Forum

Gawędy o jedzeniu

sezon na grzybki rozpoczęty , mniam mniamm ....

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 11:07:16

    witam , pochwalę sie moimi grzybkami , bardzo je lubimy , marynowane , duszone... no właśnie , a w jakiej postaci Wy serwujecie grzybki ? czekam na propozycje , na ulubione pysznosci z grzybków ;) pozdrawiam makusia

        

  • Autor: Ave Data: 2008-07-23 11:23:47

    ja też chcęęęęęęę, ja też... zbierać takie cudne grzybki :)))))))
    a potem robić z nich zupę grzybową i dodawać do wszystkiego co się da :) Uwielbiam grzyby. Nie znoszę tylko ich czyścić :)))))))

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 11:35:49

    Użytkownik Ave napisał w wiadomości:
    > ja też chcęęęęęęę, ja też... zbierać takie cudne grzybki :)))))))a potem robić
    > z nich zupę grzybową i dodawać do wszystkiego co się da :) Uwielbiam grzyby.
    > Nie znoszę tylko ich czyścić :)))))))

    Powiem Ci Ewuniu ze też nie lubię czyscić grzybków , ale te czysciłam z wielką przyjemnoscia ;)) kapelusze poszły do octu , a nóżki zamrożone ;))

  • Autor: tineczka Data: 2008-07-23 17:53:54

    ja rowniez chce!!!:) ja mam metode na nieczyszczenie grzybow w domu. mam zawsze ze soba noz ze szczotka i czyszcze w lesie, zawsze obcinam grzyby a nie wyrywam i robie przerwy na oczyszczenie w lesie. W koszu przyniesionym do domu mam czyste grzyby:)

  • Autor: tineczka Data: 2008-07-23 18:06:02

    taki noz uzywam do zbierania i czyszczenia grzybow:)

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 21:08:19

    super sprawa, muszę takiego poszukać ;))

  • Autor: Ave Data: 2008-08-01 00:08:29

    o, kurcze , jaki fikuśny nożyk :) ja też muszę takiego  poszukać :)

  • Autor: Shanna Data: 2008-07-23 11:25:52

    Ja bardzo lubie sos ze swiezych grzybow (maslaczkow), taki gesty ze smietana mniammmmm.
    poza tym w domu uzywam zwykle suszone i marynowane.
    Chyba musze zaczac w domu wspominac o grzybkach, to moze wybierzemy sie do lasu. Twoje zbiory wygladaja bardzo smacznie;)

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 11:37:26

    Użytkownik Shanna napisał w wiadomości:
    > Ja bardzo lubie sos ze swiezych grzybow (maslaczkow), taki gesty ze smietana
    > mniammmmm.poza tym w domu uzywam zwykle suszone i marynowane.Chyba musze
    > zaczac w domu wspominac o grzybkach, to moze wybierzemy sie do lasu. Twoje
    > zbiory wygladaja bardzo smacznie;)

    Dorotko i smaczne są ;) a na ten sosik to mi ślinka cieknie ;))

  • Autor: megi65 Data: 2008-07-23 11:38:03

    A ja od niedawna poznałam i... zkochałam sie w... kurkach [przedtem nie przemiawiały do mnie] a teraz ... fan oddany ! Niestety brak czasu i osobiscie nie zbieram - kupuje aleeeeeeee.. poledwica w sosie kurkowo- śmietankowym... powala wszystkich moich gosci!!! Tych z zagranicy szczególnie! Teraz Polska !!! Pozdrawiam

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 11:43:32

    Użytkownik megi65 napisał w wiadomości:
    > A ja od niedawna poznałam i... zkochałam sie w... kurkach [przedtem nie
    > przemiawiały do mnie] a teraz ... fan oddany ! Niestety brak czasu i osobiscie
    > nie zbieram - kupuje aleeeeeeee.. poledwica w sosie kurkowo- śmietankowym...
    > powala wszystkich moich gosci!!! Tych z zagranicy szczególnie! Teraz Polska
    > !!! Pozdrawiam

    to ja poproszę o przepis , bo sie zaśliniłam

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2008-07-23 12:02:59

    Makusiu cudne grzybki:)) ale nie wolno zbierać grzybów w reklamówkę,pisze to dlatego, bo jak w zeszłym roku byliśmy z klasą na grzybach,nasza przyrodniczka nam o tym mówiła.Powiedziała że można się zatruć, takim grzybkami:))ale ile w tym prawdy ,nie wiadomo.

