Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

co to za zioło?

  • Autor: alman Data: 2007-07-25 19:39:22

    Dostałam od sąsiadki sadzonkę, mówi, że to jakieś zioło, ale nie wie jak się zwie. Ja też nie wiem, przekopałam co nieco materiałów w tym temacie ale do niczego mi nie pasuje.
    Roślina ma liście z daleka podobne do bazylii trochę, ale bardziej okrągłe, z rzadka ząbkowane /ząbki bardzo płytkie, słabo zaznaczone/, mięsiste, jakby lekko owłosione, intensywny zapach, który niby jest mi znany ale nie wiem, nie mogę go zidentyfikować.
    Może wiecie? a może podejrzewacie co to może być?
    Aha, podobno dobrze się przyjmuje i rośnie bardzo szybko w formie "krzaczka" w doniczce, no i ona używa tego do mięs.

  • Autor: angela Data: 2007-07-25 20:25:04

    Może to melisa. Melisa ma ząbkowane liście, świeży zapach jakby miętowyi rośnie w formie krzaczka. Mam melisę w ogrodzie, zrobię zdjęcie i wstawie na WŻ.

  • Autor: alman Data: 2007-07-26 07:02:36

    Nie Angelo, to nie melisa. Melisę też mam na działce. Liście tej rośliny są dość grube, mięsiste i większe nieco niż melisy /przynajmniej tej mojej/.

  • Autor: angela Data: 2007-07-26 08:39:54

    Może masz możliwość zrobić zdjęcie tej rośliny i wstawić na WŻ?

  • Autor: Kluko Data: 2007-07-26 08:40:33

    A może zamieść jakies zdjecie. Jestem bpotanikiem, ale jakoś teraz nie przychodzi mi na mysl zadna roslinka pasujaca do twojego opisu...

  • Autor: malbec Data: 2007-07-26 09:58:03

    Mi przyszła do głowy szałwia i werbena (ale ona ma listki podłużne i ząbkowane). Zdjęcie na pewno duzo wyjaśni . Pozdrawiam!

  • Autor: nonka4 Data: 2007-07-26 21:13:50

    A może to majeranek albo oregano? mają okrągłe listki i mało ząbków  a majeranek owłosione.

  • Autor: nika1979 Data: 2007-07-26 21:27:53

    Ja myślę że to majeranek.Mam też coś podobnego na działce(taki mały,ładny krzewik,kwitnie na fioletowo) i ostatnio sąsiadka mnie uświadomiła że to majeranek

  • Autor: alman Data: 2007-07-27 11:42:39

    Już myślałam, że to majeranek, ale jak popatrzyłam na jego zdjęcia w necie to mam poważne wątpliwości, bo to "coś" ma dość duże listki a na zdjęciach i z opisu widzę, że majeranek ma raczej drobne. Dziś rano włączyłam tv pr.1 i był taki program, nie wiem jak się nazywa ale chyba leci zawsze rano /koło 7-mej/. Dziś był nadawany z Karpacza. I wystąpiła w nim kobieta z bukietem ziół, i było też tam to "coś" kwitnące na niebiesko o liściach jak to moje. Niestety. mówiła, że lubi zioła, że te są z jej ogródka w centrum miasta i nie nadają się do spożycia a tylko dekoracyjnie, ale nie nazwała - niestety - tego co miała w tym bukiecie.
    Nie mogę zamieścić na razie zdjęcia bo nie mam czym zrobić, a poza tym mam malutkę gałązkę z 4 listeczkami /ten największy ułamał się i odpadł/ ale wsadziłam to-to do doniczki i stoi sztywno więc na pewno się przyjęło. Tylko co to może być?

  • Autor: Glumanda Data: 2007-07-27 18:50:45

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Og%C3%B3recznik_lekarski a moze to ogorecznik? wiem, ze kwitnie na niebiesko.

  • Autor: alman Data: 2007-07-28 17:09:59

    Nie, znam ogórecznik, koleżanka ma na działce, raz posiała i teraz ma już z roku na rok /sam się zasiewa/.

  • Autor: elas Data: 2007-08-20 15:03:41

    Koleżanka zawsze podaje deser lodowy ozdobiony kwiatkami ogórecznika. I te kwiatki zjada się.
    A to zioło, chyba wiem o co chodzi. Ma je moja inna koleżanka. Zapachem przypomina dyptam jesionolistny. Ten z kolei chyba nie jest jadalny. Ona niestety też nie wie jak się nazywa. Zapach to cynamon pomieszany z cytryną.

  • Autor: Janek Data: 2007-08-13 14:03:04

    Z Twojego opisu wynika, że może to być:Plectranthus Plectranthus amboinicus, syn Coleus amboinicus
    podaję Ci link:
    http://plectranthus.amboinicus.en.wikivx.biz/
    A zastosowanie:
    "...oszczędnie jako przyprawa do sałat i surówek; smak nieco zbliżony do tymianku."("Zioła i przyprawy" aut.Ursula Braun-Bernhart wyd.KDC(Klub Dla Ciebie)
    Pozdrawiam
    Janek

  • Autor: Janek Data: 2007-08-20 20:49:51

    Grażyna, nie jest to mięta meksykańska. Ma zapach zbliżony do tymianku, tak wiec daleko do mięty.Sprawdziłem w zielnikach.
    Pozdrawiam
    Janek

  • Autor: alman Data: 2007-08-21 07:32:47

    to moje zioło wygląda inaczej, niestety

  • Autor: Janek Data: 2007-08-21 13:56:29

    PlectranthusGrażyna, mnie chodziło o właśnie roślinę i do niej odnosi się nazwa przy podanym linku. Te zdjęcia które sa ponizej (pod tym linkiem),obrazują zioła z rodziny Plectranthus.
    Pozdrawiam
    Janek

  • Autor: alman Data: 2007-08-23 08:37:37

    Janku, to może być to!!! Wprawdzie duże liście są bardziej okrągłe, ale te młode, które wypuszcza moja sadzonka w skrzynce balkonowej są niemal identyczne.
    Jestem pełna podziwu, że znalazłeś, nie widząc rośliny a jedynie kierując się moim opisem i to chyba niezbyt dokładnym. Dzięki, pozdrawiam!

  • Autor: alman Data: 2007-08-23 08:38:56

    to odpowiedż do wiadomości 20 Janka, nie wiem czemu wskoczyła mi tutaj

  • Autor: alman Data: 2007-08-25 09:08:18

    Ojejku, Grażynko, nie obrażaj się, Tobie też dziękuję, oczywiście wiem, że zaangażowałaś się w temacie bardzo, ale to co napisałam to był pierwszy odruch, reakcja, kiedy porownałam zdjęcie i moją sadzonkę.
    No już, nie obrażaj się, jest już ok?

  • Autor: alman Data: 2007-08-26 11:13:54

    Ok ! pozdrówka!

  • Autor: Janek Data: 2007-08-27 15:06:25

    Zobaczymy czy to jest to.
    Szukałem "po zapachu" , ktory jak podałaś ciezko było Ci określić. Wypadło mi na zapach tymianku, (ze względu na rzadkie uzywanie tego ziela zapach"znika z pamięci", a i kształt liścia podsunął mi tą roślinkę. Zdjęcie  i określenie pasowało do informacji w książce która podalem. Ot i wszystko.
    Kliknij zdjecie tej roślinki i wklej na WŻ-cie, zobaczymy co za "stwór"
    Pozdrawiam
    Janek

Przejdź do pełnej wersji serwisu