Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Konserwowanie malin

  • Autor: DreamT Data: 2008-08-21 21:03:53

    Mam pytanie odnośnie zaprawiania malin. Otóż chciałbym zaprawić nadmiar malin (nalewki już się robią), ale nie w formie dżemów czy innych przetworów gotowanych. Zależałoby mi na zaprawieniu owocu bez strat zawartości witamin. Słyszałem o zamykaniu słoików na zapalany spirytus, lecz nie wiem jak przygotować owoc (czy z cukrem, czy jakąś zalewą???). Możecie mi w tym dopomóc?

  • Autor: tineczka Data: 2008-08-21 21:25:09

    Tylko mrozone, albo suszone maliny zachowaja wszystkie witaminy, tyle ja wiem:)

  • Autor: alman Data: 2008-08-22 11:24:05

    Kiedyś próbowałam pomidory zamykać "na spirytus"....nic nie wyszło, psuły się i systematycznie jeden po drugim słoiki szły do wywalenia... mam gdzieś przepis na sok na surowo, ale już tak nie robię....
    mogę go "odkopać" jeśli chcesz....
    ja robię sok - zasypuję cukrem, czasem lekko podgrzewam, potem na sitko a następnie sok znów podgrzewam dobrze i do buteleczek np. po małych soczkach, napełniam po brzegi , zakręcam i odwracam. Maliny przecieram i uzyskuję jeszcze słoiczek, czasem dwa, dżemiku. A wczoraj zasypałam cukrem, jak trochę puściły sok przetarłam przez sitko /sok + miąższ/,  to podgrzałam i do małych słoiczków.

  • Autor: tineczka Data: 2008-08-22 18:59:10

    alman, to napewno nie jest do mnie:) , ale powiem , ze nie uzywam sokow z cukrem:) Jedyne co moge robic z malin ( oprocz mrozenia ), to sos bez cukru, przetarty ze swiezych malin i odrazu zamrozony. Uzywam ten sos do deserow:)

  • Autor: alman Data: 2008-08-23 14:23:49

    Zgadłaś, to nie było do Ciebie tylko do autora wątku...... a tak na marginesie - nie lubisz słodyczy czy co??? w żadnej postaci ? czy tylko cukru? pozdrawiam !

  • Autor: tineczka Data: 2008-08-23 19:04:56

    alman, nie nie lubie cukru:) slodyczy tez nie jem :) jem ciemna, gorzka czekolade ( czasami) , swieze owoce, suszone owoce, orzechy jakie sie da, wszystkie pestki,,,, Jak pieke ciasta, robie lody, to tylko moge sprobowac mala porcje:))) Uwielbiam wszystko co kwasne hehe, najkwasniejsze owoce jakie moge dostac sa faworytem. Wlasnie suszone maliny maja kwasek mniam,,, Cos musze miec nie tak z podniebieniem albo z jezykiem hihihi - Nie Lubie Cukru - Pozdrawiam !

  • Autor: Hercules Data: 2008-08-22 19:36:52

    Ja robię tak:
    Po zebraniu malinki szybko płuczę na sicie.
    Następnie wsypuję do szklanego słoja maliny i na wierzch wsypuję cukier w stosunku wagowym 1:1.
    Zostawiam w ciemnym miejscu na 3 dni w temperaturze pokojowej.
    Następnie rozkładam sok który puściły razem z malinkami do słoiczków takich po koncentracie, musztardzie do 3/4 wysokości.
    Pasteryzuję od zagotowania 20 min, odwracam do góry dnem i pozostawiam przykryte na 24 godziny.
    Słoiczki takie małe ponieważ szybko potrafią się psuć po otwarciu.
    W zimie wspaniałe do herbatki profilaktycznie i na przeziębienie.

  • Autor: klemens Data: 2008-08-23 00:11:57

    Proponuje do słoiczków / wielkość dostosować do własnych potrzeb /  wsypać maliny / bez cukru/ i ułożyć je dość  szczelnie ale tak aby nie były rozgniecione. Wstawić  do pasteryzacji. Po zagotowaniu się  wody ustawić  palnik na minimum i pasteryzować jeszcze 15 minut . Prowadzenie pasteryzacji na większym ogniu i w dłuższym  czasie spowoduje że maliny się  rozgotują. Tak można pateryzować  również  małe pomidorki,.

Przejdź do pełnej wersji serwisu