Forum

Gawędy o jedzeniu

Do ilu tegorocznych potraw wykorzystaliście truskawki?

  • Autor: Wkn Data: 2008-06-05 16:32:48

    Truskawkowy sezon w pełni - dojrzałe, karminowe owoce z drobnymi zielonymi pestkami kuszą dominującym zapachem na większości straganów. Czy potraficie się im oprzeć? Mnie jak dotąd oczywiście się to nie udaje, choć staram się nie przygotowywać wszystkich posiłków w tygodniu z udziałem truskawek.

    Ale jak dotąd rozkoszowaliśmy się:
    biszkoptem z bitą smietaną, galaretką i truskawkami
    nalesnikami z truskawkami i lodami
    koktajlem truskawkowym
    jogurtem naturalnym ze świeżymi truskawkami i sosem truskawkowym

    w weekend kolejne truskawkowe obżarstwo w planie :)

  • Autor: Shaera Data: 2008-06-05 16:45:08

    Mnie oczywiście też się to nie udaje, bo truskawki to moje ulubione owoce ^^ Jak dotąd są one konsumowane przeze mnie na surowo w ilościach hurtowych ^^ (zupełnie, jak arbuz, hehe). Ostatnio nawet na śniadanko robię sobie z nimi kanapki (są w moich przepisach ^^). Planuję w najbliższej przyszłości zrobić naleśniki z mąki 2000, jakieś koktajle, lody truskawkowo-bananowe z płatkami kukurydzianymi i całą masę innych rzeczy ^^ Póki co, uzależniłam się jednak od tych surowych, hehe ^^

  • Autor: psiunia Data: 2008-06-05 16:54:48

    U mnie były już pierogi i knedle z truskawkami ,biszkopt z truskawkami troche inny z przepisu aintno1  rewelacyjny,koktajle pijemy codziennie od kilku dni no i oczywiscie na surowo z cukrem.(ja z racji że się odchudzam to jeszcze polewam śmietanka ha ha) .W niedziele na deser podam truskawki po cesarsku  z przepisu Kluko.

  • Autor: Bodek Data: 2008-06-05 16:52:00

    nie potrafie zliczyc:) hehehe srednio do 30 razy na tydzien :):):):)

  • Autor: Wkn Data: 2008-06-05 17:06:11

    To jeszcze się teraz przyznaj Panie kucharz, ile z tych dań osobiście zjadłeś :)

  • Autor: Bodek Data: 2008-06-06 00:58:50

    cale 0 :):):):)

  • Autor: till Data: 2008-06-05 16:54:31

    Cóż... to nie ja wykorzystuję truskawki, tylko one mnie wykorzystały w sposób straszny. Dwa dni leżałam otumaniona lekami, które musiałam brać z okazji ostrej reakcji alergicznej, wywołanej u mnie przez wredne karminowe z drobnymi zielonymi. 
    Truskawki zostały wciągnięte na listę moich wrógów osobistych. Ścisła czołówka! 

  • Autor: Wkn Data: 2008-06-05 17:07:48

    Wiesz, tak jakoś to sympatycznie opisałaś, że mimo współczucia dla chorej, i tak pojawia się szeroki usmiech na twarzy czytającego (przynajmiej mojej).
    Śliczna odpowiedź - mistrzostwo redakcyjne :)

  • Autor: alman Data: 2008-06-05 17:08:46

    Oooo, biedaczka, współczuję...
    ja na razie się obżeram truskawkami na surowo, z odrobiną cukru i śmietanki, ale już jutro będzie przygotowany mój torcik na zimno, z podwójnej porcji oczywiście, wszak przyjeżdża syn i jak zawsze sam zje 3/4....więc z ogromną ochotą zrobię taaaaki duuuuży torcik...

  • Autor: mysha2006 Data: 2008-06-05 17:09:23

    Ja również największe ilości na surowo. Są takie słodkie, że nie dodaję cukru. Koktajl-maślanka naturalna zmiksowana z truskawkami, śmietankowe kluseczki Różyczki polane sosem truskawkowym, a w tą sobotę mam zamiar zrobić "biszkopt z truskawkami troche inny". Dopóki będą truskawki wszystkie ciasta będę piekła z truskawkami, a trochę takich przepisów czeka w kolejce. No i oczywiście będą lody truskawkowe.

