Forum

Gawędy o jedzeniu

Przetwory

  • Autor: didloo Data: 2007-06-21 17:58:44

    Czy zaczęliście już robić przetwory na zimę? Jeśli tak to jakie, a jakie jeszcze zamierzacie zrobić w tym roku aby "przetrwać zimę"

  • Autor: Ave Data: 2007-06-21 20:16:02

    Ja juz zaczełam. W zamrażarce siedzą truskawki (całe) i mus truskawkowy z cukrem, do zamrażarki trafią jeszcze borówki i troche jagód, . Będę jeszcze robic buraczki http://wielkiezarcie.com/przepis21738.html , ogórki kiszone (jak co roku), grzybki marynowanew i w sosie własnym (jesli będą jesienią ), moze sałatkę z ogórków, cebulki i marchewki (jak mi chęci starczy). Zrobie tez troche soków (sokownikiem) z róznych owoców (agrestu, porzeczek, malin)

  • Autor: piq Data: 2007-06-21 22:08:49

    Na pewno ogórki konserwowe bo uwielbiam, paprykę , ogórki małosolne wg Aleex, sałateczkę do słoików wg Edytki291, kompot z wisni, wisniew w cukrze.... oj będzie tego trochę !!! AAAA i buraczki wg Ave też zrobię !

  • Autor: Ave Data: 2007-06-22 09:04:20

    Pig a jak robisz te wisnie w cukrze ?

  • Autor: piq Data: 2007-06-22 17:40:03

    Ave - będę robić pierwszy raz. Przepis dostałam od  teściowej. Na kilogram wydrylowanych wiśni daję kilogram cukru.Wiśnie wrzucić do słoiczków (jak po dżemie) i do każdego dodac proporcjonalnie cukier. Do każdego słoiczka dodać po 3-4 łyżki wody. Zakręcić i pasteryzować 15-20 minut. Z takich wiśni można robić potem kompoty albo dodawać do ciasta. Pozdrawiam piq

  • Autor: Ave Data: 2007-06-22 17:57:22

    Może ja tez sie skusze na takie wisienki.

  • Autor: didloo Data: 2007-07-02 18:11:30

    Ja chyba też się skuszę bo w tym roku na mojej "nowej" działce wiśni dostatek! Droda Ave wypróbowałaś już ten przepis?!

  • Autor: didloo Data: 2007-07-02 18:12:05

    Ja chyba też się skuszę bo w tym roku na mojej "nowej" działce wiśni dostatek! Droga Ave wypróbowałaś już ten przepis?!

  • Autor: ata Data: 2007-06-22 00:00:54

    Szykuje już truskawki,czereśnie i jagody do zmrażarki.Obowiązkowo będą ogórki kiszone i konserwowe,papryka konserwowa,wisnie.Jak również sok z wiśni,z malin,mus z jabłek,sałatki różne obiadowe na zimę.Grzyby zbierane własnoręcznie,póżniej marynowne i suszone.Jak będa śliwki -to powidła/uwielbiam/ , kapusta kiszona.W każdym razie jak co roku sporo tego będzie.pozdrawiam-ata

  • Autor: teresa55 Data: 2007-06-22 08:24:29

    Zrobiłam już truskawki w ''sosie własnym'', będą jeszcze kompoty z wisni i śliwek - renklod, koniecznie powidła sliwkowe, z warzyw - ogórki kiszone, sałatki na zime z ogórków, kapusty , marchewki i cebuli, kapusta koszona / kisze ja na raty w małej beczułce i daje do słoikow/ oraz o ile beda - grzyby - marynowane , suszone i podgotowane - do zamrożenia. To tyle, sporo, co? Uwielbiam lato, ale te prace związane z  przygotowywaniem przetworów mnie osłabiają. Co roku mówię, to ostatni raz, ale i tak to trwa juz dłuuuuugo.Wymaga to pracy, ale w zimie jak smakuja własne przetwory, bez chemii. Pozdrawiam.

  • Autor: Mari Data: 2007-06-22 10:38:13

    Teresa, my stale czekamy na Twoj przepis na jablka z majerankiem, nawet by post tylko do Ciebie ale omijasz nas z daleka. Prosila Smakosia, prosilam i ja.
    Mozemy Cie prosic o ten przepis? Pozdrawiam.

