Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Baby shower

  • Autor: mary50 Data: 2008-02-17 22:12:21

    Moja synowa spodziewa sie dziecka.Jej siostra przygotowuje baby shower.Chcialabym jej pomoc i przygotowac cos do zjedzenia.Poradzcie co ?Bedzie ok 20-25 osob.Bede bardzo wdzieczna za wszystkie sugestie.Impreza bedzie w kwietniu.

  • Autor: vikunia Data: 2008-02-18 10:59:13

    http://wielkiezarcie.com/przepis27510.html robi sie szybciutko a farsz jaki kto lubi.

  • Autor: Janek Data: 2008-02-18 11:36:04

    Mary, nie gniewaj się ale chyba można używać polskiego określenia tego dnia?

  • Autor: luckystar Data: 2008-02-18 14:22:55

    Janku, jesli znasz polskie okreslenie baby shower to bardzo prosze napisz, bo ja naprawde nie wiem, czy takowe istnieje, i jakbym miala napisac to po polsku to nie byloby to dwa slowa tylko 7 zdan ..... Nigdy nie slyszalam nic co mogloby byc odpowiednikiem, wiec chetnie sie naucze.... tak samo jak chyba mozna czyms polskim zastapic "weekend" a jednak .... weekend kroluje ???? hmmmm ;))

  • Autor: Janek Data: 2008-02-18 14:25:01

    Użytkownik luckystar napisał w wiadomości:
    > Janku, jesli znasz polskie okreslenie baby shower to bardzo prosze napisz, bo
    > ja naprawde nie wiem, czy takowe istnieje, i jakbym miala napisac to po polsku
    > to nie byloby to dwa slowa tylko 7 zdan ..... Nigdy nie slyszalam nic co
    > mogloby byc odpowiednikiem, wiec chetnie sie naucze.... tak samo jak chyba
    > mozna czyms polskim zastapic "weekend" a jednak .... weekend kroluje
    > ???? hmmmm ;))

    Marylka, z treści postu mniej więcej wiem o co chodzi ...dla mnie po polsku to "Dzień Narodzin", czy "Dzień Noworodka"...

  • Autor: luckystar Data: 2008-02-18 14:32:56

    Niestety moj drogi kolego nie jest to ani "Dzien Noworodka" bo wtedy moglyby go obchodzic wszystkie noworodki tak jak dzien dziecka obchodza wszystkie dzieci... ani nie jest to "Dzien Narodzin" bo nie jest to zadne swieto tego typu ....Baby shower to jest przyjecie jakie kobiety organizuja kobiecie ciezarnej tuz przed rozwiazaniem czyli narodzeniem dziecka, w przyjeciu uczestnicza z reguly same kobiety, czasem sie zdarza, ze moze tez byc ojciec dziecka. W czasie takiego przyjecia obdarowuje sie jeszcze nienarodzonego dzieciaka prezentami czyli niejako organizuje sie wyprawke na pierwsze miesiace zycia .... Nazwa baby shower to w dokladnym tlumaczeniu prysznic  niemowlaka .... czyli obdarowywanie nienarodzonego jeszcze dzidziusia .... Jak widzisz nie ma chyba prostego odpowiednika w jezyku polskim tak jak i we wczesniej wspomnianym weekendzie .....

  • Autor: luckystar Data: 2008-02-18 14:49:22

    Tucha, bo "dlugi weekend" bierze sie, przynajmniej tutaj z tego, ze wiekszosc swiat federalnych obchodzi sie nie w konkretne dni, ale poniedzialki czyli np. drugi poniedzialek danego miesiaca.... I tak obecny weekend jest dlugi, bo wlasnie dzis jest tzw. President Day stad powiedzenie dlugi czyli 3-dniowy (z poniedzialkiem) w przeciwienstwie do normalnego 2dniowego (sobota niedziela). Jak to wyglada w Polsce nie mam pojecia, bo z tego co pamietam zwykle swieta sa nieruchome czyli wypadaja kiedy wypadaja niekoniecznie w poniedzialki ...:)) ale amerykanizajca weszla na stale, bo to chyba latwiej niz tworzyc wlasne rodzime odpowiedniki ....

