Forum

Kuchenne porady

Tłuszcz gęsi

  • Autor: Lusy Data: 2007-11-23 14:42:39

    Do czego można używać gęsiego smalcu

  • Autor: monia7301 Data: 2007-11-23 14:49:05

    Do ciasta zamiast margaryny , jest bardzo dobre.

  • Autor: majus Data: 2007-11-23 15:30:34

    Bardzo dobry na przeziębienia.Babcia i mama zawsze miały słoiczek wytopionego smalcu gęsiego w spiżarni i kiedy któreś z nas dzieci się przeziębiło od razu nacierały nam plecy i piersi tym smalcem i do spania.Pomagało.

  • Autor: bahus Data: 2007-11-23 15:34:30

    Bardzo smaczny do chleba (tak jak wieprzowy). Ja używam go również jako dodatek do białej kapusty. Nadaje jej specyficzny smak. Również smaczny jako składnik pasztetów drobiowych.
    Bahus

  • Autor: Bodek Data: 2007-11-23 15:37:18

    podsmazyc plasterek delikatnie i na tosta dac z odrobinka ostrej musztardy :) mniam :):):):):):)

  • Autor: malbec Data: 2007-11-23 16:38:18

    Tłuszcz kaczy i gęsi- zdrowy jak oliwa wg. Francuzów. Z moich informacji wynika również, że jest to tłuszcz wielonienasycony (chyba jedyny zwierzęcy), więc tym bardziej zdrowy (poprawić mnie jesli sie mylę!).
    1. Przyrządzić jak smalec do chleba-z cebulką, przyprawami, czosnkiem, jabłkiem.
    2. Stopić i używać jak smalec-do przyrządzania pieczeni np. z indyka. Nadaje dobry, charakterystyczny smak.
    3. Stopić i kupić gęsie lub kacze udka i zrobić pyszne confit - mozna je długo przechowywać w słoiku, odsmażać i podawać na ciepło lub w sałatce.
    4. Zajrzeć do kuchni żydowskiej, która używa gęsiego smalcu i zrobić cos po żydowsku.

  • Autor: Glumanda Data: 2007-11-23 17:55:21

    Bodku, jak to zrobic, aby gesi smalec podsmazyc delikatnie.. do tego w plasterku... i na tosta.. Prosze o szczegolowe wyjasnienie pozdrowienia -Glumanda

  • Autor: Bodek Data: 2007-11-24 10:22:45

    bierzesz tluszcz  i 100ml brandy :) topisz na bardzo rozgrzanej patelni i wlewasz brandy podpalajac:) mieszasz szybko i sprawnie przelewajac te mase co wyjdzie do naczynia glinianego :) tak aby mozna ucisnac innym przedmiotem :) wstawiasz do lodowki i czekasz :)
    powstaje cos na rodzaj foie :) potem kroisz i mozesz delikatnie pogrzac i na tosta :) mniam :)
    jesli bede torobil na swieta to zalacze przepis, ale to zalezne od szefowej czy zamowi :):)

  • Autor: bahus Data: 2007-11-24 12:59:42

    Toż to nie skrywane bezeceństwo !!!!! Ewidentne marnotrastwo. Szok etyczny !!!! Tak szlachetny trunek "paprać" ze zwykłym ,,,jakimś tam gęsim smalcem....Bodek jeszcze jeden taki przepis a wyślę pluton egzekucyjny.
    Bahus

  • Autor: Bodek Data: 2007-11-24 15:28:59

    mozesz reszte butelki wypic:) 

  • Autor: alidab Data: 2007-11-23 18:58:57

    Gęsi smalec można zrobić z jabłkiem i majerankiem - tak przyrządzony świetnie smakuje z pieczywem, szczególnie wtedy, gdy postoi w temperaturze pokojowej, robi się półpłynny i łatwo "wchodzi" w chlebek...:)))
    Można także stpić tłuszcz z gęsi na smalec i używać do pieczenia drobiu .
    Przypomniało mi się jak moja Babcia piekła gęś i smalec, który wytopił się w czasie pieczenia tej gęsi był zlewany do kamionkowego naczynia i uzywany w kuchni do pieczenia mięsa, gotowania kapusty a także do smarowania chleba.
    Pamiętam także pyszne nadziewane szyje z gęsi (zaszyte nitka bawełnianą) i gotowane w rosole - to był prawdziwy raj dla podniebienia.
    Nie wiem jak było przyrządzane nadzienie - z pewnością jednym ze składników była wątróbka i coś mi po głowie chodzą ziemniaki ale to chyba niemożliwe... Może ktoś zna takie danie ? Takie nadziewane szyje po ugotowaniu były jeszcze wypiekane w bratrurze - czasem w czasie pieczenia, kawałek nitki "puściło" i to nadzienie , które wydostało się z szyi  przypiekło się na rumiano i to był najlepszy kęs...

  • Autor: kokliko Data: 2007-11-23 20:35:13

    Do watrobki po zydowsku.

  • Autor: kokliko Data: 2007-11-24 20:14:58

    Podalam w "moich" przepis na faszerowana gesia szyjke po zydowsku.
    Pozdrawiam.

  • Autor: alidab Data: 2007-11-24 20:43:00

    Dzięki...:))) Jestem zdziwiona brakiem wątróbki ale nie bedę się upierać bo nigdy sama nie przyrządzałam tej szyjki. W ogóle to szkoda, że w sprzedaży nie ma szyjek ze skórką - owszem, można kupić ale "gołe"..:)))

Przejdź do pełnej wersji serwisu