Forum

Kuchenne porady

Olej

  • Autor: angela27 Data: 2008-08-05 12:19:35

    Podzielcie się swoimi doświadczeniami i napiszcie jakich używacie olejów w swojej kuchni.

  • Autor: Teresa.Marcjan Data: 2008-08-05 12:29:20

    Użytkownik angela27 napisał w wiadomości:
    > Podzielcie się swoimi doświadczeniami i napiszcie jakich używacie olejów
    > w swojej kuchni.
    Używam kilku.... oleju z pestek winogron,  oliwy z oliwek, oraz  kujawskiego...

  • Autor: luckystar Data: 2008-08-05 12:32:57

    Najczesciej uzywanym u mnie jest oliwa z oliwek i to zarowno na surowo, jak i do gotowania - w tym przypadku uzywam tzw. oliwy "light", na surowo oczywiscie oliwka Extra Virgin z pierwszego tloczenia na zimno. Oprocz tego uzywam olej kokosowy, z orzeszkow piniowych, z pestek winogron ... te sa najczesciej uzywane i mam je w domu zawsze. Jesli jakis przepis "wymaga" innego oleju to kupuje, jesli "wpadnie mi w oko" cos nowego to tez kupuje i probuje. Oliwe z oliwek do uzycia "na surowo" kupuje tez roznych smakow tzw "infusions" i tak wlasnie sprawdzilam, mam obecnie oliwe cytrynowa, czosnkowa, rozmarynowa, i mieszanke roznych ziol.
    Bardzo lubie smak i zapach dobrego oleju i dla mnie "pajda" chleba wiejskiego maczana w oliwce z odrobina przypraw jest najelpszym daniem :)))

  • Autor: tineczka Data: 2008-08-05 13:41:26

    Uzywam mase roznych olejow. Do smazenia uzywam olej z rzepaku extra virgin z zimnego tloczenia, badania wykazaly, ze znosi wysokie temperatury i jest lepszy od oliwy z oliwek, ktora w wysokiej temperaturze daje szkodliwe dzialania uboczne i nie raz nie smaczny smak  daniu.Do salatek uzywam zawsze oliwy z oliwek o roznych smakach oczywiscie extra virgin z zimnego tloczenia.Do niektorych dan uzywam olej z tryfla, jest bardzo drogi, ale wystarczy pare kropli i sos ma juz aromat.
    W kuchni mam: oliwe z oliwek ze smakiem prawdziwkow Funghi Porcini, Peperoni Aglio ze smakiem chili, Kalamata grecka oliwa extra virgin z oliwek kalamata, Pilipo Berio Gusto Fruttato extra virgin, Grappolini extra virgin z Toscano ta jest tez bardzo droga ale super do salatek, z pestek winogron, z orzechow wloskich. Kocham te rozne oliwy i oleje, ktore pokazuja sie na rynku i zawsze mozna cos nowego kupic.

  • Autor: kasia40 Data: 2008-08-05 13:51:45

    Używam oleju kujawskiego,choć co jakiś czas próbuję przekonać się do oliwy z oliwek.Wiem że jest najzdrowsza ale nie cierpię jej zapachu i smaku .Mimo dobrych chęci i wielu prób nie daję rady i wracam do oleju .Może ktoś z Was przy okazji powie mi dlaczego tak jest?I na dodatek czuję się z tego powodu ,, upośledzona" bo wszystkim smakuje a mnie nie.

  • Autor: reniutka Data: 2008-08-05 14:27:41

    Nie przejmuj się,  mnie też z początku nie smakowała. Dziś to moja ulubiona oliwa. Przekonały mnie względy zdrowotne , choć przyznaję, że trochę to trwało. A kto powiedział,ze każdy musi lubić oliwę z oliwek? Wcale nie wszystkim ona smakuje. Pozdrawiam.

  • Autor: kasia40 Data: 2008-08-05 15:02:01

    Od kilkunastu lat próbuję przekonać samą siebie o wyższości oliwy nad olejem i nic z tego .Gratuluję wytrwałości i POzdrawiam

  • Autor: tineczka Data: 2008-08-05 14:36:21

    Czy nie ma w Polsce mozliwosci na posmakowanie oliwy z oliwek? Oliwa tak ma rozny smak w zaleznosci od pogody w danym roku, od ziemi na ktorej rosna drzewa itd. Mialam przyjemnosc byc na takim testowaniu oliwy o roznych smakach i zapachach i od niektorych mnie odtracalo.Pozdrawiam