  • Autor: Janek Data: 2008-02-18 14:50:04

    Wielce Szanowna i Drga Koleżanko, raczę sie z Tob a niezgodzić albowiem każde święto mozna nazwać jak i każdy dzięń "jakoś ochrzcić". Niekoniecznie musi to być obchodzone hucznie ale nazwane, jako okazja do "imprezowania " w ronie "babskim", czy "chłopskim".
    Może to być tak jak i sama stwierdzasz nic nie mówiące nam Polakom " dziecięcy prysznic" "czy prysznic dzieclka" ...czy jeszcze jakoś tam ... Przecież nawet nazwy historyczne niewiele albo nic, mają wspólnego ze stanem faktycznym : patrz "dzień kobiet  ...a chłopy chleja za zdrowie pań (nawet Hulewicz dostał rozkaz od komuny by śpiewać i wznosić toasty). !-Maja ...dzień klasy robotniczej ...a burżuazja czerwona medale i koperty dawała sobie etc. etc..

    Proponuję oglosić konkurs na POLSKĄ nazwę tego dnia, którą będziemy używać na W-Żecie.
    Może głupi pomysł ale co mi tam, mialem juz głupsze(?) pomysły.

  • Autor: luckystar Data: 2008-02-18 14:55:15

    Najdrozszy z Najdrozszych Kolego :))) masz swieta racje, ale to przeciez Wy powinniscie sobie wymyslac te odpowiedniki zamiast isc na latwizne i korzystac z naszych :))) Dla mnie jest to baby shower i poczekam jak wymyslicie cos polskiego w zastepstwie to bede z tego korzystac (z absolutna przyjemnoscia) a do tej pory wybacz ale bede uzywac naszego okreslenia ...:P

  • Autor: aga9999 Data: 2008-02-18 15:16:20

    Troche trudno podac/ wymyślić polska nazwe skoro nie ma u nas takiego zwyczaju :-)

  • Autor: Janek Data: 2008-02-18 17:32:06

    (bk)

  • Autor: aga9999 Data: 2008-02-18 15:19:24

    Znow masz faze? ;-)

  • Autor: vikunia Data: 2008-02-18 15:52:30

    LUDZIE!!!!!!!!!! Mary 50 prosila o przepisy na ten dzieciowy prysznic a nie o wymyslenie nazwy!!!!!!

  • Autor: mary50 Data: 2008-02-18 16:08:36

    Vikuniu.
    Dziekuje za przepis.Pewnie wykorzystam bo nie jest pracochlonne i zrobie do barszczyku czerwonego.Z barszczykiem jest to tez problem bo nie wszystkie "nacje"jedza barszcz.Maria

  • Autor: aga9999 Data: 2008-02-18 16:59:44

    Vikunia, napisz prosze w czym problem? ;-)

  • Autor: Janek Data: 2008-02-18 17:16:21

    VIIIIIKUUUUUUUNIUUUUUUUU !!!!!!!!...a co przeszkadza jedno drugiemu????????????

  • Autor: mary50 Data: 2008-02-18 16:04:10

    Drogie Zarloczki.
    Przepraszam ,ze tym"baby shower"zrobilam tyle zamieszania.Lacky Star wytlumaczyla,ze nie da sie tego okreslenia przetlumaczyc krotko na polski.Janku ja zwykle uzywam polskich okreslen i w domu mowimy po polsku ale jak sie nie da to sie nie da.
    Tu sa takie "durne"tradycje i musze sie do nich przyzwyczaic.Dla mnie to naciaganie gosci na koszty.Podobnie jak "oczepiny" w Polsce na wiejskich weselach.Lacky Star dziekuje Ci za wytlumaczenie .Prosilabym jednak o pomoc w ustaleniu co przygotowac.Chcialabym jednak pomoc./mimo ze jestem tesciowa/Dziekuje pozdrawiam.Maria

