Forum

Kuchenne porady

Jaka jest różnica pomiędzy: żurkiem, białym barszczem i zalewajką ?

  • Autor: Masajka Data: 2008-03-24 12:59:53

    Pytanie może banalne, ale będę wdzięczna za fachową odpowiedź

  • Autor: Ave Data: 2008-03-24 13:10:09

    Zurek jest na mące żytniej (w smaku bardziej wyrazisty), barszcz biały na mące pszennej,  a zalewajką nazywam zupę robioną z zsiadłego mleka :)

  • Autor: Agapis Data: 2008-03-24 20:43:47

    To pytanie gryzło mnie od zawsze lecz po odpowiedzi Ave to ja już nie wiem co jadałam
    Nigdy nie jadłam zupy na zsiadłym mleku a mówili mi ,
    że jem zalewajkę (wiedziałam, że ściemniają)

  • Autor: Ave Data: 2008-03-24 21:40:26

    Moja babcia taka robiła i mówiła, że to zalewajka ;))))) zresztą mnie nigdy nie udało się powtórzyc Jej przepisu w tak doskonałej formie :) Do tego trzeba miec wiejskie mleko zsiadłe i to wziete w odpowiednim czasie, zeby za mocno nie ukisło :) ale co region to zalewajką mozna nazwac inna zupkę :)

  • Autor: Tynka Data: 2008-03-24 21:21:08

    U nas w domu zalewajka to zupa na kwasie z kiszonej kapusty lub mleka z kluskami ziemniaczanymi

  • Autor: Masajka Data: 2008-03-25 10:09:52

    Tak sie nam temat zalewajki rozwinął że postanowiłam poszukać na Googlu
    Źródła Wikipedii mówią tak :

    Zalewajka to rodzaj tradycyjnej wiejskiej zupy – ugotowane, pokrojone w kostkę ziemniaki zalane (stąd właśnie nazwa) przygotowanym osobno żurem.

    Ziemniaki gotuje się z liściem bobkowym i zielem angielskim, a po ugotowaniu nie odlewa się z nich wody. Całość musi być omaszczona świeżo wytopionymi z wędzonej słoniny skwarkami oraz doprawiona solą, pieprzem i majerankiem. W odróżnieniu od innych wariantów żurku, do typowej zalewajki nie stosuje się innych dodatków, np. jajka, kiełbasy lub śmietany


    To co figuruje w opisie by się nawet zgadzało z moimi wspomnieniami z dzieciństwa na babcinym wikcie.

  • Autor: vikunia Data: 2008-03-28 12:35:37

    to jest właśnie zalewajka:0 mniam

  • Autor: smakosia Data: 2008-03-30 20:32:07

    U mnie w domu też właśnie tak robi się zalewajkę, ale z tym wyjątkiem, że dodaje się plasterki dobrej kiełbasy i parę marynowanych grzybków :-)

  • Autor: luckystar Data: 2008-03-31 07:36:48

    Kochana Smakosiu, to juz jest wydanie niedzielne zalewajki :))) tez znam a ja nawet majac chyba nie wiecej jak 12-13 lat zrobilam swoja wlasna wersje z kielbasa i jajkami na twardo (bez grzybow).

  • Autor: luckystar Data: 2008-03-31 07:35:07

    Dokladnie taka zalewajke pamietam z dziecinstwa i pamietam tez, ze babcia mowila, ze zalewajka - bo sie zalewa :) Natomiast zupa taka z kiszona kapusta byla przez babcie nazwana "zarzucka" - wlasnie bo sie zarzuca kapusta :))) Utkwily mi te nazwy w pamieci :))))

  • Autor: marinik Data: 2008-03-31 11:55:06

    o tak wlasnie (przynajmniej u mnie tak sie to nazywa. Z kolei zupka,, o ktorej wspomniala Ave (na zsiadlym mleku z pyrkami - to u mnie POLEWKA ( tfu - jakiez to paskudztwo, a moje panny sie zajadaja)

  • Autor: Ave Data: 2008-03-31 11:56:02

    hehehehe, Ty koneserze :)))))))))))

Przejdź do pełnej wersji serwisu