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 12:22:31

    Użytkownik niebieska-różyczka napisał w wiadomości:
    > Makusiu cudne grzybki:)) ale nie wolno zbierać grzybów w reklamówkę,pisze to
    > dlatego, bo jak w zeszłym roku byliśmy z klasą na grzybach,nasza przyrodniczka
    > nam o tym mówiła.Powiedziała że można się zatruć, takim grzybkami:))ale ile w
    > tym prawdy ,nie wiadomo.

    nie ma w tym prawdy , zbieramy grzybki latami i jeszcze nikomu nie zaszkodziły :)) może jak ktos je trzyma długo w woreczku ( choć nie wiem )  , ale my mamy las pod nosem :)

  • Autor: Shanna Data: 2008-07-23 12:55:37

    W reklamowce jak sa za dlugo to uparuja i bardzo szybko robi sie plesn. Jak sie nie ma lasu blisko domu to czasem takie z reklamowki w domu juz sa podplesniale. Wlasnie dlatego zbiera sie do koszyczka zeby nie plesnialy i mialy "przewiew".

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 15:14:13

    Użytkownik Shanna napisał w wiadomości:
    > W reklamowce jak sa za dlugo to uparuja i bardzo szybko robi sie plesn.
    > Jak sie nie ma lasu blisko domu to czasem takie z reklamowki w domu juz sa
    > podplesniale. Wlasnie dlatego zbiera sie do koszyczka zeby nie plesnialy i
    > mialy "przewiew".

    a możliwe , ale kto trzyma tak długo grzybki hihi :)) jak jeździłam w Kieleckie na grzyby również zbierałam do koszyka wiklinowego :)

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 15:08:14

    dziękuje megi65 :) odezwę się :)

  • Autor: tineczka Data: 2008-07-23 18:08:09

    Sprobuj kiedys dodac troche curry do smazenia kurek, smak niesamowity:)

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 12:28:12

    czekam na Wasze smakołyki z grzybków :))

  • Autor: Teresa.Marcjan Data: 2008-07-23 12:51:10

    Użytkownik makusia napisał w wiadomości:
    > czekam na Wasze smakołyki z grzybków :))
    Grzybki po oczyszczeniu,   opłukaniu obgotowuję.. część mrożę w całości, część  mrożę  zmielone (gotowe porcje np. do gołąbków, pierożków i pyz) część zalewam bardzo słoną zalewą z wody, soli. Część  (te najmłodsze  czerwone kozaczki,  prawdziwki...) marynuję... część ... (korzonki,  duże kapelusze..)  suszę nanizane na   drucik, bądź nitkę... albo nabite na  gałązki kolczaste tarniny..
    Ja oprócz sosów,  jajecznicy z grzybkami, czy zup ( do zup używam  zakonserwowanych w bardzo mocnej  zalewie solnej)  bardzo często  przygotowuję  pyzy,   pierogi  i gołąbki  z kaszy i grzybków...  polane sosikiem grzybowym....z bułeczką....

  • Autor: tineczka Data: 2008-07-23 18:36:07

    Grzyby do zamrazania nigdy nie plucze, dobrze oczyszczone mlode prawdziwki kroje na bardzo cienkie paski i od razu do worka do zamrazania z zamkiem, wyciskam nadmiar powietrza i zamrazam. W zimie zamrozone wrzucam na goracy tluszcz i smakuja jak by byly swieze:)

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 21:05:27

    Użytkownik tineczka napisał w wiadomości:
    > Grzyby do zamrazania nigdy nie plucze, dobrze oczyszczone mlode prawdziwki
    > kroje na bardzo cienkie paski i od razu do worka do zamrazania z zamkiem,
    > wyciskam nadmiar powietrza i zamrazam. W zimie zamrozone wrzucam na goracy
    > tluszcz i smakuja jak by byly swieze:)

    jakos nie mogę sie przekonac do "nie przepłukania" na sitku grzybków.... potem je suszę i do woreczka i zamrazarki ;)

  • Autor: alfa_beta Data: 2008-07-23 13:12:37

    Ja też wczoraj robiłam sos ze świeżych grzybków. Niestety u nas jest dużo robaczywych:((( Twoje wyglądają na takie zdrowe:)))
    Grzyby mrożę (sos,zupa, pizza, zapiekanki), suszę( bigos, zupa, gołąbki)  i marynuję.
    Kapelusze suszone zostawiam w całości a korzonki mielę i mam potem "pieprz" grzybowy do sosów, bigosu i zup.

