Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

drzewko czeresni bez czeresni

  • Autor: Pradita Data: 2008-05-24 15:06:00

    Cztery lata temu, jesienia, posadzilismy dwa drzewka - jablon i czeresnie, jablon owocuje jak oszalala, niestety moja czeresn strakuje.
    W ubieglym roku miala az!!!!!!!!! 3 ( TRZY) czeresnie , ktore niestety zostaly zjedzone przez ptaszyska. Tego roku zakwitla obficie, niestety po owocach ani sladu, pokazaly sie ogonki z malymi zielonymi czeresienkami , ktore niestety zbrazowialy i zaschly. Czy ktos z was ma jakis pomysl co tu jest grane?

  • Autor: Jowita 3 Data: 2008-05-24 15:15:57

     słyszałam  że czereśnie sadzi się w parach to znaczy że muszą być 2 drzewka inaczej nie będą owocować

  • Autor: Pradita Data: 2008-05-24 15:21:14

    U sasiada, za plotem jakies 5 m od mojej, rosnie SUPER CZERESINA; owocuje co roku, wiec w tym chyba nie problem lezy,

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2008-05-24 17:38:31

    Pradito! dzwonilam do mojego wujka,który ma kilka  drzewek czereśni,u niego wszystkie pięknie owocują.Powiedział że drzewka sadzi się parami,samotne drzewko może nie owocować.Ale jest na to sposób,musisz kupic zapylacz ,i drzewko zapylić,pytaj w sklepie  ogrodniczym lub  na allegro.

  • Autor: monia7301 Data: 2008-05-24 17:36:06

    U mnie dzieje się tak samo ,mimo że posadziłam dwie obok siebie .Znajomy powiedział że tak się dzieje iż nie pryskałam jej od robaków ,pierwszy oprysk powinien już być dany na kwiatki a później jeszcze dwa razy , podobno wystarczyłoby opryskać kwiatki preparatem na mszyce i na początek wystarczyłoby to .

  • Autor: trylobicik Data: 2008-05-24 18:31:03

    Wiesz, ekspertem nie jestem, ale to zasychanie zielonych to tak jak przy brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. Ostatnio piszę o opryskach do naszej lokalnej gazety - wiadomości mam z inspekcji ochrony roślin i to by pasowało. Zresztą poczytaj.

    Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

    Tę chorobę powoduje grzyb Monilinia laxa Aderh.et Ruhl. Honey. Grzyb zimuje na porażonych pędach oraz zmumifikowanych owocach, które zostały na lub pod drzewem. Zarodniki tworzą się masowo wiosną i latem, są przenoszone przez wiatr i krople deszczu, zakażając drzewa.

    Najczęstszym objawem zakażenia jest brunatnienie i zamieranie kwiatów, które potem przez długi czas pozostają na drzewie. Grzyb z porażonych kwiatów przerasta do pędów. Powoduje przez to ich zamieranie z charakterystycznymi wyciekami gumy u wiśni. Szczególnie silne porażenie następuje w warunkach wysokiej wilgotności powietrza.
    Choroba atakuje również owoce w okresie dojrzewania. Powstają na nich brunatne plamy gnilne z popielatoszarymi brodawkowatymi skupieniami zarodników.
    Silne porażenie kwiatów powoduje wyraźne obniżenie plonów wiśni, a zamieranie pędów osłabia drzewo i zmniejsza jego odporność na mróz.
    W celu zabezpieczenia czereśni i wiśni przed brunatną zgnilizną należy przeprowadzić zabieg opryskiwania w okresie białego pąka i powtórzyć w okresie kwitnienia. Zalecane są następujące środki: Baycor 25 WP, Bumper 250 EC, Cukarb 350 SC, Horizon 250 EW, Kaptan Plus 71,5 WP, Kuprosal 60 WP, Miedzian 50 WP?WG, Miedzian Extra 350 SC, Orius 250 EW, Rovral Flo 255 SC, Score 250 EC, Talent 240 EC, Tebu 250 EW, Topsin M 70 WP i Topsin M 500 SC.

    I to drugie drzewo jako zapylacz też by się pewnie przydało, ale zobacz, czy ktoś w okolicy nie ma czereśni. Jak jest, to zapewna to jednak grzybek.


Przejdź do pełnej wersji serwisu