  • Autor: smakosia Data: 2007-06-22 17:43:29

    Święta prawda - czekamy i prosimy o przepis :-)

  • Autor: Rosa Data: 2007-06-22 09:06:25

    od jakiś czterech lat nie robiłam przetworów na zime a to z tego powodu że od maja do września nie było mnie w domu -teraz mam zamiar to zmienić ,zaczęłam już od truskaweczek , pozdrawiam  - rosa

  • Autor: gosik Data: 2007-06-22 10:10:56

    Ja już zrobiłam dżem z truskawek z agrestem, teraz szykuję się do nalewki wiśniowej (czy to się liczy jako przetwory ), a reszta wiśni na wino. W związku z tym, że piwniczka jeszcze pełna słoików z kompotami - większość owoców pójdzie do balonów na winko (agrest, porzeczki, jeżyny, maliny i gruszki - zapowiada się,że trochę tego będzie). Napewno będzie jeszcze nalewka z jeżyn! Będę robić ogórki w musztardzie i w curry, na pewno kapusta kiszona w "boncloku", może jeszcze jakieś sałatki. No i grzyby własnoręcznie zbierane (jak urosną ) - suszone i duszone do słoików. A i jeszcze jabłka tarte na ciasto

  • Autor: Mari Data: 2007-06-22 10:50:07

    Oj, jak Ci zazdroszcze tych owocow.Piszesz "zapowiada sie ze troche tego bedzie". U mnie sie juz zapowiedzialo ze nic nie bedzie. Nawet jablonie strajkuja w tym roku,jak bedzie 20 jablek na 4 drzewach to bede zadowolona. Ja kompotow nie robie wcale - nie maja wziecia. Ale wyzywam sie w roznych konfiturach i to tylko tych tradycyjnych, ze zwyklym cukrem, z zelujacym mnie nie interesuja. I to czym bardziej udziwnione tym lepsze. Co roku robie gruszki w occie, sliwki w occie no i rozne ogorki, podobnie jak Ty w musztardzie i w curry ale tez w miodzie i po zydowsku, z liscmi selera. Truskawki juz sie u nas skonczyly, bardzo krotko w tym roku byly, wykonczyla je susza. Teraz czekam na aronie,rodzina przyzwyczaila sie do jej smaku i wszyscy ja uwielbiaja, robie konfitury i soki bo skutecznie obnizaja cisnienie.
    No i czekam na grzyby. Glownie susze bo wysylam na "eksport" do znajomych w roznych czesciach swiata, dla siebie mroze. 

  • Autor: gosik Data: 2007-06-22 11:47:31

    U nas w zeszłym roku nie było nic - dosłownie! Za to w tym zapowiada się nieźle - pięknie obrodziły wiśnie, agrest no i porzeczka. Jeżyny zawiązują właśnie owoce - całe aż bzyczą i zapowiada się całkiem,całkiem sporo Borówka amerykańska obsypana jest już owocami, że hej, no i gruszek widać na drzewie mnóstwo! Zaciekawiły mnie te ogórki w miodzie i po żydowsku - sprawdzę czy Masz je w przepisach, ale jeżeli nie to poproszę o wstawienie. Aronię również mamy, ale jeszcze nie owocuje jeszcze zbyt obficie - muszę się rozejrzeć za przepisami. A na grzyby również czekam - mieszkamy pod lasem Pozdrawiam

  • Autor: Mari Data: 2007-06-22 14:32:11

    Gosik, przepisu na ogorki nie wstawialam, jest ich tyle na WZ ale prosze bardzo, masz tu te,ktore Cie interesuja:
    Ogorki po zydowsku:
    ogorki                                                                               zalewa:
    seler - nac i korzen                                                            2.5 szklanki wody
    pietruszka - nac i korzen                                                    0.5 szklanki octu
    marchew                                                                           3/4 szklanki cukru
    cebula                                                                               1 lyzka soli
    koper
    gorczyca
    ziele angielskie                                                                   Zalewe zagotowac, warzywa i ogorki pokrojone wzdluz ukladac pionowo,zalac goraca zalewa i zamknac.
                                                                                             Pasteryzowac 3 min od chwili zagotowania sie wody.
                                                                                               

    Ogorki z miodem:

