Forum

Kuchenne porady

grzyby

  • Autor: ASTI Data: 2008-08-21 18:24:55

    Mam  pytanie . Jak sprawdzic czy  grzyb  jest  jadalny ??cos  mi  się  o uszy  obiło ,że  do  gotujących  się  grzybów  wrzucamy  cebulę i  jak  cebula  nie  zmieni  koloru  to  znaczy ,że  grzyby  dobre. Czy to  prawda. ??

  • Autor: Glumanda Data: 2008-08-21 18:32:17

    ASTI! cos to za grzybow nazbierala ze, nie jestes ich pewna?? nie ma takiej metody.. moze to i dziala ale jest niebezpieczne.. takie decydowanie sie na spozycie grzybow..o ktorych nie wiemy czy sa jadalne. Nie mozesz ich sfotografowac i pokazac nam tu zdjecie? jak wygladaja? to lepsze niz pompowanie zoladka.. lub gorsze dolegliwosci..Nie ryzykuj..jezeli jestes choc troche nie pewna.. lepiej zjedzcie chleb
    z maslem ...

  • Autor: ASTI Data: 2008-08-21 18:38:05

    nie, nie ja tylko tak pytam .Ja grzybów raczej nie jadam jakiś mam uraz wrodzony , chyba że pieczarki . Nie znam sie na grzybach i nawet jak bym poszła do lasu z atlasem grzybów to i tak bym duzo nie nazbierała za podejżliwa jestem .Jeśli już bym zjadła to chyba bym całą noc nie słała bojac sie ,że umrę

  • Autor: Glumanda Data: 2008-08-21 18:57:10

    A ja juz sie wystraszylam, ze mieszasz w jakims garnku grzyby.. czkajac az cebula zmieni kolor na taki, ktory cie zaniepokoi... a cala rodzina siedzi przy stole i widelcami halasujac, krzycza ze sa glodni :D :D
    p.s. Takie metody sa bardzo nie pewne..jak sie nie zna grzybow.. to lepiej z nich zrezygnowac.. :) lub pytac znawcow o porade.

  • Autor: ASTI Data: 2008-08-21 19:08:58

    dziękuje za troskę

  • Autor: Janek Data: 2008-08-21 19:09:28

    Jesli mieszkasz w Polsce to udaj się z grzybami do najbliższego Sanepidu... 100% gwarancji.
    Pozdrawiam
    Janek

  • Autor: asia_minor Data: 2008-08-21 19:46:48

    Użytkownik Janek napisał w wiadomości:
    > Jesli mieszkasz w Polsce to udaj się z grzybami do najbliższego Sanepidu...
    > 100% gwarancji.PozdrawiamJanek

     I to jest najlepsza rada.

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2008-08-21 19:37:50

    Ja tylko znam kurki,podgrzybki ,maślaki . prawdziwki,te ostatnie zawsze konsultuje z tatą,bo można pomylić z szatanem :)) żadnych innych nie zbieram.

  • Autor: ASTI Data: 2008-08-21 20:04:27

    Mieszkam w Szwecji. Żebyście widzieli jakie szwedzi grzyby zbierają niektóre żeby mozna było zjeść trzeba gotowac kilka godzin . Niektóre pierwszy raz na oczy widziałam , ale co kraj to .. inne grzyby :)

  • Autor: asia_minor Data: 2008-08-22 11:56:48

    Ogladałam kiedyś (lata temu) program o grzybach. Zaciekawiło mnie to, że grzyby w jednym kraju jadalne, w innym niekonieczne muszą się do jedzenia nadawać. Mogą być nawet trujące. Podawali konkretne przykłady, których dziś juz nie przytoczę (pamięć dobra, ale krótka). Jest w tym co napisałaś sporo racji "co kraj to inne grzyby"
    Może ktoś jeszcze o tym słyszał?