  • Autor: mysha2006 Data: 2008-06-13 19:15:34

    Ostatnio robiłam racuchy drożdżowe z musem truskawkowym, ciasto drożdżowe z truskawkami i kruszonką Ilki, dzisiaj upiekłam piaskowca a jutro tarta truskawkowa Aleex.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2008-06-14 16:24:30

    dzis robie torta truskawkowo jogurtowego

  • Autor: Dorotaxx Data: 2008-06-05 17:16:44

    Ja pierwszy raz w tym sezonie truskawki jadłam dopiero wczoraj :-( . Na obiad zrobiłam makaron ze śmietaną i truskawkami . A przed chwilą skonczyłam robić moje ukochane ciasto , to jeszcze ,,ciepła,, fotka

  • Autor: mysha2006 Data: 2008-06-05 17:42:40

    Można wiedzieć co to za cudo??

  • Autor: Mari Data: 2008-06-05 17:48:48

    A mozna wiedziec ile kosztuja truskawki?

  • Autor: Dorotaxx Data: 2008-06-05 17:56:31

    Mari ja wczoraj kupowałam u nas na osiedlu i za 1 kg. trzeba dac 5 zł. . Kupiłam 2,5 kg więc troche zapłaciłam .
      A moja teściowa na placu za kobiałke ( 2,5 kg. ) zapłaciła  6 zł !!! jak widzisz warto wybrac sie na plac lub targowisko bo w sklepach mają koszmarne ceny .

  • Autor: mysha2006 Data: 2008-06-05 17:58:42

    Ja płaciłam ostatnio 5,5zł ale są ładne, słodziutkie i spokojnie leżały w lodówce 2 dni(tylko 2 się zepsuły). Teściowa płaciła 5zł ale były małe, kwaskowate i na drugi dzień do wyrzucenia.

  • Autor: Dorotaxx Data: 2008-06-05 17:51:38

    Mysho tutaj jest przepis : http://wielkiezarcie.com/przepis29573.html Polecam ,
    dziś zmieniłam zdjecia w przepisie bo tamte raczej nie zachęcały do wypróbowania tego ciacha .
    Za chwile dobiore sie do niego i zrobie fotke w przekroju.
    Pozdrawiam

  • Autor: mysha2006 Data: 2008-06-05 17:59:15

    Dziękuję za odpowiedź

  • Autor: Dorotaxx Data: 2008-06-05 18:03:22

    Prosze bardzo

  • Autor: orota Data: 2008-06-05 18:03:23

    U mnie "na okrągło" ryż z truskawkami. Aż się dziwię, że wy nie robicie

  • Autor: jema4 Data: 2008-06-05 18:59:44

    U mnie też biszkopt z bitą śmietaną i truskawkami

  • Autor: Wkn Data: 2008-06-05 19:25:25

    o matko, chyba zaraz zjem ekran. Proszę mi zaraz wysłac kawałek tego ciasta kurierem!

  • Autor: jema4 Data: 2008-06-05 19:33:53

    To może mały handel wymienny:)  Moje ciasto na Twoje naleśniki z lodami, od wczoraj chodzą za mną.

  • Autor: Wkn Data: 2008-06-05 19:54:29

    O matko, skoro już chodzą, to może jednak lepiej ich nie jedz, tylko usmaż sobie nowe, hihihi
    Ja pozazdrościłam ciasta i zagniotłam sobie bułki do pasty do chleba - mam nadzieję, że nie wyjdzie gniot :)
    A po kobiałkę truskawek wybieram się do warzywniaka jutro.

  • Autor: didloo Data: 2008-06-07 16:30:52

    Czy mogłabyś podać przepis na to cudowne ciacho???

