Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Do dziewczyn z Niemiec

  • Autor: Elys Data: 2007-09-29 19:26:45

    W przyszla sobote robie przyjecie weselne, no i przegladalam wszystkie biale obrusy ( odziedziczone po babci, bo my nie uzywamy ).
    I okazalo sie , ze 1 , ktory bede potrzebowac, ma stare plamy rdzy w kilku miejscach - widac byl suszony na kaloryferze starego typu.
    I mam problem bo musze usunac te plamki rdzy a srodki odplamiajace nie radza sobie.
    Przewaznie usuwaja plamy po kawie, winie, trawie ale rdzy nie ruszaja.
    Poradzcie, czego uzyc zeby usunac rdze, a obrus jest duzy i ma te plamki w kilku miejscach.
    Moglabym je jakos zaslonic talerzami ale chcialabym je usunac, a nie wiem czym ( probowalam juz 2 srodkow, a nie chce zniszczyc obrusa ciaglym probowaniem nastepnego a poza tym zostal mi juz niecaly tydzien).
    W Polsce wiedzialabym czego uzyc ale w Niemczech nie mam pojecia.
    Moze bedziecie wiedzialy, licze na was.

  • Autor: Shanna Data: 2007-09-29 19:57:49

    A moze sprobuj babcinych sposobow: sokiem z cytryny delikatnie przecierasz plame a potem pluczesz obrus w czystej wodzie bez detergentow. Gdzies czytalam ze maslanka tez jest dobra, ale nie probowalam.
    pozdrawiam.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2007-09-29 20:00:26

    ale to chyba tylko na swieze pamy?

  • Autor: Elys Data: 2007-09-29 20:01:02

    Dobra, wiec jeszcze dzisiaj sprobuje sokiem z cytryny choc moze zeczywiscie to dziala na swieze plamy, dzieki i zobaczymy czy beda efekty, a jak nie to...trudno.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2007-09-29 20:07:53

    no ja nie wiem czy podziala ale dobry jest tez Ace daje na plame i NATYCHMIAST pierze dodajac w pojemniczku do wody czy bebna pralki. Jesli obrus jest bialy to nie powinno zaszkodzic. No a mozna jeszcze cytryne w olastrach w woreczku wlozyc do prania do bebna. Wybiela znakomicie

  • Autor: Elys Data: 2007-09-29 20:09:43

    OK, to jeszcze ACE.....ale w poniedzialek, bo musze kupic - i jak cytryna nie pomoze :)

  • Autor: basiaaa Data: 2007-09-29 20:13:15


    Znalazłam jakieś stare przepisy - nie probówałam - na usuwanie rdzy :
    -
    -1---zwilżyć splamione miejsca10% roztworem kwasku cytrynowego , posmarować dobrym mydłem toaletowym i parokrotnie przeprasować gorącym żelazkiem.
    --2--zmoczyć w stężonym roztworze kwasu mlekowego z dodatkiem niewielkiej ilości wody i natychmiast przeprasować mocno nagrzanym żelazkiem . Powtórnie zwilżyć , prasować i powtórzyć te czynności,aż plamy zostaną zupełnie jasne.
    Po dokonaniu wybielania tkanin, obrusy wyprać .Nie wiem czy z nich skorzystasz ,ale gdyby to daj znać jaki jest końcowy efekt . Zycze udanego wybielania .
    Słyszałam też , że do wybielania używa się proszku do pieczenia . Sypie się na zwilżona tkaninę .

  • Autor: Elys Data: 2007-09-29 20:14:50

    Ok, zobaczymy, mam pare dni na eksperymenty, tylko abym obrusa niezniszczyla ;)

  • Autor: basiaaa Data: 2007-09-29 20:19:33

     Może wypróbuj te przepisy na starych poplamionych obrusach lub na białych  ścierkach kuchennych.

  • Autor: Elys Data: 2007-09-30 21:04:40

    Grazynko, u nas w sklepie czegos takiego nie widzialam, ale moze w jakims specjalistycznym by bylo cos podobnego.
    Ale ale, poradzila sobie dzieki wam. Otoz zadzialal stary sposob babciny, czyli posypanie grubo sola i polanie sokie z cytryny. Po kilku godzinach schodzi cala rdza. I wrecz po minutach juz widac dzialanie, bo zachodzi reakcja kwasu ze rdza w formie nagle pojawiajacych sie ciemnych, burych plam. A to poprostu rdza sie rozpuszcza. Po jakims czasie znikaja i pozostaja tylko plamy po cytrynie, lekko zolte.
    Teraz usuwam plamki po kolei solac i polewajac sokiem z cytryny. Do jutra powinnam usunac wszystkie i potem poprostu wypiore obrus.
    Tak wiec nie ma jak stare sposoby , proste i tanie.

    Dziekuje za porady :)

Przejdź do pełnej wersji serwisu