Forum

Kuchenne porady

grudki mleka w proszku w masie do wafli HELP

  • Autor: kaasienka Data: 2008-04-17 19:44:03

    prawie zawsze jak robie mase do wafli, to po wsypaniu mleka w proszku do masy kakaowej i wymieszaniu zostaja grudki!! chocbym nie wiadomo ile mieszala to one i tak sie nie rozbijaja i miedzy waflami w masie widac biale kuleczki :(
    znacie jakas rade na to? a moze cos robie nie tak? (nie wsypuje mleka w proszku do masy od razu po zdjeciu z ognia tylko czekam chwile zeby przestyglo troszke..)
    z gory dzieki :)

  • Autor: Aniula27 Data: 2008-04-17 19:52:26

    Ja zawsze wsypuje mleko do gorącej masy zaraz po zdjeciu z ognia i nigdy nie ma grudek, może to jest przyczyna. A może używasz mleko granulowane?, wtedy grudki są nieuniknione.

  • Autor: kaasienka Data: 2008-04-17 20:17:50

    nie nie, absolutnie nie granulowane tylko w proszku :)
    jedne przepisy mowia zeby masa przestygla zanim wsypie sie mleko, inne zeby do goracej masy, a inne nic na ten temat nie mowia.. ;)
    bede probowac :)

  • Autor: frania982 Data: 2008-04-17 20:41:39

    ja proponuje przesiac to mleko w proszku przed wsypaniem

  • Autor: eNka Data: 2008-04-17 22:53:03

    Jak dla mnie problem grudek we wszelkich masach rozwiązuje mikser z końcówką miksującą:)

  • Autor: alman Data: 2008-04-18 07:44:24

    mieszam mikserem no i nigdy nie daję proszku do gorącej masy tylko do lekko ostudzonej ale jeszcze ciepłej

  • Autor: kaasienka Data: 2008-04-18 09:26:36

    Użytkownik eNka napisał w wiadomości:
    > Jak dla mnie problem grudek we wszelkich masach rozwiązuje mikser z końcówką
    > miksującą:)


    tylko ze niektore masy sa zbyt geste zeby je zmiksowac. gdyby dalo rade to od razu tez bym tak zrobila..

    Użytkownik alman napisał w wiadomości:
    > mieszam mikserem no i nigdy nie daję proszku do gorącej masy tylko do lekko
    > ostudzonej ale jeszcze ciepłej


    no widzisz a Aniula27 pisze ze wsypuje mleko do masy zaraz po zdjeciu z ognia i nie ma grudek.. i kto ma racje? ;]

    moze faktycznie trzeba by przesiac to mleko do masy, bedzie gladsze?

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2008-04-18 09:42:44

    albo pobawic sie z przetarcem przz geste sitko?

  • Autor: kaasienka Data: 2008-04-20 18:23:21

    robilam wafla w piatek. przesialam mleko przez sitko. i co bylo w masie? oczywiscie grudki...

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2008-04-20 18:48:08

    nie, myslalam o tym czy nie pomogloby przetarcie gotowej masy przez sitko jak zup na krem.

  • Autor: kaasienka Data: 2008-04-21 12:27:16

    Użytkownik Dorota zza plota napisał w wiadomości:
    > nie, myslalam o tym czy nie pomogloby przetarcie gotowej masy przez sitko jak
    > zup na krem.

    wiem wiem, ale wczesniej byla propozycja przesiania mleka do masy przes sitko :)
    a w takie przecieranie to chyba mimo wszystko nie chcialoby mi sie bawic :]

  • Autor: woila Data: 2008-04-21 13:15:54

    Po pierwsze robię dwie masy tj suchą, w której mieszam kakao z mlekiem w proszku i cukrem waniliowym oraz mokrą, w której rozpuszczam margarynę z mlekiem i cukrem nie zagotowując.
    Po drugie zawsze dodaję stopniowo "mokre" do "suchego", wtedy nie robią mi się grudki. Korzystam z tego przepisu: http://wielkiezarcie.com/przepis23087.html .

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2008-04-21 15:46:59

    A ja slyszalam ze i mufinki powinno sie tak robic. Maja byc lepsze i nie miec zakalca

  • Autor: woila Data: 2008-04-21 20:05:19

    Tak, w mufinkach też robi się masę suchą i mokrą, które później się łączy najlepiej mieszając ręcznie (np. widelcem) ale w suchej masie jest mąka i tam nie ma znaczenia,  którą masę dodać do której, bo nawet lepiej jest jak będą grudki... W waflach, powiedzmy, że mleko w proszku z kakao powinno się trochę rozpuścić po połączeniu z mokrym i utworzyć jednolitą, gładką masę.

Przejdź do pełnej wersji serwisu