  • Autor: alfa_beta Data: 2008-07-23 14:32:49

    To prawda. Na jesieni mało się trafia robaczywych podgrzybków, teraz na trzy grzyby jeden zdrowy, a prawdziwki to masakra, pół na pół odpada.

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 15:06:44

    Użytkownik alfa_beta napisał w wiadomości:
    > To prawda. Na jesieni mało się trafia robaczywych podgrzybków, teraz
    > na trzy grzyby jeden zdrowy, a prawdziwki to masakra, pół na pół odpada.

    to prawda dużo robaczywych , i trzeba dokładnie przeglądać bo prawie ich nie widać , i nie mam kapeluszy w całosci , wszystkie przekrawam na pół żeby się upewnic coby w nich mieska nie było

  • Autor: tineczka Data: 2008-07-23 18:11:38

    Do lasu trzeba wybrac sie o swicie, wtedy jeszcze mlodziutkie grzyby nie zdaza byc zatakowane przez robaki:)

  • Autor: dajanka Data: 2008-07-23 13:18:16

    Jejku, to już są grzybki??? Ale to chyba nie u nas (łódzkie), bo u nas po pierwsze nie ma zbyt wielu prawdziwków (na nie jeździmy do babci do kieleckiego;), a poza tym jeszcze w tym roku żadnych grzybków u nas nie widziałam, jest zbyt sucho:-(
    No, a co do przyrządzania to uwielbiam wszelkie sosy grzybowe, zupę grzybową, jajecznicę z grzybami, grzybki marynowane i grzybki z warzywami w przecierze pomidorowym i wogóle wszystko co grzybowe:) i tradycyjnie tak ze 2 kg suszonych na zimę to musimy mieć:-) bo już suszone lubię najbardziej!!!
    Mniam...... zazdroszczę grzybków!

  • Autor: łOSOS Data: 2008-07-23 13:53:35

    ja też niewiedziałam,że już są,zaradz dzwonie do mamy....(ma bliżej do lasu)hahah ,musi to sprawdzić ,mam nadzieję że i u nas się pojawiły

    a z grzybów ...to jajecznica z gotowanymi gdzybkami i zieloną pietruszką(to pierwsze danie które wcinam po tym jak się pojawiają),zawsze suszone w dużych ilościach ,marynowane, i kotleciki grzybowe nasze ulubione mniam !! ale teraz mam smaka na to wszystko tylko czy są grzyby to jest pytanie???

  • Autor: zielona53 Data: 2008-07-23 14:40:20

    Nieopodal mojej działki rosną takie oto maślakiPozdrawiam grzybiarzy. Grażyna

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 15:11:37

    zielona ;))) ale mi narobiłaś smaczka na jajecznicę z maślaczkami :)) piękny zbiór , moje zazdrosne gratulacje :))

  • Autor: tineczka Data: 2008-07-23 18:14:47

    no to masz kupe roboty na caly dzien przy czyszczeniu tych wspanialosci:) ja sciagam nozem skorke z kapeluszy maslakow juz w lesie i od razu w domu do patelni,,,pozdrawiam tineczka

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 21:07:24

    Użytkownik tineczka napisał w wiadomości:
    > no to masz kupe roboty na caly dzien przy czyszczeniu tych wspanialosci:)
    > ja sciagam nozem skorke z kapeluszy maslakow juz w lesie i od
    > razu w domu do patelni,,,pozdrawiam tineczka

    jak to ściagasz skórkę z kapeluszy??

