Forum

Kuchenne porady

Pieczony schab

  • Autor: kasia_777 Data: 2007-05-30 14:02:45

    Witajcie, Mam kawał schabu bez kości, rozmroziłam i moczy się w mleku już 2 dni. Nie mam pomysłu co z nim zrobić. Chciałabym upiec ale nie wiem w jakich ziołach go zamarynowac. Patrzyłam już w necie ale nie znalazłam nic co by mnie interesowało. Nie mam śliwek zeby zrobic nadziewany. Mam troche sera żółtego i różbe zioła. Czy macie jakieś pomysły??
    Dzieki. Pozdrawiam, Kasia

  • Autor: Elek Data: 2007-05-30 15:16:40

    Kasiu ja polecam Tobie ten sposób przygotowania schabu o którym pisze Mońcia :

    http://wielkiezarcie.com/forum_watek.php?id=99880&post=99887

  • Autor: kasia_777 Data: 2007-05-30 15:59:08

    Dziekuje za odpowiedz :-)

  • Autor: inka21 Data: 2007-05-30 17:07:20

    no no jak widać  nadal moje przepisy są w obiegu ,a ten przepis to nic innego jak schab parzony w przyprawach, wypadało by podać autora- nie sądzisz? pozdrawiam  i życze smacznego, inka21
    p.s. na przyszłośc dobra rada: nie mocz schabu w mleku, nie trzeba

  • Autor: Janek Data: 2007-05-30 18:12:35

    Droga Inko21, zdaje się, że nie  podpięłas się pod właściwą wiadomosć ( nie tego adresata !). Poza tym nikt nie ma obowiązku pamiętać czyj to przepios jeżeli właściciel przepisu obraził się na nie wiadomo kogo i dokonał kary na wszystkich. Niestety. Sama "zablokowałaś" swoje przepisy i nie ma nawet jak porównać!!!
    A poza tym skąd Wiesz czy przypankiem Mońcia nie ściągneła tego przepisu z innego portalu zupełnie nieświadoma, że jest to Twój przepis.
    Tak więć skończ z obrażaniem się na wszystkich i nie prowokuj, m.innymi mnie, do takich postów pod Twoim adresem.
    Nie zachowuj  się jak obrażona księżniczka, to już dziecinada z Twojej strony.
    Bardzo Cie lubię , Twoje przepisy też ..szczególnie kawę mrożoną (miałem w ulubionych i chyba znikła, nie pomyślałem, że też zostanę "ukarany" i nie wydrukowałem (cóż ...TO TWÓJ PRZEPIS )...i szanuję ale co za dużo to nie zdrowo.
    Pozdrawiam
    Janek

  • Autor: jasia Data: 2007-05-30 19:04:11

    Jak widac, inka obrażona, ale ciągle śledzi forum...

  • Autor: makusia Data: 2007-05-30 19:05:31

    masz rację Janku , podzielam Twoje zdanie i dziwi mnie to że to Inka :(( tak bardzo lubiana przeze mnie :(( Ineczko przecież dalej wchodzisz na ta stronkę i napewno korzystasz z przepisów , pozdrawiam Madzia..

  • Autor: Elek Data: 2007-05-30 22:16:06

    inko21 - jesteś niesprawiedliwa to po pierwsze !!!!!!!!!!!!!
    a po drugie NIE czytasz uważnie tego co jest pod podanym przeze mnie linkiem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Mońcia jak najbardziejPODAJE autorkę przepisu :

    Autor: Mońcia
    Temat: Odp: zgubiłam przepis na schab robiony na parze
    Data: 2007-05-29 13:45:45Nie jest to mój przepis.Jego autorką jest inka 21.Cieszę się,że mogłam pomóc.Pozdrawiam!