  • Autor: Mońcia Data: 2008-08-05 15:24:11

    Gdy kupiłam pierwszą butelke oliwy z oliwek pomyślałam,że może trafił mi się gorszy gatunek choć była to oliwa z pierwszego tłoczenia.Paskudztwo!Druga była taka sama.....przy trzeciej spasowałam....raz w tygodniu wykorzystuje ją do polewania psu suchej karmy-na ładną sierść.Bardzo bym chciała wykorzystywać w kuchni oliwe z oliwek,tyle czytałam o jej zbawiennych dla zdrowia właściwościach.Nie smakuje mi ona jednak za diabła!Zostaje więc przy oleju kujawskim.Jeśli ktoś jednak może polecić dobry gatunek oliwy z oliwek to chętnie z rady skorzystam i wypróbuję.Przy okazji powiem Wam,że mój sąsiad,Marokańczyk raz do roku jezdzi do swojej rodziny w Maroku i przywozi stamtąd oliwe z oliwek,która jest ponoć nieporównywalnie lepsza od tej,którą można u nas kupić i to nie tylko smakowo ale i jakościowo.Na razie wierzę mu na słowo ale zastanawiam się czy gdy następnym razem będzie jechał nie poprosić go o dwie butelczyny.

  • Autor: sabia Data: 2008-08-05 15:46:32

    Poproś go żeby przywiózł. Moja mama będąc we Włoszech mieszkała u pewnego księdza. Jego gospodyni sama wytwarza oliwę i moja mama przywiozła tego dość sporą ilość. Jest zupełnie inna niż ta w naszych sklepach. Ze sklepu nie mogłam przełknąć a ta jest pyszna i surówki nie mogą się bez niej obyć. Zastanawiam się skąd wezmę taką dobrą jak mi się zaraz skończy :D

  • Autor: tineczka Data: 2008-08-05 16:40:22

    Moncia, wcale sie nie dziwie, ze oliwa Ci nie smakowala. Ja najgorsza jaka kiedykolwiej mialam na jezyku byla kupiona u Lidla i mimo extra virgin byla do wylania, nawet bym psu nie dala:) Ja kupuje tylko specjalne oliwy, nigdy te najtansze. a jeszcze poradze Ci kupic dobra oliwe ze smakiem cytrynowym, powinna Ci smakowac:) pozdrawiam

  • Autor: Mońcia Data: 2008-08-05 17:46:28

    Tineczka,te oliwy widzę pierwszy raz,ale to dobrze wróży.Dzięki!Będę szukać tak długo aż znajdę swój smak.Obecnie mam w domu taką oliwe....tragedia!
    Przy okazji na pewnym forum dla znawców gastronomii i dla koneserów znalazłam ranking najlepszych oliw.Może warto się nim zasugerować?Bardzo ciekawe,zobaczcie sami:
    http://konkursy.gastrona.pl/art/article_3874.php
    Ceny tych najlepszych trochę nie na moja kieszeń ale gdybym używała ich tylko do surówek i sałatek to byłoby ekonomicznie.

  • Autor: tineczka Data: 2008-08-05 19:24:04

    Moncia, juz po samej butelce i kolorze tej oliwy widze , ze jest fuuuuuu:) Zadna dobra oliwa nie jest pakowana w butelce przezroczystej, to ma znaczenie w przechowywaniu. Tylko ciemne butelki zapobiegaja oxydacji oliwy. Tak jak czerwone wina nie sa w przezroczystych butelkach:) Powiem Ci jeszcze, ze ceny macie za.....je....te. Ja pokazalam moja najdrozsza z Toskani i ja uwazam za rarytas, bukiet smakow i zapach cudo. Przeczytalam degustacje i zgadzam sie z wynikami testow. To , co dobre kosztuje. Wydaje mi sie, ze ceny sa spodowane malym zainteresowaniem konsumentow na rynku polskim. Polska jest krajem smalcow:), margaryn i masla. Dopiero nastepne pokolonie bedzie uzywac dobre tluszcze. U mnie w domu nie bylo margaryny nigdy. Maslo i oleje to moje tluszcze. Jak sie dowiedzialam o produkcji margaryn i procesie zblizonym do proszkow do prania nigdy nie chcialam miec tego produktu:) Juz nawet w Ameryce jest zabronione uzywanie transtluszczy w restauracjach ( w niektorych stanach ) Uzywaj dobra oliwe, jak nie na salatki , to na lyzke do buzi dla zdrowia:) Pozdrawiam i zycze dobrej degustacji oliwy :))

