Forum

Gawędy o jedzeniu

Rzepa, czyli z czym to się je...?

  • Autor: emiloos Data: 2008-04-17 15:10:07

    Cześć wszystkim.

    Już jakiś czas mnie tu nie było nad czym strasznie ubolewam ale ostatnio prawie nie gotuję nad czym boleję jeszcze bardzoej :(


    Ale oco mi chodzi. dziś na targu widziałam coś co wygląda jak duża biała, okrągła rzodkiwka. Sprzedawczyni powiedziała, ze to rzepa. Myślałam, ze rzepa jest czarna ale widać że nie wiele znam się na rzepie hehe. Co można zrobić z takiej białej rzepy? czy można zrobić z niej takż samą surówkę jak z białej rzodkwi? A może to to samo tylko inna odmiana? Będę wdzięczna za informację bo już się trochę pogubiułam :D

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2008-04-17 17:15:49

    To zalezy jesli rzepa typu rzodkwi to na przyklad surowke. Bardzosmaczna jes zupa z rzodkwi.

  • Autor: luckystar Data: 2008-04-17 17:26:32

    Z tego co widze w sklepach jest conajmniej kilka odmian rzepy (czarna, biala, fioletowa) i tez rozne ksztalty, okragla, podluzna, okragla taka splaszczona ... Mysle, ze roznia sie tez smakowo (nie probowalam porownywac) ale zdecydowanie nadaja sie na surowki. Moze sprobuj poeksperymentowac i podziel sie doswiadczeniami :)) Sama tez sprobuje i moze wrocimy do tego watka :))

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2008-04-17 18:24:03

    Witaj emiloos!!! My z mamą trzemy rzepę na tarce o grubych oczkach,dodajemy szczypiorek,jajko na twardo i majonez.I mamy super surówkę.pozdrawiam

  • Autor: irator Data: 2008-04-17 20:20:58

    Ja dodaję marchew startą na tarce (surową i na dużych oczkach ją trę),ser żółty(również ścieram na natłuszczonej olejem tarce z dużymi oczkami),,jajko gotowane,porę posiekaną lub cebulkę,czasami jabłko,majonez i przeważnie jemy pod wieczór a to z powodu niezbyt miłego zapachu.W lodówce trzymam ją w zamkniętym pojemniku.Kiedyś wyczytałam ,ze czarna jest zdrowsza i motywowali między innnymi tym ,że ma więcej "zdrowszej"goryczki.Kupuję więc czarną i innej nie próbowałam.Dzięki Tobie Emilos mam na tą sałatkę teraz "pypcia".

  • Autor: bea39 Data: 2008-04-18 11:56:44

    Ja ścieram na grubych oczkach tarki i mieszam tylko z jogurtem.

  • Autor: eyta Data: 2008-04-18 13:42:30

    ...lub śmietaną i solę . Mniam....

  • Autor: mysha2006 Data: 2008-04-24 19:30:04

    i odrobinką pieprzu....Uwielbiam taką surówkę

  • Autor: emiloos Data: 2008-04-25 16:16:39

    Czołem Żarłoki :)

    Po nieśmałych próbach (plasterek na surowo do buzi i sprawdzanie smaku) doszłam do wniosku, ze dobra będzie surówka. Wiadomo, ze najlepsze najprostsze więc: potarkowana rzepka, sok z cytryny (dużo), sól i łyżka kwaśnej śmietanki - pychotka. Niestety za późno zobaczyłam tą surówkę Kurakowej z ogóreczkiem ale to będzie na przyszły raz :)

    Smak mojej rzepki to pomieszanie kalarepy z delikatną rzodkiewką. Zastanawiam się teraz czy np z potarkowanej kalarepki nie dałoby się też zrobić takiej surówki....

    Dzięki za pomoc!

  • Autor: Hechler Elisabeth Data: 2008-04-26 14:59:40

    Dorota jak sie robi zupe z rzodkwi. Nigdy o takiej nie slyszalam. Podaj prosze przepis. Serdecznie Cie pozdrawiam. Ela

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2008-04-27 08:49:22

    Normalnie gotujesz lekki bulion warzywny a na jakies 10 minut przed koncem tarkujesz dió tego rzebke

Przejdź do pełnej wersji serwisu