  • Autor: jema4 Data: 2008-06-07 21:42:12

    Bardzo proszę, w skrócie: biszkopt przekroić na pół, naponczować, wyłożyć truskawki pokrojone w plastry, zalać galaretką. Po zastygnięciu wyłożyć połowę śmietany ubitej z cukrem pudrem i mixami, na to biszkopt i druga połowa śmietany (ja wyciskałam jak bezy z woreczka  ), posypać kakao i gotowe. Biszkopt według własnego sprawdzonego przepisu. Smacznego!

  • Autor: didloo Data: 2008-06-13 18:52:21

    B.dziękuję Jutro zabieram się do dzieła!!!!

  • Autor: jema4 Data: 2008-06-14 18:58:25

    Tu masz dokładny przepis http://wielkiezarcie.com/przepis32793.html. Powodzenia!

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2008-06-05 19:08:44

    a u nas jeszcze puchy. Mam na mysli gruntowe niemieckie truskawki bo hiszpanskie bez aromatu juz byly

  • Autor: Patrycja0 Data: 2008-06-05 19:35:38

    A ja robiłam już 3 razy moje niezawodne szybkie ciacho:
    http://wielkiezarcie.com/przepis30143.html

  • Autor: kokliko Data: 2008-06-06 00:54:48

    Zrobione juz trzy rodzaje konfitur : tradycyjne (tylko z dodatkiem soku cytrynowego, ktory
    zreszta powtorzyl sie we wszystkich wersjach) - co najwyzej zwroce sie w odpowiednio szybkim czasie do
    Wkn w sprawie reklamacji -  ale u nas i tak nie sciemnieja, bo przed  zima zostana pozarte.
    Wersja druga z jakiegos wloskiego portalu wyjadaczy konfitur, posiadla jedna czubiasta lyzke bazylii, wersja trzecia
    z imbirem i przelamana laska wanilii, powtarzam, ze kazda z nich z jedna lyzka soku z cytryny. No i najwazniejsze,
    (mozliwe, ze popsuje wszystko) ale zapewnila mnie moja goralska przyjaciolka, ze smialo moge uzyc tylko 650 gr. cukru.
    Sprobuje polizac z jednego sloiczka i dam znac, poki co, bierzcie na wstrzymanie!
    Oprocz tego fantastyczna tarta truskawkowa polozona na kruchym ciescie zalanym galaretka porzeczkowa, a jako ta wisienka na torcie
    bita smietanka! mniam, mniam. Na sam koniec,jak kto lubi takie kulinarne odskoki, byly fileciki  ze swiezych anchois, wysmarowane
    rozgnieciona truskawka przemieszana z musztarda Dijon (musi byc ostra),na to troche serka typu rokpol, na serek suszona!!! bazylia.
    I zapiekamy. Drugie mniam mniam. 
    I jeszcze byla , ale juz nie u mnie , tylko w zaprzyjaznionej wloskiej, bardziej kreatywnej, niz w tradycjonalnej knajpce, zupka.
    Podobno skladala sie z calkowicie!!!! odtluszczonego rosolku cielecego.Wkrojono cieniutkie paseczki cieleciny absolutnie chudziutkiej,
    malutkie paseczki truskawek, troche miety,troszke rukoli, kilka lyzek jogurtu greckiego i pol rozdrbnionej czuszki. Pychota absolutna. 
    Podawano na chlodno, ale nie z lodowki.
    Wszystkie inne truskawki wyjadam skad sie da, nawet z torebki plastikowej.
     

  • Autor: bahus Data: 2008-06-06 13:27:57

    Ja ten owoc wykorzystałem tylko do jednej potrawy. Był to deser: "truskawki naturalne bez dodatków" Mogę podać przepis...
    Bahus

  • Autor: Wkn Data: 2008-06-06 21:16:44

    Masz u mnie piwo, hihihi - może być 13 września :)

  • Autor: Bodek Data: 2008-06-07 01:59:19

    Użytkownik Wkn napisał w wiadomości:
    > Masz u mnie piwo, hihihi - może być 13 września :)


    cos mi sie zdaje ze beczke bedziesz potrzebowac :P:P:P:P:P  a ni jedno :):):)

  • Autor: bahus Data: 2008-06-07 15:27:20

    Użytkownik Wkn napisał w wiadomości:
    > Masz u mnie piwo, hihihi - może być 13 września :)

    Zanotowałem...
    Bahus

  • Autor: Animozja Data: 2008-06-06 13:53:56

    Truskawki + śmietana + jogurt nat + cukier = mixowane i podane jako sos do klusek na parze (pampuchów, parowańców... wiecie, o co chodzi) Kluchy muszą być świeżo zdjęte z pary, parzące w paluchy.
    Ta sama potrawa, ale bez klusek jest jedzona na okrągło, "do wyczerpania zapasów".