  • Autor: nonka4 Data: 2008-07-23 22:30:42

    makusiu ja też obieram maślaki ze skórki..
    tu jest trochę na ten temat
    http://www.bio-forum.pl/messages/34/155.html

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 22:42:24

    Użytkownik nonka4 napisał w wiadomości:
    > makusiu ja też obieram maślaki ze skórki..tu jest trochę na ten
    > temathttp://www.bio-forum.pl/messages/34/155.html

    o kurcze ... tego to nie wiedziałam .... dzieki

  • Autor: tineczka Data: 2008-08-05 17:20:59

    makusiu, dopiero teraz zobaczylam Twoje pytanie:) dostalas odpowiedz i tak:))

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 15:12:11

    Użytkownik łOSOS napisał w wiadomości:
    > ja też niewiedziałam,że już są,zaradz dzwonie do mamy....(ma bliżej do
    > lasu)hahah ,musi to sprawdzić ,mam nadzieję że i u nas się pojawiłya z grzybów
    > ...to jajecznica z gotowanymi gdzybkami i zieloną pietruszką(to pierwsze danie
    > które wcinam po tym jak się pojawiają),zawsze suszone w dużych ilościach
    > ,marynowane, i kotleciki grzybowe nasze ulubione mniam !! ale teraz mam smaka
    > na to wszystko tylko czy są grzyby to jest pytanie???

    oj tak tak tak .... jajecznica z grzybkami obowiązkowo :)))))

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 15:09:17

    Użytkownik dajanka napisał w wiadomości:
    > Jejku, to już są grzybki??? Ale to chyba nie u nas (łódzkie), bo u nas po
    > pierwsze nie ma zbyt wielu prawdziwków (na nie jeździmy do babci do
    > kieleckiego;), a poza tym jeszcze w tym roku żadnych grzybków u nas nie
    > widziałam, jest zbyt sucho:-(No, a co do przyrządzania to uwielbiam wszelkie
    > sosy grzybowe, zupę grzybową, jajecznicę z grzybami, grzybki marynowane i
    > grzybki z warzywami w przecierze pomidorowym i wogóle wszystko co grzybowe:) i
    > tradycyjnie tak ze 2 kg suszonych na zimę to musimy mieć:-) bo już suszone
    > lubię najbardziej!!!Mniam...... zazdroszczę grzybków!

    "grzybki z warzywami w przecierze pomidorowym"  , a moge prosic o przepis?

  • Autor: dajanka Data: 2008-07-23 16:03:21

    "grzybki z warzywami w przecierze pomidorowym"  , a moge prosic o przepis?

    Pewnie, że możesz:) tylko znajdę zeszyt to go przepiszę i dodam do przepisów na WŻ.

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 17:54:16

    dziękuję:)

  • Autor: dajanka Data: 2008-07-23 21:44:04

    Napisałam: http://wielkiezarcie.com/przepis34005.html

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 22:40:30

    brzmi smakowicie :))) wypróbuję :) dziekuję za przepis :)

  • Autor: zielona53 Data: 2008-07-23 15:58:23

    Makusiu, Twoje prawdziwki są cudowne. Jeszcze na tych szlachetniejszych grzybach w tym roku nie byłam. Smacznego:))
    Grażyna

  • Autor: nonka4 Data: 2008-07-23 16:58:01

    Dziewczyny, powalacie mnie..już nie mogę się doczekać grzybobrania..
    dla mnie zamiast centr handlowych i supermarketów wszędzie mogłyby być lasy i grzybki..uwielbiam..

  • Autor: mysha2006 Data: 2008-07-23 17:17:15

    Ja uwielbiam grzybki ale tylko marynowane. No i sosiki grzybowe. W innych potrawach mogłoby ich nie być.

  • Autor: tineczka Data: 2008-07-23 18:17:40

    A jadlas usmazone na chrupko na masle kurki podane na usmazonym toscie? Niebo w "gebie":)

  • Autor: mysha2006 Data: 2008-07-23 19:11:29

    To co napisałaś zabrzmiało smacznie:) Napewno spróbuję.