  • Autor: Janek Data: 2008-02-18 17:44:27

    Mary, ja po prostu zadałem pytnie, czy nie można nadać polskiej nazwy temu dniu, nie wiedziałem co to takiego.
    Przepraszam wszystkich, że nie znam angielskiego, niemieckiego ....etc., ze nie znam obyczajów i zwyczajów w rożnych stronach świata istniejących
    Nie spodziewalem się się tak "kulturalnej " reakcji jednej z Was, nie nazwę po imieniu takiej reakcji ...bo prawdopodobnie uradowałbym kogoś (grupkę? wysocekulturalnych) i Pampasa zmusił do zbanowania mnie.
    Kiedyś ktoś delikatniejszą (nie adresowaną do nikogo!!!) moją wypowiedź nazwał chamstwem, a następnie ...nawet superchamstwem.
    Widocznie chamom nie wszystko wolno, kulturalnym  wolno.

  • Autor: alidab Data: 2008-02-18 17:49:49

    A ja chciałabym być teściową....:)))  A wtedy....jeśli tylko moja pomoc byłaby mile widziana, to bardzo chętnie mogłabym przygotować
    całe przyjęcie. Może dla przyszłej mamy to jedyna okazja do spotkania w gronie przyjaciólłek czy koleżanek zanim zawita "bocian" .
    Zresztą, skoro jest taka tradycja to dlaczego się wyłamywać...

    Ja nie odbierałabym tego jako "naciąganie na koszty" zaproszonych gości. Zapraszając np. na imieniny czy inne uroczystości też niejako
    (myśląc tymi kategoriami) naciągamy i siebie i gości na wydatek. Chodzi chyba głównie o to żeby się spotkać.

    Ja miałabym opory innej natury.... ale nie chcę uruchamiać wyobrazni...
    Niech wszystkie radosne chwile związane z oczekiwaniem narodzin znajdą swoje szczęśliwe zakończenie....:))))

  • Autor: Janek Data: 2008-02-18 17:12:06

    Użytkownik aga9999 napisał w wiadomości:
    > Znow masz faze? ;-)

    Możesz jaśniej, czy wolisz odpowiedź taką na jaką zasługuje Twoje dowcipne pytanie?

  • Autor: aga9999 Data: 2008-02-18 18:16:44

    Może odpowiedz jak Ci przyjdzie lucidum intervallum

  • Autor: Janek Data: 2008-02-18 18:55:32

    Użytkownik aga9999 napisał w wiadomości:
    > Może odpowiedz jak Ci przyjdzie lucidum intervallum

    Odpowiem Ci gdy odpowiesz kto Ci płaci za występy?

  • Autor: kokliko Data: 2008-02-18 18:18:23

    Przed weekendami nie bylo jeszcze polskego okreslenia na radio, telewizje,
    nie ma na komputer, tak jak we Francji przed Napoleonem nie istnialo
    slowo bistro (prosto z Moskwy) na okreslenie kafejki.
    Wraz z ludzmi przemieszczaja sie slowa i tradycje, nie mozemy otoczyc
    sie murem chinskim zeby bronic naszej niezawislosci lingwistycznej i
    obyczajowej.
     Przepraszam Marysiu, nie moge dac Ci zadnej pozytecznej rady kulinarnej,
    bo nigdy nie uczestniczylam w takich obchodach i nie wiem czy praktykuje sie
    je na slodko, czy slono, na zimno czy cieplo.
    Pozdrawiam i milej zabawy zycze, a dzidziusiowi kosz prezentow.

