Forum

Kuchenne porady

Dlaczego chleb z maszyny potrafi opadać?

  • Autor: romkwie Data: 2008-03-04 10:53:36

    Gdzie popełniam błąd?
    Na mleku nie opada.Na zakwasie-tak.
    Przepis raczej standardowy:  chlebek-ok.900gr.

    2-   łyżki   mąki razowej żytniej      typ2000
    2-   łyzki   mąki razowej przennej   typ2000
    150gr.-   ziarenek słonecznika,dyni,siemienia lnianego.
    Dopełnić maką chlebową (typ650) do wagi:610gr.
    1-   łyżeczka soli
    300ml.-   zakwasu (barszczu) lub mleka.Mleko ma być z lodówki!
    15gr.-     drożdże żywe(prasowane)zwykłe
    1-   łyżeczka cukru
    3-   łyzki oleju
    Zrobić zaczyn z niewielkiej ilośći zakwasu,drożdży,cukru i szczypty mąki.Nie musi by c ciepły!
    Wymieszać produkty sypkie.
    Wlać zakwas do formy,wsypać produkty sypkie,wlać 3 łyzki oleju i zaczyn z drozdży.
    Program:NORMAL -3godz. / Zrumienienie średnie.

    Mleko czy zakwas?Może ktoś to wypróbuje?Może ja robię jakiś błąd

  • Autor: makusia Data: 2008-03-04 19:56:53

    nie umiem Ci odpowiedzieć na to pytanie , po prostu nie pieke chleba na zakwasie , ale poczytaj w artykułach , Ekkore jest super znawcą w tej dziedzinie tu masz link , myślę że te porady Ci pomogą

  • Autor: ekkore Data: 2008-03-05 20:15:36

    Przy maszynie trudno pomóc - nie mam pojecia jak wyglądają kolejne etapy przygotowywania i pieczenia chleba.

    W przepisie nie podoba mi się mleko z lodówki. Drożdże lubią ciepło - aby robić na zakwasie, ogrzewa się go  do temperatury pokojowej (lub nawet więcej, optymalne 30-35 stopni) przez kilkanaście godzin. No ale skoro tak podaje przepis, do tego ciasto wyrasta...
    Może czas wyrastania jest zbyt długi? Ciasto jak osiagnie maksymalna zdolność wyrastania opada. Nie jest zmarnowane - wystarczy go przegnieść i zostawić ponownie do wyrośnięcia.
    Jeżeli opada w trakcie pieczenia to moze też być wina maszyny. Znaczy że temperatura za wolno rośnie w pierwszej fazie. albo np przy wyrastaniu juz jest włączone lekkie grzanie, ktore w pewnym momencie się wyłącza i ciasto zamiast zacząć się piec jest pozostawione do dalszego wyrastania w temperaturze pokojowej. W całej mojej chlebowej historii taką sytuację miałam raz. Wstawiłam chleb do wyrastania, a nie zauważyłam, że z poprzedniego pieczenia nie wyłączyłam grzania - także zamiast żarówki (przy włączonej żarówce w piekarniku bez grzania jest najbardziej optymalna temperatura do wyrastania) miałam ponad 150 stopni. Zauważyłam to po jakiś 10 minutach, Wyłączyłam - ale było za późno, "zimno" (spadek temperatury), które dotarło do nie upieczonego ciasta spowodowało, że opadło.

Przejdź do pełnej wersji serwisu