  • Autor: tineczka Data: 2008-07-23 19:50:58

    Smacznego:)

  • Autor: makusia Data: 2008-07-23 21:03:30

    Użytkownik tineczka napisał w wiadomości:
    > A jadlas usmazone na chrupko na masle kurki podane na usmazonym toscie? Niebo
    > w "gebie"

    musi byc mniamuśneeeeeeee :))

  • Autor: kokliko Data: 2008-07-25 18:27:22

    Carpaccio z prawdzikow:  bardzo dokladnie wyczyscic grzyby wilgotnym recznikiem papierowym.
    Nastepnie pociac w cieniusienkie pionowe plasterki, rozlozyc na polmisku, posolic, popieprzyc, skropic
    leciutko cytryna, polac odrobina oliwy orzechowej, posypac prazonymi platkami migdalowymi.
    Mozna tez w innej wersji, a mianowicie polac dobra oliwa z oliwek, odrobinka balsamico, posypac cieniutko
    posiekanym swiezym rozmarynem i jesli sie ma w domu parmezan, to ustrugac cienkie wiorki i "uczesac"  plasterki
    grzybow parmezanem.
    Mozna tez na cieplo  (to z kolei przepis francuski) :
    dokladnie czyscimy, tniemy jak do smazenia, siekamy drobno szalotke i zabek czosnku. Wrzucamy na patelnie(czosnek dopiero
    po usmazeniu grzybkow), w miedzyczasie blanszujemy pociety w skwareczki wedzony boczek, dodajemy do grzybkow, wlewamy
    kieliszek bialego wytrawnego wina, odparowujemy wiecej jak polowe, dodajemy lyzke gestej smietany i lyzke tartego parmezanu.
    Mam jeszcze pare innych przepisow, jesli beda chetni, to z przyjemnoscia sie podziele.
    Pozdrawiam

  • Autor: bahus Data: 2008-07-25 22:41:11

    Potrawa (potrawy) z "górnej półki"...rewelacja....wierzcie mi ...wiem co mówię. Sposób francuski najlepszy.
    Bahus

  • Autor: makusia Data: 2008-07-26 23:33:34

    Użytkownik kokliko napisał w wiadomości:
    > Carpaccio z prawdzikow: bardzo dokladnie wyczyscic grzyby wilgotnym
    > recznikiem papierowym.Nastepnie pociac w cieniusienkie pionowe plasterki,
    > rozlozyc na polmisku, posolic, popieprzyc, skropic leciutko cytryna, polac
    > odrobina oliwy orzechowej, posypac prazonymi platkami migdalowymi.Mozna tez w
    > innej wersji, a mianowicie polac dobra oliwa z oliwek, odrobinka balsamico,
    > posypac cieniutkoposiekanym swiezym rozmarynem i jesli sie ma w domu parmezan,
    > to ustrugac cienkie wiorki i "uczesac" plasterkigrzybow
    > parmezanem. Mozna tez na cieplo (to z kolei przepis francuski)
    > :dokladnie czyscimy, tniemy jak do smazenia, siekamy drobno szalotke i zabek
    > czosnku. Wrzucamy na patelnie(czosnek dopieropo usmazeniu grzybkow), w
    > miedzyczasie blanszujemy pociety w skwareczki wedzony boczek, dodajemy do
    > grzybkow, wlewamykieliszek bialego wytrawnego wina, odparowujemy wiecej jak
    > polowe, dodajemy lyzke gestej smietany i lyzke tartego parmezanu.Mam jeszcze
    > pare innych przepisow, jesli beda chetni, to z przyjemnoscia sie podziele.
    > Pozdrawiam

    kokloko ,ślinka cieknie!!!  jak mozesz wklep przepisy na te pysznosci:)

  • Autor: agik Data: 2008-07-26 19:40:51

    Jeju!!!! I coscie zrobili??????????????!!!!!! Zaraz umrę!!!! Zaduszona własna sliną!!!
    A tu ani grzybka, ani nic!!!
    Mogę tylko pomarzyć...
    Własnie marzę o kurkach...
    Powiedzie mi o nich cos więcej, proszę...
    Jak je wysmazyć na chrupko?
    I to prawda, ze trzeba je obgotowywac, przed smażeniem, żeby nie były gorzkie? czy to dotyczy tylko mrożonych kurek ze sklepu?