  • Autor: alman Data: 2008-06-06 15:25:03

    No to zgodnie z zapowiedzią - torcisko siedzi w lodówce i się chłodzi, a poza tym ze śmietanką zjadane we wszelkich dostępnych ilościach.

  • Autor: nonka4 Data: 2008-06-06 16:53:35

    -na bieżąco podżeram zanim zdążę wypłukać, to co zostanie to ze śmietanką..lub koktail
    dziś będzie "biszkopt z truskawkami trochę inny"- w końcu trochę więcej się uchowało..
    w planach jeszcze jakieś serniczki na zimno,sorbet.

  • Autor: jasia Data: 2008-06-07 13:24:26

    Truskawki w czystej postaci - uwielbiam,
    ale nie cierpię dań truskawkowych.
    Tak więc truskawki, tylko umyte i do buzi...

  • Autor: bahus Data: 2008-06-07 15:25:54

    Użytkownik jasia napisał w wiadomości:
    > Truskawki w czystej postaci - uwielbiam,ale nie cierpię dań truskawkowych.Tak
    > więc truskawki, tylko umyte i do buzi...

    Jaka cudowna wypowiedź ...a ile w niej seksu...
    Bahus

  • Autor: jema4 Data: 2008-06-07 21:43:19

    :D:D:D

  • Autor: Bodek Data: 2008-06-08 09:34:07

    bahus
    glodnemu chleb na mysli ???? :):):):):):):)

  • Autor: jasia Data: 2008-06-08 19:24:55

  • Autor: luckystar Data: 2008-06-08 17:52:05

    Do ani jednej :) truskawki podobnie jak Jasia lubie tylko w wersji surowej, bez dodatkow, ale tez za nimi nie przepadam. Jestem natomiast zwariowana na punkcie czeresni i boleje, ze sezon "czeresniowy" trwa tylko ok 2.5 miesiaca, wiec korzystajac z tego, ze sie zaczal obzeram sie kilogramem codziennie :))))) Co prawda czeresnie moglabym tu kupic przez caly okragly rok, ale to nie to samo, co te "sezonowe".

  • Autor: jasia Data: 2008-06-08 18:58:38

    Hmm czereśnie też uwielbiam, ale jak widzę cenę (18,-zł/kg), to wąż z kieszeni nie chce wyjść...

  • Autor: luckystar Data: 2008-06-08 20:16:23

    U nas tez sa bardzo drogie - $4.00 za funt czyli nie cale pol kg te czerwone a te jasne po $5.00 za funt... ech to moze i dobrze, ze sezon jest krotki, bo czeresni nie moge sobie odmowic, zwlaszcza od czasu jak sie dowiedzialam, ze sa najzdrowszym owockiem na stawy. A teraz tak patrze i doszlam do wniosku, ze cena w sumie taka sama u nas jak u Was przy tym kursie dolara ....:((

  • Autor: ira Data: 2008-06-08 21:34:25

    A jak jecie te czereśnie? Nie zaglądacie do środka czy aby nie ma tam dodatkowych protein?

  • Autor: luckystar Data: 2008-06-09 12:46:24

    Hahaha "dodatkowe" proteiny ???? Kochana ja od 24 lat nie widzialam "dodatkowych" protein w zadnym owocu....:((( bo mam dostep tylko i wylacznie do takich hodowlanych. Tak sobie teraz mysle, ze w Polsce moze sie zdarzyc, ze pozre jakies miesko nieswiadomie, bo juz nie mam nawyku sprawdzania. :((( Ot uroki zycia w "wielkim swiecie" - to jest wlasnie to o czym od czasu do czasu pisze, ze czlowiek juz nie ma zadnej kontroli nawet nad tym co je ....