    2 kg ogorkow                                                                       Ogorki, pokrojone wraz ze skorka na plastry o grubosci ok pol cm lub cwiartki ulozyc w sloikach.  
    1 litr wody                                                                            Zagotowac wode z cukrem,octem,sola oraz miodem i goraca zalewa zalac ogorki w sloikach.
    1.5 szklanki cukru                                                                 Zakrecic i pasteryzowac bardzo krotko, tylko do zagotowania sie wody. Pozostawic do wystygniecia w
    1 szklanka octu                                                                    garnku, w ktorym sie gotowaly.
    2 lyzki soli
    2 lyzki miodu

       

  • Autor: gosik Data: 2007-06-22 15:02:27

    Dzięki!!! Już sobie skopiowałam

  • Autor: beata1 Data: 2007-06-22 11:38:37

    Gosik co to znaczy i jak wygląda kapusta kiszona w boncloku ?

  • Autor: gosik Data: 2007-06-22 11:52:26

    Bonclok - tak na Śląsku mówi się na taki gliniany "garnek" czy raczej naczynie - ja mam takie w kształcie "amfory" z tzw. uszczelką wodną - to taka jakby fosa, gdzie nalewa się wody i w to wkłada pokrywkę - zapewnia szczelność. Nie wiem, czy napisałam to zrozumiale, może postaram się zrobić zdjęcie. No i w tym kisimy kapustę i do piwnicy - a na zimę jak znalazł! Pozdrawiam

  • Autor: teresa55 Data: 2007-06-22 12:01:52

    Droga Mari i Smakosiu, nie czytałam Waszego postu do mnie i dopiero teraz widzę, że chcecie przepis na jabłka  z majerankiem
    Prosze bardzo. Otóż winne jabłka, najlepiej  antonówki lub szare renety dusimy / ja dusze ze skórka / bez pestek i gniazd nasiennych/
    w odrobinie wody, dodajemy troche cukru i soli / ja daje na oko / przecieramy blenderemna mus i gorące zamykamy w sloikach. Gdy potrzebuje jebłka do mięska, wyjmuje słoik, duszę cebulę drobniutko pokrojoną, dokładam  mus jabłkowy, doprawiam jeszcze ew. sola ,pieprzem i obficie posypuje majerankiem, chwile dusze razem i mam pyszną jarzynke z jabłek.Pozdrawiam.

  • Autor: Mari Data: 2007-06-22 13:59:12

    Terezko, dziekuje w imieniu swoim i Smakosi. Ja znalazlam przepis na jablka z majerankiem, inny od Twojego, mam go w swoich przepisach. Niemniej Twoj tez wyprobuje, pozdrawiam.

  • Autor: smakosia Data: 2007-06-22 17:50:24

    Ja też dziękuję i pozdrawiam.

  • Autor: didloo Data: 2007-06-24 15:30:29

    Czy ktoś z Was robi marynowaną cebulkę -taką małą jak w sklepach?? Bardzo ją lubimy i chciałabym w tym roku zrobić parę słoiczków.Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich.

  • Autor: Mari Data: 2007-06-24 16:02:35

    Przepis na cebulki marynowane wstawilam przed chwila do swoich przepisow. Zapraszam.

  • Autor: smakosia Data: 2007-06-24 16:10:32

    Mari, cos mi się zdaje, że zostaniesz naszą "WŻ-ową" skarbnicą kulinarną. Twoje przepisy pojawiaja się jak "grzyby po deszczu". Na dodatek wszystkie takie... ech! Chce się pichcić!

  • Autor: Mari Data: 2007-06-24 16:34:31

    Smakosiu, z grzybami to bedzie chyba nedznie w tym roku, nie ma deszczu tylko czarne chmury sie gonia po niebie wiec przynajmniej przepisow niech bedzie  jak "grzybow po deszczu". Pozdrawiam. 

  • Autor: smakosia Data: 2007-06-24 16:57:26

    "Świnte słowa" :-)

  • Autor: Thorun Data: 2016-08-26 10:22:05

    W tym roku nie dam rady zrobić swojego popisowego dżemu z wiśni, ale to nie znaczy, że zimową porą nie będę pałaszować pysznych naleśników z dżemem albo ciasta z powidłami. Oprócz przetworów własnych kupujecie jakieś dżemy i konfitury? ;)

  • Autor: Rzymianka Data: 2016-08-26 13:58:25

    A Ty reklamujesz przetwory ?

  • Autor: chef01 Data: 2016-08-26 15:27:51

    Pewnie tak, bo to wygląda trochę jak reklama :)

Przejdź do pełnej wersji serwisu