  • Autor: kokliko Data: 2008-07-27 09:40:57

    agik, bron  Panie Boze obgotowywania kurek, nie sa gorzkie!!!! Najpierw myjesz,potem odsuszasz i fruuuuu na patelnie. Jesli ich za duzo
    na tej patelni i puszcza wode, a chcesz zeby sie usmazyly a nie dusiliy,to musisz poczekac do odparowania calkowitego i wtedy ewentualnie dorzucic lyzeczke masla ,przyjdzie czas smazenia i to Ty  decydujesz czy ma byc na chrupko, czy mniej chrupko.
    Wszelkie dylematy na ten temat mozemy poruszyc na gg, tutaj maja prawo zanudzic innych.
    Grzybiarskie ahoj.

  • Autor: agik Data: 2008-07-27 17:56:53

    Jesli dasz się tak wykorzystać, to chętnie się przyszkolę :)
    Już zapisałam w kontaktach :)
    Inne grzyby lesne tez mnie interesują...

  • Autor: renataz36 Data: 2008-07-27 13:16:42

    No i u nas sezon grzybowy rozpoczęty. Wczoraj mój pan był na spacerze w lesie i przyniósł parę kozaczków, kurek i maślaczków. Obrałam i czekają sobie na smażoneczkę, ale chyba jutro bo dziś idziemy do mamusi na imieniny Anny

  • Autor: frotka74 Data: 2008-07-28 09:34:49

    Uwielbiam zbierać grzybki i spacery po lesie:) Czyścić też lubię, zwłaszcza lepiące maślaczki:) Rozkosz dla podniebienia to marynowane prawdziwki, podgrzybki. Rydze podduszone z jajecznicą:) Inne grzybki tylko uduszone na maśle z cebulą i pietruszką, w tłustej śmietanie:) Zielonki ususzone dodane do rosołku :)

  • Autor: makusia Data: 2008-07-28 16:16:33

    Użytkownik frotka74 napisał w wiadomości:
    > Uwielbiam zbierać grzybki i spacery po lesie:) Czyścić też lubię, zwłaszcza
    > lepiące maślaczki:) Rozkosz dla podniebienia to marynowane prawdziwki,
    > podgrzybki. Rydze podduszone z jajecznicą:) Inne grzybki tylko uduszone na
    > maśle z cebulą i pietruszką, w tłustej śmietanie:) Zielonki ususzone dodane do
    > rosołku :)

    wszyscy piszecie o kurkach ..zaraz dostanę ślinotoku::(((((((((( u nas nie ma kurek, moze ktos wie w jakich lasach rosną ?

  • Autor: bahus Data: 2008-07-28 20:06:28

    Użytkownik makusia napisał w wiadomości:
    > witam , pochwalę sie moimi grzybkami , bardzo je lubimy , marynowane ,
    > duszone... no właśnie , a w jakiej postaci Wy serwujecie grzybki ? czekam na
    > propozycje , na ulubione pysznosci z grzybków ;) pozdrawiam makusia

    Makusiu...a te zielonkawe grzybki nie są czasami Czarnobylskie?
    Bahus

  • Autor: makusia Data: 2008-07-29 14:25:36

    Użytkownik bahus napisał w wiadomości:
    > Użytkownik makusia napisał w wiadomości: > witam , pochwalę sie moimi
    > grzybkami , bardzo je lubimy , marynowane , > duszone... no właśnie , a w
    > jakiej postaci Wy serwujecie grzybki ? czekam na > propozycje , na ulubione
    > pysznosci z grzybków ;) pozdrawiam makusiaMakusiu...a te zielonkawe grzybki
    > nie są czasami Czarnobylskie? Bahus


    ale smieszne ha ha ha , zdjęcie z telefonu ... kurcze.... też musiałeś sie dopatrzeć

  • Autor: alidab Data: 2008-07-29 17:28:45

    U mnie sezon na grzyby został dzisiaj uroczyście otwarty...:)))
    O 5 rano przywitanie lasu, wizyta dwugodzinna, moich zachwytów nad cudami lasu nie było końca i dzisiaj duszone prawdziwki na obiad...
    Na kolację będą kapelusze w cieście piwnym - podobno pyszne ale w moim wykonaniu będą pierwszy raz...:)
    A tyle zostało do zagospodarowania (poza obiadem)...:

  • Autor: kokliko Data: 2008-07-29 19:07:47

    alidab, mocno mnie zaintrygowalo ciasto piwne, czy mozesz
    dodac cos wiecej? Czy chodzi o nalesnikowe i tylko mleko nalezy zastapic piwem?
    Wprawdzie grzybow jeszcze tutaj nie ma, ale pomyslalam sobie, ze moze to jest sposob na smazenie
    kwiatow cukini w oczekiwaniu na jesien. Pozdrawiam

