Forum

Kuchenne porady

Prośba do Mari - czeska mąka

  • Autor: ekkore Data: 2008-05-05 15:19:27

    Z normalną mąką do pieczenia z rozpoznawaniem i dopasowywaniem jej do naszych typów już nie mam problemu.

    Teraz nabyłam różne gatunki mąk chlebowych (wychodzi taniej niż w Polsce, specjalnie bym nie pojechała, ale przy okazji). Pszenna nie jest zagadką - wiem, że jak jest mąka całoziarnista (przepraszam za wolne tłumaczenie) to będzie to odpowiednik naszej razowej (może być drobno lub grubo mielona).

    Natomiast  najnowszy nabytek żytni stanowi zagadkę.  Kupiłam z czystej ciekawości - mąka żytnia ciemna. Po oględzinach w domu jest to faktycznie mąka żytnia ciemna. Tyle, że na pewno nie jest to mąka razowa (nawet drobno mielona) - wizualnie wygląda jak biała mąka zmieszana z popiołem albo sadzą (jednym słowem "brudna"). Jaki to może być typ?

  • Autor: Mari Data: 2008-05-05 16:55:44

    Ekkore, przykro mi ale nie wiem i wogole nie znalazlam na czeskim necie zadnych informacji o takim rodzaju maki jak piszesz, "brudna".
    Np. w mlynach podaja tylko: maka zytnia chlebowa i maka zytnia pelnoziarnista. Zadnych podgatunkow nie znalazlam. Moze jak mi napiszesz producenta to na ich stronach moze bedzie cos wiecej.
    W poradnikach polecaja "make zytnia ciemna" do pieczenia chleba, glownie w tzw.domowych piekarniach. Zawsze myslalam ze maka ciemna to maka razowa ale jak piszesz ta Twoja jest biala z jakas domieszka. Nie ma podanego skladu tej maki na torebce?

  • Autor: ekkore Data: 2008-05-06 08:44:52

    Ona nie jest biała. ona jest "brudna". Kolor taki jakbyś z białym zmieszała sadzę lub popiół. Nie chodziło mi o określenie dodatkowej zawartości tylko koloru. Kolor jest jednolity.

    Wzięłam się za czytanie opakowania - nawet po polsku jest - mąka żytnia ciemna chlebowa. Po czesku (tylko, że bez ptaszków) Mouka zitna tmava chlebova. Producent mlyny J. Vozenilek. Nawet strona jest: www.mlynyvozenilek.cz. W wolnej chwili sobie zerknę. I jak nie będę dawała rady z tłumaczniem poproszę Cię o pomoc.

  • Autor: Mari Data: 2008-05-06 11:06:26

    Te strone "przestudiowalam" wczoraj ale zadnej informacji, na temat ktory Cie interesuje, nie znalazlam. Jakbys potrebowala cos przetlumaczyc to bardzo chetnie. Pozdrawiam.

Przejdź do pełnej wersji serwisu