Forum

Kuchenne porady

co na ciepło na swięta??

  • Autor: waga27 Data: 2008-03-16 16:39:31

    witam serdecznie!! co macie w planie podać na ciepło naświęta? zdecydowałam, że nie będę robić bigosu, bo jest na każdą okazję; ale właśnie, co tu zrobić, tak żeby przygotować wcześniej i potem odgrzać? może coś zaproponujecie z własnej praktyki? dziękuję i pozdrawiam

  • Autor: Kotlinka Data: 2008-03-16 17:36:20

    Na pewno żurek/barszcz biały ;-)
    U nas zwykle nie dajemy wiele dań ciepłych, bo i tak wszyscy są przejedzeni, ale zwykle przygotowujemy na I dzień swiąt jakas dobra pieczeń. Albo nadziewaną kaczkę.

  • Autor: luckystar Data: 2008-03-16 19:49:16

    Obowiazkowo zurek na wedzonce z chrzanem, kielbasa i jajkami i na drugie danie w tym roku beda kotleciki jagniece z grilla, oczywiscie nie da sie ich zrobic wczesniej, ale to 10min roboty :)))) a tradycyjnie co roku robie jagniecine.

  • Autor: alman Data: 2008-03-17 08:00:20

    U mnie żurek z dodatkami jemy na śniadanie. Natomiast obiad robię normalnie i w tym roku będzie chyba rosół /na specjalne życzenie syna, który rosół uwielbia, a ponieważ przyjedzie na świeta z rodziną, wiec muszę zrobić to co lubi/, a na drugie danie będzie schab pieczony, jeszcze nie zdecydowałam do końca w jakiej postaci, no i piersi z kurczaka faszerowane czymś - też jeszcze brak ostatecznej decyzji.Innych dań na gorąco w te święta nie podaję, bo to już wiosna i nie ma potrzeby się rozgrzewać jakimiś np. bigosami.Wszelkie inne przekąski są na zimno.

  • Autor: luckystar Data: 2008-03-17 13:45:22

    Alu, ja tez podawalam zurek tradycyjnie na sniadanie, ale od czasu kiedy dolaczyl moj maz nie majacy pojecia o takich tradycjach i jakos nie bardzo pasowala mu ta zupa na sniadanie ... postanowilismy przesunac zurek na obiad :)) Ale najwazniejsze jest to ze zurek uwielbia i kojarzy mu sie to z Wielkanoca, bo zawsze pyta czy bedzie znow ta biala zupa z kielbasa :)))

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2008-03-18 12:43:23

    kochana Alu no na te swieta to wypada raczej zima niz wiosna( przynajmniej u nas )chyba kazdy bedzie szukal cos cieplego haha

  • Autor: alman Data: 2008-03-18 12:50:14

    Dorotko, patrząc dziś co dzieje się za oknem, trudno się z Tobą nie zgodzić i może faktycznie wskazane byłyby jakieś grzańce dodatkowo?

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2008-03-18 14:31:30

    no wlasnie tak sie zastanawiam bo mowia ze swieta beda jeszcze zimniejsze. A ja sie cieszylam ze jak wroce z urlopu to wiosna bedzie no bo juz marzec haha. Swoja droga podobno tak wczesne swieta byly ostatnio w 1913 roku a nastepne beda za 158 lat. Hmmm...tak na to patrzac powinnismy sie chyba cieszyc i jakos szczegolnie uczcic?? Ja tez nigdy nie robilam wiele cieplego na wielkanoc no bo wiosna ciepelko i sloneczko to nie ma sie ochoty na bigosy itp. A tu? Niespodzianka. Biedny zajaczek - kitke ma krotka to mu d....a zmarznie przy chowaniu jajek! Swoja droga bylam jedynym dzieckiem w mojej klasie ktory swietowalo zajaczka. Reszta dzieci (pochodzaca przewaznie z innych regionoiow Polski) tej tradycji nie znala. Zycze ciepelka w sercu i pozdrawiam serdecznie!

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2008-03-18 14:36:46

    oto dzisiejsze Alpy.

  • Autor: Izuś Data: 2008-03-17 12:15:47

    Oczywiście żurek z białą kiełbasą, jajem na twardo i chrzanem. Na drugie kurczaki faszerowane- jeden wątróbką i pieczarkami, drugi mięsem mielonym i pieczarkami. Do tego młode ziemniaki z koperkiem, kapusta mojej  Teściowej i marchewka z groszkiem. Reszta-  na zimno.

  • Autor: Iloria_S Data: 2008-03-17 13:02:38

    A u mnie będą udka z kurczaka i indyka pieczone w ziołach. Żurek oczywiście obowiązkowo. Święta trwają tylko 2 dni więc dużo gorących potraw nie szykuję. Inne przekąski na zimno.

  • Autor: vilantka Data: 2008-03-18 09:34:16

    U mnie nie podaje się obiadu w pierwsze święto! Oczywiście na ciepło będą gołąbki i bigos oraz krokiety w waflu. Szybkie, smaczne i bardzo proste. Wystarczy przygotować mięso mielone wg uznania, przełożyć nim suche wafle tortowe, pokroić w kwadraty, panierować jak schobowe i usmażyć. Można to zrobić wcześniej i później podgrzać w piekarniku. Jest pycha, ja to podam z czerwonym barszczem czystym do picia!

Przejdź do pełnej wersji serwisu