  • Autor: alidab Data: 2008-07-29 19:45:16

    Włąśnie jestem tuż przed smażenia grzybów a raczej samych kapeluszy z prawdziwków w cieście piwnym.
    Przepis znalazłam na grzybiarskim forum i podaję skopiowany :

    przepis pochodzi z :www.nagrzyby.pl
    50 dkg jędrnych grzybów (kapelusze)
    tłuszcz (ja stosuję olej )
    ciasto:3/4 szklanki piwa,
    2 jaja
    25 dkg mąki
    łyżka oleju,
    sól
    tłuszcz (ja jkak wyżej)

    Oczyszczone kapelusze gotujemy w osolonej wodzie ok. 15 min.
    Żółtka mieszamy z piwem, dodajemy szczyptę soli i tyle mąki,żeby po zmieszaniu
    uzyskać konsystencję ciasta naleśnikowego.
    Ciasto łączymy z pianą z białek i łyżką oleju.
    Kapelusze ( :D ) grzybów zanurzamy w cieście i smażymy w głębokim tłuszczu rumieniąc z obu stron.

    Myslę, że tak przygotiowane grzyby mogą być smaczne tylko to smażenie w głębokim tłuszczu... ale poczęstuję tym przyjaciól - nie grzybiarzy a dla mnie do 1 kapelusz do degustacji...:)))

    Przyrządziłam dzisiaj część prawdziwków z cebulką zeszkloną na oliwie, do tego pokrojone prawdziwki , podlewane w trakcie duszenia białym winem, na koniec 2 duże drobno pokrojone ząbki czosnku i świeżo zmieloy pieprz. Jak dla mnie taka wersja jest najlepsza...
    Pozdrawiam...:)))

  • Autor: alidab Data: 2008-07-29 20:06:43

    Kokliko , tymi smażonymi kwiatami cukinii przywołałaś takie wspomnienia,że eh....  Przypomniały mi sie smażone kwiaty akacji w cieście nalesnikowym ... W moim rodzinnym domu była tradycja smażenia tych kwiatów, najpierw całą ceremonia zrywania w najbardziej odległych
    miejscach, przebieranie, osuszanie na sitach i w końcu...smażenie...:))) Pycha, pachnące cukrem pudrem wymieszanym z wanilią,
    a potem po usmazeniu przykryte wielkimi czapami z papieru pergaminowego, w spiżarni aż szeleściło od buszowania pod tymi czapami...:)))

    Wracając do smażenia kwiatów cukinii, to powiedz czy używasz już usmażone do sałatek czy też podajesz z jakiś sosem na zimno ?
    Mnie zdarzyło się kiedyś skostować podane w formie sałatki z bobem.

  • Autor: makusia Data: 2008-07-29 20:30:06

    alidab śliczne te Twoje grzybki , aż sie mordka smieje :) moje zbiory sfotografowane , ale na telefonie i wyszły niezbyt... 

  • Autor: alidab Data: 2008-07-29 20:57:51

    Makusiu, najważniejsze, że są...:))) Mogłabym nie wychodzić z lasu w takim towarzystwie....:)

  • Autor: bela Data: 2008-07-31 22:45:56

    Nie mam zdjęcia ale z tegorocznych zbiorów mam już 6 słoików zamarynowanych i 2 litrowy słoik suszonych prawdziwków. Robiłam  też prawdziwki w śmietanie, zupa z kurek z łazankami oraz kanie i gołąbki smażone. Uwielbiam grzybki w śmietanie mogę codziennie je jeśc
    Zawsze dużo susze, częśc miele  blenderze na proszek i pózniej wykorzystuję  do sosów lub do kapusty jak robię pierogi, bardzo dobre są całe kapelusze ugotowane i panierowane jak kotlety do barszczyku.
    Czy macie może przepis jak ukisic rydze,jadłam i bardzo mi smakowały ale nie wiem jak się je robi.