    Mimo wszystko pozdrawiam - Elek

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2007-05-31 02:20:11

    Podzielam zdanie innych i dziwi mnie upor Inki i blokowanie przepisow.Nie wiem czemu to ma sluzyc (rozumiem kopiowanie na innych stronach przepisy z WZ ale tego sie nie uniknie w sieci) przeciez tylu ludzi korzystalo z twoch przepisow Inko.Czy to ma byc jakas kara dla uzytkownikow WZ poprostu cie nie rozumie.Sama jak widac zagladasz tutaj dalej.Na ta strone dostalam sie wlasciwie dzieki Ince,bo szukalam w necie przepisu na makowki i nic nie moglam znalezc a pierwszy raz mialam je sama robic(przedtem zawsze je robila moja mama dla mnie).No tak kazdy ma swoj wybor,choc ja pomimo tego Inko dalej cie nie rozumiem.

  • Autor: inka21 Data: 2007-05-31 09:21:02

    hej kochani - ja nie jestem obrażona , nie mam powodow na was się obrażać, i jeszcze jedno dla "młodszych bywalców" tej stronki: niektorzy z nas np. caritka(której już nie ma ,bahus,  janek, a również ja posiadamy specyficvzne poczucie humoru i to co niektórzy z was przeczytaja i biora na poważnie to dla nas żarty, ot i co - dlatego po przeczytaniu przez janka jego odpowiedzi usmialam sie i napisalam do niego na gg- tam też nieźle nam poszla rozmowa:), a co do wchodzenia na stronkę to przecież wyraźnie powiedzialam ,że jej nie opuszczę, a co do przepisow moich poblokowanych to juz przynakmniej kilka razy wyjasnialam dlaczego tak postaniowiłam i nareszcie powinien ten temat zostac zakończony- uszanujcie moja wolę, prosze.....
     a co do mojego zapytania o to czy nie czas podać autora przepisu- to przepraszam , nie doczytałam oczywiście ,że wcześniej byl podany w innym poście- ja zawsze wpadam tu z braku czasu z rozpędu, więc daruj monciu<cmok,cmok>
    no to tyle na dziś, pozdrawiam wszystkich uzytkownikow i szczęśliwcow- dla mnie dziś ten dzień to jedna wielka masakra- idę usuwać korzeń po zębie, bbbbbbbbbbbbbbbrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr i choc uwielbiam wizyty u dentysty( to mój ekstra relaks przy załaczonej wiertarce) to dziś bardzo się lękam, bo ostatnio miałam przez godzinę wyrywanego ząbka, potem za tydzień usuwane dwa potwornie wrośnięte w szczękę korzenie, robiona plastykę dziąsła i oczywiście szycie..........ojojoj ale sie bojępapapapappaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa kochane żarłoczki

  • Autor: smakosia Data: 2007-05-31 13:13:53

    No to nie zazdroszczę - brrrrrrrrr! Trzymaj się i daj potem znać jak się czujesz. Pozdrawiam.

  • Autor: bahus Data: 2007-06-07 19:05:21

    Amen....
    Bahus

  • Autor: lubczyk69 Data: 2007-06-02 14:07:51

    „MŁODY” SCHAB PIECZONY W MAŚLE, BOGATO
        SZPIKOWANY CZOSNKIEM.
     
    Filet ze schabu bez kości (koniecznie z młodej świni) okroić z resztek błon i tłuszczyków. Mięso na ½ godziny przed pieczeniem, bardzo bogato ze wszystkich stron naszpikować czosnkiem (co jakieś 3 cm, w lewo, w prawo, w górę i w dół)) i doprawić solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.
    W pierwszej chwili wygląda na to, że ilość czosnku jest karykaturalnie nadmierna, ale za to efekt końcowy jest BOMBA !
     
    Forma do pieczenia musi być tak dopasowana wielkością, aby schab wypełniał ją prawie w całości !!!
     
    Mięso przesmażyć krótko ze wszystkich stron na maśle z domieszką oliwki. Z oliwką, aby masło się nie przypaliło w wysokiej temperaturze.
    Schab przełożyć do formy i zalać 4/5 kostki, roztopionego, wrzącego masła. Przykryć i wstawić do piekarnika, rozgrzanego do 200 stopni.
    Po 20 minutach wlać szklankę wody i piec dalej pod przykryciem do miękkości.
    Kroić w plastry grubości najwyżej 1cm. Czosnek powinien przybrać żółtawo-zielonkawą barwę, co na tle białości mięsa, wygląda bardzo ciekawie.
     
