Forum

Gawędy o jedzeniu

Co polecacie skosztowac w Szwecji ? Jutro wyjeżdzam!

  • Autor: Masajka Data: 2008-04-02 11:57:42

    Jutro wybieramy sie z mężem do Karlskrony na 3 dni, chcielibyśmy na miejscu spróbować lokalnych skandynawskich specjałów w przystepnej cenie i w jakims sympatycznym, klimatycznym miejscu. Czy możecie coś mi polecić , ewentualnie wypowiedziec sie o szwedzkiej kuchnii, gastronomii i cenach ? Moze warto nabyc coś np. z kulinarnych dodatkow czego nie znajde w sklepach w Polsce ? Co polecacie jako "degustacyjny" prezent przywieziony ze Szwecji ?
    Dzięki za wszelkie pomysły oraz podpowiedzi

  • Autor: kiiri Data: 2008-04-02 12:51:07

    Mam nadzieje ze Grazyna wejdzie i Ci odpowie na pytania, bo ona ze Szwecji :)

    Ja moge tylko polecic zakup czekolady Marabou i poszukania.... osobliwosci Szwedzkiej - sa takie puszki rybne, ktore trzeba... moze nie tyle sprobowac (bo niewielu ma na to odwage) ale przynajmniej powachac :D Zapach jest tak mocny ze podobno zaleca sie otwieranie takowej puszki na dworze w wiadrze z woda :) Niestety nie pamietam jak sie to nazywa ale taki prezent na pewno zapadnie w pamiec :D

  • Autor: kiiri Data: 2008-04-02 12:58:16

    znalazlam ta puszke rybna :D

    http://en.wikipedia.org/wiki/Surströmming

    Jeszcze mi sie przypomnialo ze wart sprobowac tych twardych ciemnych chlebow, i kupic sobie dzem z malin laponskich (pomaranczowy kolor) Jak wypiekasz chleb to wybor mak jest o wiele wiekszy niz w Polsce, mozesz kupic cos ciekawego.

    Blisko Karlskrony jest Kalmar podobno piekne miasto :)

  • Autor: ASTI Data: 2008-04-02 13:48:21

    Chyba  warto  sprobowac  szwedzkich  kanapek tzw. smergosy .A  co  do  puszki  ryb czyli sulstruming , to  radze  nie  probowac  odor  jest  nie  samowity. W  Szwecji jest  specjalne  swieto  kiedy  je sie  owa  rybe . Mi bardzo  przypadly  robione  na  rozne  sposoby  sledzie .No i takim glownym rarytasem  jest  chyba  mieso  z  losia , odpowiednio  przyprawione  smakuje  wysmienicie , ale  jest i  drogie . W  Szwecji  bardzo  popularne  sa sklepiki zwane ,, lopisami ,, czyli mozna  tam  kupic  doslownie  wszystko ( przewaznie  uzywane  stare  rzeczy ) warto  chocby obejzec .    Nie  moge  wypowiedziec  sie  co  do  cen  ani jakiegos fajnego   miejsca  gdyz mieszkam  na  polnocy  Szwecji . U  nas jeszcze  jest  zima i  tez jest  pieknie .Zycze wam  udanej  wycieczki i pozdrawiam .

  • Autor: franitas Data: 2008-04-02 18:09:17

            tak się składa że pracuję w Szwecji a do Polski jeżdżę co 5 tygodni i zawsze staram się coś ciekawego wypatrzyć dla mojej rodziny. zawsze wiozę do domu płyn do mycia naczyń "YES"(jest naprawdę bardzo wydajny a cena to 25 krn za litr) bardzo smaczne jest masło BREGOT( są trzy kolory pudełek tego masła:niebieski-normalny;zielony-słony i pomarańczowy-bardzo słony)kosztuje 25-29 krn, zależnie od sklepu. Do tego polecam czekoladę MARABOU(miętowa jest pyszna) Poza tym dobre są śledziki w słoiczkach firmy ABBA, ser pleśniowy KOLIBER(w krążkach o wadze 500g i 1000g cena odpowiednio 30-60 krn) chlebek okrągły POLAR. Bardzo dobre są powidła z borówek i dżem pomarańczowy(z kawałkami skórki pomarańczowej). mam nadzieję że znajdziesz coś ciekawego  dla siebie, wystarczy się tylko przejść po sklepach a my kobietki mamy to we krwi żeby wyszukiwać nowości. pozdrawiam

Przejdź do pełnej wersji serwisu