  • Autor: Yviana Data: 2008-08-05 16:12:44

    Ja wstyd sie przyznać nie zbieram tylko podkradam tacie ktory jest zapalonym grzybiażem  zwykle jak jedziemy do rodziców to zwykle trafiamy kiedy tato wraca z lasu i wracamy do domu z pełnym koszem pachnącym lasem!! Jestem fanką potraw z grzybami!!!

  • Autor: tineczka Data: 2008-08-05 17:15:11

    Z tego co pamietam z domu mojej babci rydze przesypywala grubo sola i na koncu sola sie konczylo. Wierzch przykrywala gaza i czyms ciezkim ( wyparzony kamien ) Czekam na inne przepisy, bo to smaki dziecinstwa:))

  • Autor: nonka4 Data: 2008-08-05 19:33:06

    cytat:
    kiszone rydze

    "Na dno beczki lub dużego słoja kładziesz plasterki cebuli. Na to warstwę rydzów. Mogą być lekko obgotowane, ale mogą być tylko umyte. Posypujesz je solą, pieprzem ziarnistym, zielem angielskim i liściwem laurowym i znów cebulą w plasterkach. I druga warstwa rydzów, po czym znów przyprawy z cebulą, i tak aż zapełni się naczynie. Ja swoją beczkę napełniałem parę dni. Ale czterolitrowy słój można w jeden dzień.
    Potem się wszystko obciążasz czymkolwiek. I gdy po paru dniach grzyby nie przykryły się sokiem, to zalewasz je solanką (3 dag soli na litr wody). Potem czekasz niecierpliwie co najmniej dziesięć dni."

  • Autor: bela Data: 2008-08-05 22:16:17

    dzieki za przepis .Jak tylko będę miała rydze to zrobię je według twojego przepisu,tylko napisz mi jak długo można takie kiszone rydze w słoju trzymac, czy mogę je dac pózniej do słoików i czy trzeba pasteryzowac, abym mogła się delektowac nimi w zimie.

  • Autor: nonka4 Data: 2008-08-05 22:28:06

    to nie mój przepis..
    to cytat wypowiedzi z netu.
    podobno nie przechowuje się dłużej niż 3-mce,bo rydze robią się wtedy gorzkie.

  • Autor: makusia Data: 2008-08-06 13:27:05

    ciekawy przepis ..tylko gdzie te rydze????

  • Autor: nonka4 Data: 2008-08-06 18:57:03

    a skąd mnie makusiu wiedzieć,jak u mnie jeszcze nic nie rośnie..
    po ostatnim deszczu modlę się żeby coś wyrosło..

  • Autor: crystal Data: 2008-09-19 10:57:19

    Brawoooo!brawa

  • Autor: anneau Data: 2008-09-24 23:14:35

    najlepsze grzybki to pieczarki! (uwielbiam takie smażone w cieście naleśnikowym) lub kania - tak jak kotlet; w panierce :) Cudoooooo :D A po lesie nie lubię chodzic. Przerażą mnie :(

  • Autor: Baśka Data: 2008-09-25 21:02:10

    Makusiu,przegapiłam twój watek i niestety nie udało mi sie doczytać go w całości...to z zazdrości...to z zaplucia sie na samo wspomnienie o grzybach...jadąc w tym roku z Chojnic (bory tucholskie) kupiłam grzyby od dziewczynki sprzedającej  je przy domu na odludziu (wieś Sworne Gacie-podoba mi sie ta nazwa ),Ostatnia ,malutką część rozmroże wtedy,gdy mąż będzie w domu....Będziemy się delektowac...

  • Autor: cailleach Data: 2008-09-30 20:54:34

    w zeszłą niedzielę słyszałam w radiowej Trójce przepis na grzybki marynowane z suszonymi śliwkami... A że była zboczona godzina (jakaś 7 rano) to nie zdążyłam zapisać! Zna ktoś coś ?

  • Autor: makusia Data: 2008-10-04 20:25:47

    oj było by super:)

  • Autor: jagata Data: 2008-10-20 21:48:58

    wspaniałe i piękne !!!!!

    Dodałam dziś parę grzybowych przepisów. Zapraszam :D

    jagata

  • Autor: makusia Data: 2008-10-27 15:46:28

    super.. bardzo dobrze że powstał taki dział;)

Przejdź do pełnej wersji serwisu