Forum

Kuchenne porady

Proszę o sprawdzony przepis na lukier do pierniczków.

  • Autor: katty Data: 2007-12-04 19:26:35

  • Autor: angela Data: 2007-12-04 20:01:36

    Mam przepis na lukier chyba z WŻ. Ucieram mikserem jedno białko ze szklanką cukru pudru. Lukier zawsze się udaje. Dekoruję nim pierniczki.

  • Autor: Wkn Data: 2007-12-04 20:27:10

    Użytkownik angela napisał w wiadomości:
    > Mam przepis na lukier chyba z WŻ. Ucieram mikserem jedno białko ze szklanką
    > cukru pudru. Lukier zawsze się udaje. Dekoruję nim pierniczki.

    Potwierdzam, taki lukier jest lśniącobiały, zastyga w piękne śnieżne czapy i jest smakowicie kruchy.
    Trzeba tylko pamiętać, żeby używać jaj ze sprawdzonego źródła i bardzo dokładnie umyć je w gorącej wodzie.
    Oczywiście, ze względu na to, że jest tam surowe białko, nie powinny go jeść kobiety w ciąży.

  • Autor: elo Data: 2007-12-05 11:29:59

    Oj bardzo trzeba uważać na surowe jajka, wiem coś o tym. Ja taki lukier robię z pudru i ciepłego mleka + odrobina soku z cytryny lub kwasku+ jakiś olejek zapachowy.

  • Autor: Eithel Data: 2007-12-06 19:37:23

    ej a moze w tym wypadku lyzke tahini tez mozna uzyc zamiast jajaka..co?

  • Autor: nonka4 Data: 2007-12-12 08:11:05

    Własnie szukałm przepisu na lśniący lukier bez białka,bo z tą ptasia grypą nic nie wiadomo...
    dziś nie ma,jutro okaże sie że mam ją w lodówce...
    Pzdr

  • Autor: kaasienka Data: 2008-12-10 22:25:41

    Użytkownik elo napisał w wiadomości:
    > Oj bardzo trzeba uważać na surowe jajka, wiem coś o tym. Ja taki lukier
    > robię z pudru i ciepłego mleka + odrobina soku z cytryny lub kwasku+ jakiś
    > olejek zapachowy.

    tez pilnie szukam przepisu na dobry lukier ale wolalabym uniknac surowego bialka. czy z zacytowanego przepisu wyjdzie podobny lukier jak w wersji z bialkiem i jakie maja byc proporcje? slyszalam tez cos o wersji cukier puder+sok z cytryny-> nie wychodzi kwasny?

  • Autor: kuleczka Data: 2007-12-12 08:54:46

    Skladniki:
    1/2 kg cukru pudru,1/4 l.goracej wody,mala lyzeczka octu.

    Gotujemy cukier i wode z malym dodatkiem octu;ocet dodaje sie w tym celu,aby cukier w gotowaniu nie zwarzyl sie,wtedy zamiast gladkiej masy robi sie sypka.Aby udal sie lukier,musi byc cukier w miare wygotowany.Za malo wygotowany lukier nie utrze sie na pomadke,pozostanie zawsze plynny;natomiast gotowany za dlugo kamienieje podczas ucierania skrupi sie i nie bedzie gladki.Nalezy cukier zalac woda,postawic az rozpusci sie,po czym dodac octu,przykryc i gotowac ostro.Przy dobrym gotowaniu w 1/2 godz.bedzie gotow.Na dogotowaniu wystepuja na powierzchni lukru pecherzyki,podobne do perel,jasne i przejrzyste.Nalezy wtedy sprobowac lukier:metalowa lyzka np.ktora miesza sie lukier podniesc lyzke pionowo do gory,gdy ostatnia spadajaca kropla lukru pociagnie dluga nitke,syrop jest ugotowany.

  • Autor: tufi Data: 2007-12-20 03:00:54

    Dopisuję się do tematu z trochę inną prośbą - jak zrobić kolorowy lukier? Mam juz wersję czerwoną z sokiem owocowym, ciemnobrązowa z kakao, jasnobrązowa z kawą... Szukam domowych sposobów - bez dodawania barwników spożywczych - na lukier np. zielony, żółty i pomarańczowy. Sok z marchewki? Czekam na Wasze pomysły i sprawdzone metody :)

  • Autor: Maddalena Data: 2007-12-20 11:36:36

    sok z marchewki zabarwi na piekny pomaranczowy. Blaknie z czasem, ale do tego czasu, to pierniczki juz dawno beda zjedzone:)

  • Autor: aventia Data: 2007-12-20 17:56:57

    Ładny zielony wychodzi kiedy pomieszasz żółty (z kurkumą) i niebieski ( z blue curacao) :) Próbowałam wcześniej zrobić zielony z rozpuszczalnego soku z kiwi, ale ten sok jest za rzadki i nie barwił.

  • Autor: ali4 Data: 2008-12-06 22:43:04

    A czy te składniki do barwienia trzeba dać zamiast odpowiadającej im ilości wody czy jeszcze dodatkowo?

  • Autor: akinorew Data: 2008-12-08 12:40:53

    Najlepiej najpierw dodać składnik barwiący, a potem uzupełnić wodą do żądanej konsystencji.
    Do smarowania lukier robisz bardziej płynny, do zdobienia np. szprycą musi być gęstszy.

  • Autor: JolaFi Data: 2008-12-08 13:56:44

    Zarloczki ja mam pytanie , co do techniki dekorowania lukrem ?  Czy korzystacie ze szprycy , czy moze macie inne sposoby, prosze podzielcie sie swoimi sposobami:)

  • Autor: akinorew Data: 2008-12-08 14:00:45

    Jeśli pokrywam całego piernika, używam pędzla, dolnej strony łyżeczki, lub palca. :)
    Do tworzenia wzorków lub napisów używam szprycy lub wykałaczki.

  • Autor: arabis Data: 2008-12-09 16:17:30

    Jakie przepis na lukier został użyty do udekorowania tych cudnych pierniczków na zdjęciach??? ja na ogół robiłam z cukru pudru i wody ale wychdził mi przezroczysty i częściowo wsiąkał w ciastka :(

  • Autor: akinorew Data: 2008-12-10 09:54:49

    użyta została odrobina rozmąconego białka z cukrem pudrem :)
    a ciemny lukier to to samo, tylko z dodatkiem kakao.
    Pozdrawiam

  • Autor: akinorew Data: 2008-12-15 12:03:49

    A w sobotę robiłam warkocz imbirowy (potem wstawię przepis).
    Lukrowałam go lukrem pomarańczowym:
    Mandarynki pokroić lub rozdusić, włożyć do rondla z odrobiną wody i gotować. Można dodać aromat do ciast (dowolny).
    Gdy zrobi się papka przetrzeć przez sitko, aż zostaną same białe "farfocle" :D
    Uzyskaną "wodę" zmieszać z cukrem pudrem.

  • Autor: Basiek23 Data: 2010-01-12 08:15:51

    witam a ja bym chciałą zrobic lukier do ciasteczek aspirynek który się piecze i nie peka w czasie pieczenia znacie jakiś przepis?

Przejdź do pełnej wersji serwisu