Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

róża- czy mozna ją teraz przyciąć?

  • Autor: Korcia Data: 2008-07-30 23:13:04

    Witam!!
    Mam posadzona piękna różę szczepioną na pniu- chyba tak to sie mówi. Po prostu rózyczka na patyku.
    W tamtym roku maiła piękny kształt a w tym jej gałazki są długie, deszcz ją przygiął i wyglada fatalnie. Czy mogłabym teraz jak juz wykwitła uformować ładną kulę??  Róża  ta w tamtym roku jeszcze raz kwitła pod koniec sierpnia. Czy może na wiosne zostawiłam zbyt długie gałązki? Prosze o pomoc bo ja jestem zielona!!pozdrawiam Korcia

  • Autor: reniapos Data: 2008-07-30 23:33:52

    Ja tez za bardzo na tym sie nie znam ale radze nie obcinaj jej bo juz w tym roku by nie zakwitła. .Poczekaj do jesieni i przed okryciem rózy na zimę uformuj ją tak jak chcesz albo przytnij nisko nad ziemia to wtedy wypusci od samego dołu gałązki i bedzi śliczna. Ja tak zrobiłam w jesieni ze swoja róża bo też była chuda i długa, a teraz jest bujna i pieknie kwitnie. Oto kilka fotek jakie jej zrobiłam przed opuszczeniem kraju w czerwcu.Teraz niewiem jak wyglada ale napewno jest cudna i pieknie pachnie.

  • Autor: Janek Data: 2008-07-31 00:09:03

    Za mało piszesz o swojej róży. Czy to jest róża pienna, pnąca czy wielkokwiatowa(?), Jesli możesz to wklej zdjęcie, jeśli nie to zajrzyj w wątek "moja dzialka", może jest tam cos podobnego... Poza ty. co rozumiesz pod pojęciem PIĘKNY KSZTAŁT ..CHYBA NIE FORME KULI, CZY CZEGOŚ INNEGO.
    W każdym bądź razie, obetnij teraz tylko przekwitnięte kwiaty, co umożliwi twojej roży dalsze kwitnięcie(moje wszystkie róże kończą  pokaz kwiatów późna jesienią ale cały czas obcinam przekwitnięte kwiaty. Ponadto trzeba dokładnie obejrzeć łodygę po obcięciu szczytu na którym był kwiat, bo niżej może już pokazywać się zalążek nowej łodygi na któej niedługo będzie nowy kwiat, tak aż do jesieni.

  • Autor: asia1975 Data: 2008-07-31 12:23:28

    Janku,a może chodzi o taką różę szczepioną ,której pokrój przypomina wierzbę hakuro?Kiedyś widziałam taką w sklepie ogrodniczym.Nie mam jednak pojęcia jak się ją pielęgnuje.

  • Autor: Janek Data: 2008-07-31 14:13:50

    Użytkownik asia1975 napisał w wiadomości:
    > Janku,a może chodzi o taką różę szczepioną ,której pokrój przypomina wierzbę
    > hakuro?Kiedyś widziałam taką w sklepie ogrodniczym.Nie mam jednak pojęcia jak
    > się ją pielęgnuje.
    Czyli różę pienną (na pniu),a nie pnącą wymagająca podpór. Formowanie podstawowe polega na umioejatnym i delikatnym odchylaniu gałązek głównych ale wie cej i dokładniej opisane, znajdziesz:
    TUTAJ
    ...ja właściwie przepisałbym , ponieważ też korzystałem nie jeden raz z tej strony, a nie byłoby zbyt uczciwie mówić ze jestem tak doświadczonym działkowcem i to jeszcze specem od róż. Sam przez lata uczę się i...czasem walnę głupa na swojej działce, staram sie doradzać tylko wówczas gdy sam dokładnie sprawdzę jakąś metodę.. Aktualnie formuję drzewko bukszpanowe i chyba nawet udaje mi się.
    Pozdrawiam
    Janek

  • Autor: asia1975 Data: 2008-07-31 18:26:45

    No tak,myślałam właśnie o takiej piennej.Ja dopiero raczkuję w sprawach działkowych to tym bardziej nie jestem w stanie nic doradzić.A link bardzo ciekawy,z pewnością się przyda.Pozdrawiam

  • Autor: Korcia Data: 2008-07-31 20:45:58

    witam!! Bardzo dziękuję za takie zainteresowanie- wątpiłam , że ktokolwiek mi odpowie. BARDZO DZIĘKUJĘ!!
    Jestem już trochę bardziej doinformowana!! Janku bardzo dziękuję za link. Jeszcze jedno pytanie!!  Ja podcięłam odrobinę różę na jesień bo chciałam ją osłonić przed przymrozkami. Przy zakupie Pani obcięła nam je na jakies 5 cm. Może dlatego ona tak wyrosła i i jej gałązki nieszczęśliwie wiszą zwłaszcza po tych deszczach???
    pozdrawiam serdecznie

  • Autor: Korcia Data: 2008-07-31 20:58:54

    Użytkownik Korcia napisał w wiadomości:
    > witam!! Bardzo dziękuję za takie zainteresowanie- wątpiłam , że ktokolwiek mi
    > odpowie. BARDZO DZIĘKUJĘ!!Jestem już trochę bardziej doinformowana!! Janku
    > bardzo dziękuję za link. Jeszcze jedno pytanie!!  Ja podcięłam
    > odrobinę różę na jesień bo chciałam ją osłonić przed przymrozkami. Przy
    > zakupie Pani obcięła nam je na jakies 5 cm. Może dlatego ona tak wyrosła i i
    > jej gałązki nieszczęśliwie wiszą zwłaszcza po tych deszczach???pozdrawiam
    > serdecznie
      sprostowanie!!! żle się wyraziłam!!
    Kupiłam ją w tamtym roku a w tym sezonie ja obawiam że ją zbyt mało podcięłam i dlatego jest zbyt wisząca i bez kształtu.

    Jestem strasznie zakręcona- przepraszam

  • Autor: Ave Data: 2008-07-31 23:56:20

    Jeśli róża powtarza kwitnienie, aby sprowokować ponowne wypuszczanie pąków, należy przekwitłe kwiatostany obcinać nad gałązka z 5 listkami - nad taką gałązką liściową znajduje się tzw. "uśpiony pąk", z którego wyjdzie nowa odnóżka z pąkiem kwiatowym :)

  • Autor: Korcia Data: 2008-08-12 21:19:31

    dziękuję i pozdrawiam serdecznie Korcia 

  • Autor: Ewa23121 Data: 2008-09-23 09:31:52

    róze oktorych piszesz  podcina  sie na jesien kazdą galazke jeżeli juz masz tak bardzo wybojala no okolo 30cm izabezpiecz na zime a na wiosne  gdy pościągasz już oslonki to przytnij je po 3 oczku licząc od nasadt gwarantuję ze twoja roza podziekuje za to a ksztalt będzie miala znowu kulisty i sie pieknie uformuje pozdrawiam i zycze powodzenia

Przejdź do pełnej wersji serwisu