  • Autor: aga9999 Data: 2008-02-18 18:58:29

    Janek, wiem że czasami mam dosc cierpkie poczucie humoru, ten typ tak ma. Przepraszam, serio nie chcialam Ci sprawic przykrosci, to bylo z sympatii!
    Tak naprawde to czekam na Twoje "fazy" (czytaj okresy wzmozonego dzialania na wż) :-) choc nie zawsze zgadzam sie z tym co masz do powiedzenia, ale chyba nie musze? ;-)

  • Autor: Janek Data: 2008-02-19 11:16:22

    Użytkownik aga9999 napisał w wiadomości:
    > Janek, wiem że czasami mam dosc cierpkie poczucie humoru, ten typ tak ma.
    > Przepraszam, serio nie chcialam Ci sprawic przykrosci, to bylo z sympatii! Tak
    > naprawde to czekam na Twoje "fazy" (czytaj okresy wzmozonego
    > dzialania na wż) :-) choc nie zawsze zgadzam sie z tym co masz do powiedzenia,
    > ale chyba nie musze? ;-)

     Waż więc na przyszlość słowa, nim walniesz w klawisze,
    Ja wbrew opini niektórych bardzo lubię ciszę.
    Pamiętaj jeszcze , gdy Ci umkną milsze słowa,
    Odpowiedź dla Ciebie , ...czeka gotowa.
    Nie sprawi Ci przyjemności jej odczytywanie,
    Tym bardziej, że to nie pierwsze, Twoje(!), było mi ...(przyłożenie)
    Zgadzać się poza tym nie musisz ze mną wcale
    Ale to nie powód by kogoś nurzać w ...
    Na przyszłość zastanów się nad łacińskim słowkiem,
    Nim nazwiesz kogoś ..."przytomnym półgłowkiem"...

  • Autor: Animozja Data: 2008-02-21 12:26:01

    Użytkownik Janek napisał w wiadomości:
    > ...Proponuję oglosić konkurs na
    > POLSKĄ nazwę tego dnia, którą będziemy używać na W-Żecie.

    Mogę?
    Dzień Brzucha - na wzór Dnia Dziecka albo po prostu
    Brzuszek - na wzór Ostatków (Dzień Wyżerania Resztek...przepraszam, już nie będę)

  • Autor: Janek Data: 2008-02-21 17:15:27

    ...ale jest juz inny wątek z tym tematem...

  • Autor: alidab Data: 2008-02-18 17:49:13

    Mary, napisz czy chodzi Ci o dania ciepłe, czy może np. koreczki, sałatki i półmiski wędlin. Jakieś ciasta też ?

  • Autor: luckystar Data: 2008-02-18 18:52:38

    Mary50 nie wiem o jakiej porze dnia organizujecie to spotkanie, ale mysle ze nie przewidujecie dan na goraco. Jesli siostra Twojej synowej organizuje calosc, to moze zapytaj jak ona sobie to wyobraza i zaoferuj wykonanie np. deserow.
    Przy okazji chcialabym podzielic sie z Wami moimi doswiadczeniami z baby showers na jakich bylam. Na jednym z nich kazdy dostal w prezencie na pamiatke miniaturowa doniczke z zywym fiolkiem alpejskim, doniczka byla obwiazana wstazeczka, na ktorej bylo napisane "podziwiaj jak rosne" i podpisana imieniem dziecka (bo juz bylo wybrane imie i znana plec). Byly tez bardzo sympatyczne konkursy, w ktorych braly udzial wszystkie zaproszone panie i mialy mozliwosc wygrania drobnych nagrod. Pamietam kilka konkursow np. zrobic liste rzeczy ktore powinny znalezc sie w pokoju niemowlaka, albo tytuly piosenek, czy tez bajek dla dzieci itp zabawy. Ubaw byl z tym po pachy, bo pamietam pytalam czy ja moge pisac po polsku??, bo to bedzie dla mnie szybciej ;) Chyba na pocieszenie wygralam wlasnie ten konkurs z lista rzeczy z pokoju niemowlaka, bo jakkolwiek moja lista byla najkrotsza, to na liscie byl niemowlak .....o czym inne panie zapomnialy.
    Ponadto bylo wlasnie tak weselej przez te konursy, bo w przeciwnym wypadku to takie przyjecie moze byc troche nudne...
    Nie wiem czy zagladasz czasem na ebay ale tam jak wpiszesz w wyszukiwarke "baby shower" to wyskocza ci rozne pomysly drobnych upominkow pamiatkowych .... jesli jeszcze przyjdzie mi cos do glowy to napisze, ale moze postaraj sie dac troche wiecej danych co do samego przyjecia .... zycze powodzenia i radosci z nowego malenstwa :))

