autor: dankarz Data: 2006-10-21 22:33:28

    Zbieram nasiona podobnie jak Ty Bahusie i przechowuje je w woreczkach ale otwartych, oczywiście są wysuszone, nie zdarzyło mi sie żeby zapleśniały, powietrze dochodzi i jest ok - pozdrawiam dankarz

  • Autor: sylwia123 Data: 2006-10-21 23:44:20

    Ja odradzałabym w woreczkach foliowych,gdyż wtedy powietrze nie będzie dochodziło i mogą być do wywalenia.Najlepiej trzymać w papierowych.

  • Autor: niutka Data: 2006-10-22 08:52:44

     Ja nasiona przechowuję tylko w papierowych torebkach.

  • Autor: superka Data: 2006-10-22 13:20:17

    Ja zawsze przechowuję nasiona w małych słoiczkach. Uważam , ze możesz przechować je w torebkach strunowych , śa szczelne , a obecnie producenci pakują nasiona w hermetyczne torebki , od wewnątrz zafoliowane dlatego , aby nie dochodzilo powietrze , a z nim wilgoć.

  • Autor: alman Data: 2006-10-22 18:38:54

    Zawsze przechowuję w torebkach papierowych np. po cukrze, albo też w kopertach. A ściślej mówiąc przechowywałam, bo teraz robię to już sporadycznie, tylko niektóre, bowiem większość nie daje już tak samo efektownych kwiatów jak z nasion zakupionych.

  • Autor: klemens Data: 2006-10-22 19:39:54

     Zebrane nasiona przechowuję w otwartych plasykowych pojemnikach po roznego rodzaju serkach i jogurtach / wielkosc pojemnika zalezy od ilosci nasion /na dzialce w szafce ona susza sie w sposob naturalny .

  • Autor: klemens Data: 2006-10-22 19:41:12

     Zebrane nasiona przechowuję w otwartych plasykowych pojemnikach po roznego rodzaju serkach i jogurtach / wielkosc pojemnika zalezy od ilosci nasion /na dzialce w szafce. Nasiona susza sie w sposob naturalny .

  • Autor: bahus Data: 2006-10-22 21:20:07

    Trochę mnie zmartwiłaś...zebrane nasiona są gorsze od "kupnych"? ..a ja się tyle namęczyłem. ;) No cóz działkę mam od kwietnia i doświadczenie niewielkie.
    Bahus

  • Autor: Janek Data: 2006-10-23 10:42:10

    Dwa trzy lata można zbierać i siać "swoje" nasiona. Potem jednak degenerują się. Nie wszystkie ale większość. Kwiatom grozi to po 7-8 latach.
    Ale jeśli będziesz zmieniał nawożenie (nie tylko sztuczne "dokarmianie") ta żywotność nasion wydłuża się. Najłatwiej sprawdzić obserwując efekty po wysianiu. Jeśli zauważysz w przyszłym roku marny efekt to nie zbieraj nasion. Wyjątkiem (chyba!) są koktajlowe pomidory ( pisałem już w innym wątku).
    Ogórków nie siej z własnych nasion (za duże ryzyko jednak).

  • Autor: bahus Data: 2006-10-23 11:25:44

    Janek, dziękuję za te informacje. Wczoraj kupiłem 10 worków obornika, końsko-krowi. Dziś i jutro będę go "umiesczał" w warzywniku. Do kwiatów zastosuję sztuczny.(ale sztuczny to podobno na wiosnę)
    Bahus

  • Autor: Janek Data: 2006-10-23 12:39:52

    Jeśli masz kwiaty "zimujące" (np. róże, piwonie) to posyp obornika trochę na wierzchu, a przed mrozami przykryj lekko ziemią, na wiosnę lekko przekop powierzchniowo wokół kwiatów. Sztuczny nawóz zawsze możesz wiosną posypać, tylko uważaj, jaki nawóz (przeważnie jest zastosowanie na opakowaniu) sypiesz i pod jakie rośliny, np. róże, truskawki nie lubią wszystkich nawozów sztucznych. Ja od lat stosuję mieszankę dla róż i truskawek i mam świetne efekty. Róże jeszcze kwitną i mają dużo pąków. Fakt, że odcinam przekwitłe kwiaty i "puste" łodygi.
    Jeżeli dajesz w tym roku nawóz, to czasem nie syp wapna (!!) nie wolno robić tych zabiegów w tym samym roku. Na wiosnę też uważaj z np. dolomitem i innymi zawierającymi dużo wapna.
    Miałeś wpaść do mnie przejazdem, zobaczyłbyś jak ja mam na działce ... a teraz po przebudowie jest ciekawiej.
    Jesteś "pyra farmazońska".
    J.

  • Autor: bahus Data: 2006-10-23 13:12:10

    Przejazdu nie było więc nie mogłem wpaść. A za rady dzięki...qurcze a ja wapno już kupiłem i chciałem razem z obornikiem....Oj jeszcze potrwa nim się wszystkiego nauczę. Piwonii mam dużo, truskawki zlikwidowałem.
    Bahus

  • Autor: alman Data: 2006-10-23 18:16:32

    Wydaje mi się, że z obornikiem też ostrożnie. Ja zrezygnowałam z uprawy warzyw w większości, ale pamiętam z czasów kiedy je uprawiałam, że niektóre rośliny nie lubią rosnąć bezpośrednio po daniu obornika. Dopiero w drugim roku. Nie pamiętam już dokładnie które, ale ktoś z pewnością będzie wiedział. Chyba np. marchew. Zawsze stosowałam obornik w danym roku na połowie działki, a w drugim roku na drugiej połowie.
    Jeśli chodzi o nasiona, to moim zdaniem tylko koper rośnie normalnie, warzyw nigdy nie zbuerałam, a kwiaty niestety wychodziły marne. Potem przeczytałam w jakichś poradach, że nie warto zbierać nasion, bo już nie powtarzają cech pierwotnej rośliny.
    Metodą prób i błędów najlepiej się nauczysz, choć to trochę potrwa.

  • Autor: mlena Data: 2006-10-23 20:38:56

    Co roku zbieram nasiona z kwiatów i przechowuję je w kopertach . Często kupowane nasiona w torebkach są juz kilkakrotnie przedatowane i nie wschodzą. Dlatego tez od jakiegos czasu staram się zbierac swoje nasiona. Ważne jest aby były całkowicie dojrzałe wtedy napewno nie bedzie problemu z kiełkowaniem.
    Niekóre flance pomidorów są szczepione , zebrane nasiona z takiego krzaka nie dadzą takich pomidorów w przyszłym roku. O tym dowiedziałam sie od znajomego ogrodnika. Osobiście widziałam jak szczepi pomidory na innych krzakach pomidorów, ale to jest juz ich zawodowa tajemnica.

  • Autor: alman Data: 2006-10-24 07:53:14

    Tak, z tym przedatowaniem to prawda. Dlatego nasiona zawsze kupuję w ostatniej chwili, tuż przed wysiewem. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że te stare i przedatowane już zostały wykupione.

Przejdź do pełnej wersji serwisu