  • Autor: tineczka Data: 2008-08-22 19:59:02

    Najwiekszym rarytasem dla Finow jest Mleczaj welnianka, w Polsce niejadalny:) Gotuja go 3-4 razy, odlewaja wode za kazdym razem , a potem uzywaja tak jak my rydze:) Ja zbieram smardze, te wiosenne. Jesienna piestrzenice kasztanowa susze 3 miesiace w dobrze wietrzonym pomieszczeniu i robie z niej sosy superbne, w Polsce niejadalna:), mlode purchawki-pyszne. Lejkowiec dety, delikates. Klejowka kleista, najlepszy grzyb wedlug mnie, zciagam w lesie skore z kapelusza i oczyszczam noge. Opienka miodowa, mlodziutkie kapelusze do konserwowania- pycha.Pieczarka lesna , kapelusz do patelni z maslem, jak kotlet,,,mniam.Kanie, tak samo, kotlety najlepsze:) Och uwielbiam grzyby,,,,

  • Autor: asia_minor Data: 2008-08-24 15:11:18

    Tineczko, Twoja wiedza w tej dziedzinie musi być ogromna ! Ja ograniczam się do zbiernia podgrzybków, maślaków, borowików, rzadziej kurek i rydzy (bo rzedziej spotykam) czyli pewniaków. O smardzach i opieńce miodowej, grzybowych rarytasach, słyszałam. Na razie nie ośmielę się ich zbierać, bo nie jestem wytrawnym grzybiarzem, choć smakoszem owszem Myślę, że udałoby mi się rozpoznać ( i nie pomylić z muchomorem) kanię. Niestey, nigdy rosnącej nie widziałam.
    Ale wiem, że tam gdzieś czeka moja pierwsza kania, z przeznaczeniem na kotlet .
    Cieszę się, że pełnia sezonu grzybowego przed nami.

  • Autor: tineczka Data: 2008-08-24 17:03:52

    Asiu, wez aparat do lasu jak mozesz i zrob zdjecia, cieszyla bym sie zobaczeniem polskich grzybow i lasu:)

  • Autor: tineczka Data: 2008-08-24 17:08:25

    a kanie szukaj w trawie , na brzegach lasu, przy drogach lesnych i w bardzo zadkich przejzystych lasach, napewno nie pomylisz z muchomorem:)

  • Autor: asia_minor Data: 2008-08-24 17:35:57

    Dziękuję za wskazówki :)
    Tineczko, jeśli uda mi sie zrobić jakieś sensowne zdjęcia na pewno wstawię :) a właściwie wstawi któreś z moich Młodych, bo ja technicznie dwie lewe ręce jestem ( a nawet lewe nogi :))) Las jest piękny!  Karmi wszystkie zmysły. 

  • Autor: tineczka Data: 2008-08-24 18:25:06

    Asiu, bardzo sie uciesze:) hehe, nie ma takich z lewymi i prawymi:)) moj syn dostawal szalu uczac mnie uzywania komputera :)))  kiedys usiadlam sama i narobilam wiele balaganu, ale nauczylam sie na wlasnych bledach:)) Ty tez mozesz sie nauczyc, wstawianie zdjec jest wlasciwie bardzo proste i jak raz sprobujesz, to bedziesz wstawiac :) Pozdrawiam!

  • Autor: makusia Data: 2008-08-21 20:26:46

    ASTI , jeśli nie jesteś pewna to je wyrzuć , a taki najprostszy sposób to ugryź maleńki kawałeczek i pogryź ( nie połykaj), jeżeli piecze na języku ,lub jest gorzki to na pewno trujacy.

  • Autor: Janek Data: 2008-08-22 01:10:13

    Magdula, nie całkiem to prawda, a ryzyko ogromne ... okrutnie to zabrzmi ale wystarczyć może dziurka w zębie, na amen nie zatrujesz się ale wątroba swoją porcję dostanie. Tak kilka razy ... Czy warto?
    Pozdrawiam.
    Janek

  • Autor: makusia Data: 2008-08-22 10:19:45

    tylko w wyjatkowych sytuacjach

  • Autor: Janek Data: 2008-08-22 14:20:06

    Aha, jak zbierasz dla teściowej (przysłowiowej!) to nie trzeba chyba ?

  • Autor: ASTI Data: 2008-08-22 14:37:34

    napewno nie trzeba

  • Autor: makusia Data: 2008-08-22 14:58:19

    haahaaaaa Janeczku... to własnie teściowa zbiera dla mnie

  • Autor: Glumanda Data: 2008-08-22 15:52:11

    A ty ja uczysz takich sztuczek... zeby tylko te najladniejsze... czerwone w biale kropki zbierala :) i jak smakuja gorzko to sa dobre ;)

  • Autor: makusia Data: 2008-08-22 20:39:09

    cisza mi tu Danuśka

Przejdź do pełnej wersji serwisu