  • Autor: marinik Data: 2008-06-10 09:54:29

    Grunt to nawyki. Kazda sliwke ogladam w srodku- dla sprawdzenia, czy cos sie w niej nie rusza - za to z zadna czeresnia tak nie postepuje.
    I jeszcze jedno- czy ktos widzial robaczywa truskawke?????

  • Autor: Wkn Data: 2008-06-10 10:18:56

    Nie chcę Cię denerwować, ale niestety ku mojemu niepomiernemu zdziwieniu dwa razy zdarzyyło mi się, że z dorodnej truskawki wylazł równie dorodny tłusty biały robal. brrrrrrrrrrrrrr
    Może to był jakiś inaczej zorientowany robal... w każdym razie był z 5 razy wiekszy od tych czeresniowych mieszkańców, normalnie truskawkowa zgrooooza....
    jeszcze raz brrrrrrrrrrrr

  • Autor: luckystar Data: 2008-06-10 12:05:16

    Sliwki tez "otwieram" nie dlatego, zeby sprawdzic, ale sa za duze zeby tak cala na raz .... no i ja nie nawidze "obgryzac pestek" na sama mysl dostaje gesiej skorki ..... wrrrrrrrrrrrrrrrrr :)))

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2008-06-09 10:14:59

    Ales mnie zaskoczyla tym ze nie lubisz truskawek Marylko :-) Ja to jestem truskawozerny maniak :-) i dlatego uwielbiam, ale czeresnie tez uwielbiam, tylko u nas tak samo strasznie drogie. Pierwszwe truskawki juz zaliczylam! Pierwsze czeresnie tez ale niestety zeby sie nimi obezrec sa za drogie :-(. Zreszta osobiscie uwielbiam wszelkie owoce od truskawek, czeresnie, wisnie (takie prosto z drzewa) no i kocham agrest, gruszki i morele. O poziomkach i jagodach, jezynych i malinach  juz nawet nie wspomne - te moge trawic w ilosci hurtowej

  • Autor: luckystar Data: 2008-06-09 12:52:09

    Dorotko, to nie jest calkiem tak, ze ich nie lubie, ale moge bez nich zyc :))) Czeresnie natomiast uwielbiam i to od czasu kiedy bylam malym dzieciakiem... Pamietam kiedys pozarlam lekko ponad 2kg czeresni za jednym posiedzeniem i wszyscy mysleli, ze sie rozchoruje, a ja nastepnego dnia znow sie upominalam o czeresnie :))) Uwielbiam jagody, jezyny i maliny .... poziomki tez, ale tych ostatnich to nie mialam okazji jesc juz od lat....:((( Gruszki zdecydowanie wole od jablek, agrest tez niestety nalezy do gatunku "niedostepnych" tutaj tak samo jak wisnie i porzeczki.... :(( Chociaz porzeczki udalo mi sie kiedys zakupic w rosyjskiej dzielnicy, a wisnie to Erka mowila, ze sa gdzies w Pensylwanii - moze sie do Niej usmiechne, zeby dala namiary i moze pojedziemy, bo to w koncu nie jest tak daleko ...
    Wiec narazie pozeram czeresnie bez wzgledu na cene, bo sezon krotki....

  • Autor: alman Data: 2008-06-09 07:30:17

    Coooo? 18zł/kg? u nas są po 6 zł....to chyba niemożliwe, żeby aż taka różnica w cenie była....

  • Autor: mysha2006 Data: 2008-06-09 17:40:39

    Ja też widziałam po 18zł.