    Do tego:
    AUSTRIACKIE KNEDLE Z BIAŁEJ BUŁKI.
    - 250g suchej bułki (starzejącą się białą bułkę, przed suszeniem
       pokroić w kostkę - co trzeba przygotować na kilka dni wcześniej)
    - łyżka masła
    - mała cebula
    - 200 ml mleka
    - 40 g mąki krupczatki
    -  3 całe jajka
    -  3 łyżki posiekanej zielonej pietruszki
    - szczypta świeżo startej gałki muszkatołowej, sól.
     
    Zagotować mleko i wrzącym zalać kostki suchej bułki. Posolić, wymieszać i odstawić do ostygnięcia. Posiekaną drobno cebulę zeszklić na maśle
    i wymieszać razem z namokniętą bułką. Kolejno roztrzepać i dodać jajka. Wsypać mąkę i siekaną natkę.  Wyrobić niezbyt gęste ciasto. Mokrymi rękoma formować (z tej ilości, 6 sztuk knedli) kule mniejsze od piłki tenisowej i delikatnie kłaść je na osoloną, gotującą się łagodnie dużą ilość wody. Gotować powoli dobre 12-15 minut, czasem obracając je na drugą stronę.
    Uwaga ! można je śmiało przygotować wcześniej bowiem mogą bez szkody gotować się nawet do pół godziny i dłużej !
     
    SAŁATA
    Doskonale pasuje tutaj grubo pocięta endywia na gorąco, podduszona na oliwie słonecznikowej z dodatkiem białego świeżo mielonego pieprzu.
     
     
     
    MŁODY SCHAB Z PYSZNĄ KAPUSTKĄ.
     
    kawałek młodego schabu bez kości – 1,2 – 1,5 kg,
    40 ml oliwy z oliwek,
    1 łyżka musztardy (najlepiej sarepskiej, lub podobnej ziarnistej Dijon)
    2 ząbki czosnku,
    1 łyżka majeranku,
    1 łyżeczka kminku,
    20 g masła,
    125 ml ciemnego piwa,
    nieco mąki kartoflanej,
    sól i czarny pieprz prosto z młynka.
     
    Czosnek posiekać z majerankiem i kminkiem na jednolitą masę. Wymieszać dokładnie z musztardą i oliwą. Na pół godziny przed pieczeniem, posmarować tym mięso ze wszystkich stron.
     
    UWAGA! Schab musi być wytarty do sucha i wyjęty z lodówki na kilka godzin wcześniej.
    Piec powoli w 150 stopniach do miękkości, 1,5 – 2 godziny. Od czasu do czasu polewać wytopionym tłuszczem. Gdy gotowe, wyjąć mięso i zawinąć w folię aluminiową i trzymać w zamkniętym piecu. Do powstałego sosu dodać piwo i zagęścić łyżką mąki kartoflanej. Pogotować 2 – 3 minuty i trzymać w cieple.

  • Autor: Baśka Data: 2007-06-02 15:08:08

    Wpisz to w przepisy,tutaj trudno po jakiś czasie będzie je znależć.Zaciekawiła mnie sałata na gorąco,bo endywia to sałata?

  • Autor: lubczyk69 Data: 2007-06-03 16:44:36

    Kiedyś naskrobałem tu trochę przepisów ale je wykasowałem. Są osoby, które uważają, że jestem obecny na WŻ w celach reklamowych.
    Kto chciał to sobie te schaby skopiował.
    Fakt! Endywia to jest sałata. Uwaga bo jest gorzkawa i nie wszyscy to lubią. A ten schab w maśle to jest smakowy odlot. Po wyjęciu formy z pieca i pierwszym zdjęciu pokrywy formy do pieczenia, rozchodzi sie taki zapach po kuchni, że osoby znajdujące się w promieniu 5 metrów w tej samej sekundzie mają autentyczny ślinotok!

