Forum

Kuchenne porady

Zbiorowe gotowanie

  • Autor: Rysia2006 Data: 2008-06-11 00:12:09

    Proszę o pomoc.
    Może ktoś z was wie jak należy wyliczać ile czego w gotowaniu zbiorowym.
    Trafił mi się wyjazd na obóz harcerski i mam tam gotować na około 300 osób.
    Problem w tym, że nigdy sama nie dowodziłam tak dużą kuchnią, jedynie pomagałam.
    Nie wiem ile trzeba np. kg ziemniaków, mięsa itp. na tyle osób.
    Może ktoś coś doradzi. Z góry dziękuje za podpowiedzi i pozdrawiam.

  • Autor: kryska Data: 2008-06-11 00:59:46

    Ja bym zwazyl jedna porcje, wszystko po kolei i pomnozyl przez ilosc osob plus np. 10 lub 20 % na straty w trakcie prygotowywania i na wszelki wypadek. Na przyklad ziemniaki, schabowy i sorowka z kapusty: na jedna porcje potrzeba (powiedzmy) 300g ziemniakow ugotowanych - zwaz ziemniaki surowe (powiedzmy 500g) przed obieraniem, potem przygotuj je tak jak zawsze i zobacz ile wyszlo tluczonych ziemniakow, wtedy tylko matematyka podzielic, pomnozyc. Schabowy ile wazy jeden pomnozyc przez liczbe osob, zalezy czy bedziesz kupowac porcje czy sama je kroic. sorowke rozlozyc na czesci pierwsze i to samo, ja wole zrobic wiecej i zeby troche zostalo niz zeby ktos nie dostal obiadu bo bylo za malo przygotowanego.

    Musisz tylko odrobic dobrze prace domowa, tzn. napisac menu i przeliczyc wszystko.
    Ja bym tak zrobil.

    Pozdrawiam maz mojej zony

  • Autor: Barbara Data: 2008-06-11 07:33:40

    Ale masz zadanie!!!podziwiam.Mysle ze to dobra rada aby obliczyć na jedną osobę a potem pomnożyć.Myślę,że ktoś doświadczony Ci pomoże.Życzę powodzenia i dużo pomocników!!

  • Autor: Trusia Data: 2008-06-11 12:38:24

    Najlepiej gdybyś znalazła jakąś kucharkę która gotuje w stołówce szkolnej i poprosiła ją o radę. Albo poprosiła o namiary na kucharza który gotował na tym obozie w ubiegłym roku. Jeśli to obóz harcerski to w hufcu napewno ci pomogą się z nim skontaktować. Piszesz, że pomagałaś w gotowniu dla tak dużej ilości osób, więc może kucharz któremu pomagałaś jakoś ci podpowie.

  • Autor: angela27 Data: 2008-06-11 14:05:01

    Najlepiej kupić książkę, w której będą już gotowe przepisy na stołówkę i  dane dotyczące stawek żywieniowych.

  • Autor: Paola_r Data: 2008-06-11 15:03:53

    Ostatnio na Allegro bywają często książki z gastronomiii i żywienia zbiorowego, podejrzewam, że są tam i stawki i przepisy, na co wskazuje rok wydania niektórych ;)

Przejdź do pełnej wersji serwisu