  • Autor: mary50 Data: 2008-02-18 23:18:58

    Luckystar.Dziekuje za podpowiedzi co do przygotowania "programu" imprezy.Shower bedzie ok 14-tej a poniewaz bedzie sporo osob ktore musza dojechac ok.60 km chcialabym zeby bylo cos na cieplo :mysle barszczyk z pasztecikiem z ciasta francuskiego.ze dwie salatki,koreczki tez moga byc .Zastanawiam sie nad nadziewanymi malymi"pitkami'/znow problem nie wiem jak to sie nazywa po polsku/
    chlebek- pita. Oczywiscie cos slodkiego i to napewno z WZ .Mam troche czasu zeby wszystko bylo" zapiete na ostatni guzik".Tak jak juz chyba wspomnialam impreza jest 6 kwietnia.Zdam potem relacje jak to wyszlo.Pozdrawiam.Maria

  • Autor: krista Data: 2008-02-18 22:29:49

    Jak sie weszlo miedzy wrony - to sie kracze jak i one. http://wielkiezarcie.com/forum_watek.php?id=39908&post=39908
    Ja jakos nie widze tej "uroczystosci" w kraju, chyba kazdy zna takie powiedzenie "Jeszcze ciele w d....e, a powrozek kreca", nasza tradycja nie przewiduje prezentow przed urodzeniem dziecka, prezenty na ogol otrzymujemy po przyjsciu malenstwa na swiat, prezent przed urodzeniem byl traktowany jak cos zlego, mogl wywolac nieszczescie. Ale tradycje sie zmieniaja.....:), na poczatku impreze ta organizowano w pracy i dla pierwszego dziecka - pomoc dla rodzicow, mala skladka lub jakies prezeciki, obecnie organizuja tez kolezanki, i pomalutku krag sie rozszezyl, nawet rodzina robi baby shower i dla kazdego dziecka, i dla tego samego malenstwa organizuje sie kilka "showerow", bo; w pracy, kolezanki, sasiadki, rodzina mamy, rodzina meza.Jak znajde zdjecie ze "stolu" to postaram sie wkleic.Pozdrawiam!

  • Autor: luckystar Data: 2008-02-18 23:00:47

    Masz racje, ze czesto zdarzaja sie podwojne i potrojne uroczystosci z tej okazji, ale tradycyjnie powinnien byc jeden shower i wlasnie dla pierworodnego dzieciaczka. Na baby shower zaprasza sie kolezanki z pracy po to wlasnie zeby one nie organizowaly drugiego shower, zreszta tutaj w pracy jakos nie ma tradycji obchodzenia urodzin, imienin i podobnych uroczystosci. Jesli nawet obchodzi sie jakas uroczystosc z okazji np. czyjegos odejscia na emeryture to jest to uroczystosc poza godzinami pracy i nie w biurze. Zydzi w dalszym ciagu nie poddaja sie tradycji baby shower, bo uwazaja, ze wszelkie podaruki przed urodzeniem dziecka moga spowodowac jakies komplikacje.... tak wiec tradycja jest tradycja, ale nie znaczy to, ze kazdy ma sie do niej przystosowac.

Przejdź do pełnej wersji serwisu