  • Autor: kasia40 Data: 2008-08-05 23:26:28

    Mońcia i tineczka-dziękuję za uświadomienie . Okazało się że ( prawdopodobnie ) nie jestem "upośledzona" w kwestii smaku oliwy .Zawsze kupowałam w zwykłych sklepach , w przezroczystych butelkach, co już jest dyskwalifikujące na samym początku!!! Postaram się kupić w ramach eksperymentu najlepszą w rankingu i zobaczę co będzie .Dzięki. POzdrawiam

  • Autor: ekkore Data: 2008-08-06 17:50:23

    Oliwy z oliwek nie cierpię - śmierdzi zjełczałym tłuszczem. jedyna zakupiona butelka została wyrzucona, gdy zawartość z konsystencji płynnej przeszła w stałą - długo stała...
    w domu użyam do smażenia oleju rzepakowego lub słonecznikowego, na zimno z pestek winogron.

  • Autor: Janek Data: 2008-08-06 18:37:34

    Też używałem do smażenia oleju słonecznikowego i okazało się, że nie jest wskazany do smażenia. Będę musiał (chyba?) w przepisach swoich nanieść poprawki. Z pestek winogron okazuje się jest do smażenia bardzo dobry.
    Janek

  • Autor: ekkore Data: 2008-08-06 18:42:11

    Z pestek winogron jest neutralny - w trakcie smażenia nie wydziela zapachu. w butelce zresztą też nie

  • Autor: luckystar Data: 2008-08-06 18:43:13

    Lo matulu, a coz to za oliwa z oliwek byla ????????? W zyciu nie slyszalam zeby z konsystencji plynnej przeszla w stala Bardzo czesto kupuje u Grekow Oliwke z oliwek Kalamata w duzych galonowych pojemnikach, a przeciez jest nas tylko dwoje, wiec tez stoi dlugo i jeszcze nigdy cos podobnego sie nie zdarzylo .... No i smrod zjelczalego tluszczu ... to chyba raczej nie miala ta oliwka nic wspolnego z oliwkami ;))

  • Autor: ekkore Data: 2008-08-06 18:48:17

    Ta oliwa stała coś ze dwa lata w lodówce - nie trawiłam (i nadal nie trawię) zapachu.
    Ale żeby było śmieszne - przeszkadza mi tylko oliwa w butelce - gdy muszę jej sama używać (tak samo oliwki). Natomiast jeżeli jest składnikiem potrawy, nawet jak wiem, to nie ma problemu - wtedy się komponuje. Nie mogę tylko jej dolewac.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2008-08-07 07:50:11

    Ekkore oliwki nie powinno przechowywac sie w lodowce bo staje sie z czasem wlasnie "ciezka" i zmienia niekorzystnie konsystencje. Nie powinna byc jednak zjelczala! Gdybys wyjela ja z lodowki i postawila w temperaturze pokojowej bylaby/ zrobilaby sie (w przypadku normalnym) znow plynna. Pozdrawiam serdecznie!

  • Autor: ekkore Data: 2008-08-07 20:02:44

    ja wiem, że oliwa z oliwek nie jest zjełczała. Ale dla mnie i oliwa i oliwki tak pachną.
    w zeszłym miesiącu miałam okazję próbować greckich oliwek z własnego sadu (ogrodu)  - koleżanka, ożeniona z Grekiem przywiozła do Polski. Dla mnie było to okropne...Wiem, że nie cierpie oliwek

  • Autor: mysha2006 Data: 2008-08-05 17:14:00

    Ja do smażenia używam oleju z pestek winogron. Do sałatek oliwę z oliwek. A na oleju kujawskim tylko frytki smażę. Bardzo szybko przyzwyczaiłam się do oliwy, mnie smakuje.

  • Autor: Janek Data: 2008-08-06 09:54:37

    Kukurydziany, ryżowy, na które ciężko trafić w sklepach (są wytrzymałe na b. wysokie temperatury!) również na surowo do potraw, no i obowiązkowo z pestek winogron. Słonecznikowy coraz rzadziej  i sporadycznie kujawski.

  • Autor: Shaera Data: 2008-08-07 11:01:54

    Ja używam do smażenia oleju z pestek winogron. Do kanapek z reguły oleju sezamowego. Oliwy z oliwek (i czasami oleju z pestek winogron) do sałatek/surówek. Mieszane uczucia mam w związku z olejem/tłuszczem kokosowym, który zawiera spore ilości (prawie 90%) NKT :\ Innych olejów nie używam ^^

Przejdź do pełnej wersji serwisu