  • Autor: jasia Data: 2007-06-02 18:19:16

    Lubczyk witam, miło, że jesteś...no i ze schabikami
    jasia

  • Autor: bahus Data: 2007-06-05 23:51:16

    Witaj Lubczyk. Fajnie, że się u nas pojawiłeś. Mam pytanie....czy knedle w Austrii są też tak popularne jak w Czechach? No i czym się różnią?
    Bahus

  • Autor: lubczyk69 Data: 2007-06-12 10:01:32

    W Austrii chyba bardziej niz w Czechach. Najstarsze źrodlo z XII wieku na temat knedli znaleziono w Tyrolu Południowym (dziś geograficznie należy do Włoch)
     Wtedy robiono je albo z resztek pszennego chleba albo na bazie pszennej mąki.
    Knedle robione z kartofli trafiły do północnej Austrii (Waldviertel) z Czech. Tyle o historii.
    W Czechach robione są głównie jako dodatek do pieczeni z sosem. Jest to ciasto z resztek białego pieczywa, uformowane w grubą kiełbaskę i po zawinięciu w ściereczkę ugotowane w wodzie. Później kroi się je w plastry i podaje do mięsa (w Austrii nazywa się je "Serviettenknoedel") Znane czeskie knedle ze śliwkami w Austrii podaje się z morelami.
    Knedle w Austrii to niemal religia. Głównie mają formę kulistą i są duże albo małe. Mogą stanowić samodzielne danie główne, albo dodatek do niego, albo wkładkę do zupy, albo deser. Mogą być nadziewane albo nie. Smakowo: neutralne, słodkie albo pikantne. Z mąki, chleba, bułki, kartofli, twarogu, mięsa albo jego podrobów.
    Ale to jest temat na małą nowelkę.

  • Autor: Baśka Data: 2007-06-12 13:56:03

    Temat na nowelkę?Więc ją napisz,chętnie poczytam o knedlach.Pewnie nie tylko ja.
     

  • Autor: lubczyk69 Data: 2007-06-13 12:29:03

    Zabrzmialo niebezpiecznie prowokacyjnie. Ino, ze w najblizszym czasie ni mom kiedy. Byle czego nabazgrac nie chce a skupienie wymaga czasu. Np. w tej chwili siedze na lotnisku w Talinie i czekam na samolot do Warszawy, gdzie dalej musze sie przesiasc na nastepny do Wiednia. W domu bede poznym wieczorem. Jutro mam w firmie nerwowa nasiadowe. W piatek zakupy o zaostrzonym rygorze bo wsobote mam bardzo waznych gosci i mam za zadanie zablysnac. Jury jest bardzo srogie wiec musze sie sprezyc. A pozniej to pewnie o tym zapomne bo: "Skleroze ist auch eine Rose"

  • Autor: Baśka Data: 2007-06-13 14:23:02

    Wpisz w kalendarz,jako zadanie do wykonania.Może być nawet w troszkę dalszej przyszłości.Lubię czytać o jedzonku.Do niedawna książki kucharskie służyły mi właśnie do czytania.
    Sklerozą się nie wymówisz,prawie każdy ją ma.
    Pozdrawiam Basia.

  • Autor: lubczyk69 Data: 2007-06-13 16:15:36

    Cały materiał jest w niepozbieranych fiszkach. W tej chwili mam inne zadania, np. bazgroły na temat kawy (parz wrześniowy Nr miesięcznika Men's Health) Muszę do tego pozbierać nie tylko tekst, co i potwierdzenia źródłowe a to jest mocno absorbujące. Knedle są w planie na koniec roku. Wytrzymasz?

  • Autor: Baśka Data: 2007-06-13 17:38:34

    Przecież ja nie naciskam,nawet napisałam ;nie śpiesz sie,ale też nie zapominaj.Basia

  • Autor: lubczyk69 Data: 2007-06-14 19:26:50

    Użytkownik Baśka napisał w wiadomości:
    > Przecież ja nie naciskam,nawet napisałam ;nie śpiesz sie,ale też nie
    > zapominaj.Basia
    Proszę jednak kiedyś w niedalekiej przyszłości - naciśnij mnie na: pumuckl@poczta.fm

  • Autor: Baśka Data: 2007-06-14 21:32:22

    W porządku.Pozdrawiam Basia

Przejdź do pełnej wersji serwisu