  • Autor: Wkn Data: 2008-06-09 20:36:30

    Dziś widzialam za 8 zł, ale nie chcielibyście ich jeść - wyglądały jak dorodne pestki obciągnięte kolorowa skórą. Brrrr...
    Oczywiście kupiłam truskawki i rabarbar, tylko nie moge znaleźć na stronie przepisu na ciasto truskawkowo-rabarbarowe - zapomniałam, gdzie było :(

  • Autor: luckystar Data: 2008-06-09 21:47:05

    To wlasnie takie pestki obciagniete skora to moge kupic caly rok, a te sezonowe czyli juz teraz to sa wielkosci malych sliwek ..... pyszne :)))

    To ja: Czeresniak :))))

  • Autor: alidab Data: 2008-06-09 22:58:18

    Czy o taki przepis Ci chodzi ?
    Ciasto z rabarbarem i truskawkami

    Kremowe nadzienie na kruchym spodzie, pokryte beza

    Ciasto:
    1 3/4 szklanki maki
    2 lyzki cukru pudru
    1/2 kostki masla

    Nadzienie:
    1 1/2 szklanki cukru
    1/4 szklanki maki
    szczypta soli
    6 zoltek
    1 szklanka slodkiej smietanki
    4 szlanki rabarbaru, pokrojonego w plasterki
    1 szklanka truskawek, pokrojonych w plasterki

    Beza:
    6 bialek
    1/2 szklanki cukru

    Rozgrzac piekarnik do 180 st.C.
    Make wymieszac z cukrem pudrem i posiekac z maslem az utworza sie drobne grudki. Wsypac te mieszanke na blache 33x23cm i dobrze wcisnac w dno blaszki. Piec okolo 10-12 minut do lekkiego zrumienienia.

    W duzej misce wymieszac make, cukier i sol. Zoltka rozbeltac i wymieszac ze smietanka i wlac mieszanke do suchych skladnikow, wymieszac. Dodac rabarbar i truskawki, lekko wymieszac i wylac na podpieczony spod. Piec w temeraturze 180 st.C przez godzine. Bialka ubic na sztywna piane, dodawac stopniowo cukier, wylozyc beze na upieczone ciasto i piec az beza sie zrumieni, okolo 10-15 minut. Ciasto wystudzic i pokoic na kwadraty.


    Ten przepis skopiowałam już dość dawno i nie pamiętam z jakiej strony. Powiem tyle, jest sprawdzony a ciasto bardzo smaczne...:)))

  • Autor: jasia Data: 2008-06-10 19:05:44

    Najtaniej widziałam w Lidlu, właśnie po 18,-, ale po 22,- też widziałam

  • Autor: marinik Data: 2008-06-10 09:56:11

    jejku - to taki "hamerykanski" sezon - ciesz sie - u nas to chyba 2,5 tygodnia

  • Autor: luckystar Data: 2008-06-10 12:03:28

    Oj ciesze sie ciesze :)))) Wspanialy nadziwic sie nie moze, ze jeszcze nie peklam ale ja Mu mowie, ze to mi nie grozi bo ja jestem "czeresniak" tyko On nie wie co to znaczy :)))))

  • Autor: marinik Data: 2008-06-12 07:47:44

    1. swieze - surowe - ot tak - co najwyzej troszke obsypane cukrem.
    2. zmietoszone z cukrem - jako dodatek do nalesnikow.
    3. MOJ FILMOWY FAWORYT czyli kanapka do uwodzenia  (kiedys juz pisalem o tym na forum)  = chrupiacy tost + mascarpone +  odrobina cukru + polowki truskawek

  • Autor: Ave Data: 2008-06-12 09:47:05

    Ty to potrafisz opisywac - zaśliniłam klawiature przez ten filmowy rarytas...

  • Autor: frotka74 Data: 2008-06-18 11:12:28

    Truskawkowy szał i mnie dopadł a najbardziej lubie zmiksowane owoce z cukrem i kefirkiem :)Mężuś tylko dodaje mi do ulubionych przepisy na ciacha z truskawkami i poleca przygotowac hihihi:)

  • Autor: makusia Data: 2008-06-18 18:57:18

    smakowite zdjecie mniam mniammmm , uwielbiam truskawki , i zjadam je codziennie , bo sezon truskawkowy szybko sie kończy.Własnie zajadam się koktajlem truskawkowym , uwielbiam je z ryzem , i z bitą śmietaną , i w każdej postaci już wymienionej przez Was ;)) mniammmm

Przejdź do pełnej wersji serwisu