Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Rododendron

  • Autor: Agapis Data: 2008-10-07 19:07:59

    Witajcie. Mam problem z moim "rodziem" (rododendronem). Kupiłam go późną wiosną i wsadziłam do wielkiej donicy na balkonie. W zamysle miał iść do ziemi w ogrodzie ale nic z tego nie wyszło i musiał być wsadzony do donicy. Co gorsza tam musi zostać. Chyba dlatego, że późno był wsadzony, dopiero teraz ma pąki. I co ja mam z nim zrobić? Zabrać do domu? A co zimą? Czy pobyt w domu mu nie zaszkodzi? Nie mam możliwości przechować go w chłodzie, bo w piwnicy to chyba niezbyt dobrze mu będzie? Może ktoś jest mądry i mi pomoże, bo szkoda byłoby "rodzia" zniszczyć. Pozdrawiam.

  • Autor: messua27 Data: 2008-10-07 19:25:25

    nie znam się zbytnio na tym ale ja wziełabym go do domku i prztrzymała przez zime w dobrze oświetlonym miejscu ale nie blisko kaloryfera a na wiosnę do ziemi, chociaz wydaje mi się że nie jest późno żeby go przesadzić, moje rododendrony zaczęły kwitnąć po raz drugi w tym roku dwa tygodnie temu i jakoś się trzymają, a ja wsadzam teraz młode szadzonki do ziemi, i raczej też wszystko powinno byc ok:)

  • Autor: Agapis Data: 2008-10-07 19:31:32

    Niestety nie mogę przesadzić go do ogrodu, tak wyszło,że musi zostać na stałe w donicy. W domu mam niestety za ciepło żeby go trzymać. Muszę coś wymyśleć, żeby mógł zostać na balkonie.

  • Autor: messua27 Data: 2008-10-07 19:53:50

    to chyba pozostaje ci skombinowanie na zimę jakigoś chochołu typu słoma i wtolina ogrodowa, musisz go zabezpieczyć tak jak np róże,

  • Autor: Lusy Data: 2008-10-07 20:46:00

    Nie trzymaj go w domu. Rododendrony są roślinami zimującymi na dworze a taki szok termiczny może mu zaszkodzić. Najlepiej wsadzić go gdzieś tak na zimę razem z doniczką. Obłożyć gałązkami świerkowymi i nie zapominać podlewać zimą. Właśnie nie zapominajmy podlewać zimozielonych roślin , kiedy jest bezśnieżna zima.  Zimne powietrze  i suche bardziej szkodzą roślinom niż ich podlewanie.  Ja mam na balkonie zimozielone rośliny i zimą podlewam , nie za często  albo jak napada śnieg to zbieram z balkonu i sypię na rośliny.Powodzenie

  • Autor: Agapis Data: 2008-10-07 21:42:46

    Dziękuję serdecznie. Też myślałam, że biedak dostanie szoku :) jak go wezmę do domu.

  • Autor: Regina Florczak Data: 2008-10-08 08:58:40

    Rodendrony na zimę dostają pąk, które rozkwitają na wiosnę. Magnolia również szykuje się do kwitnienia na drugi rok .Zostaw go na balkonie, tylko musisz zadbać żeby nie brakowało mu wody.
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Rhododendron

  • Autor: Agapis Data: 2008-10-08 21:51:43

    Bardzo dziękuję za cenne informacje.

  • Autor: mariateresa Data: 2008-10-08 23:39:49

    Agapis - życzę Tobie, by " za jakiś czas "
    Twoją troskę rododendron odwdzięczył burzą takich kwiatów.
    Zdjęcie jest wykonane podczas wielkanocnego spaceru w tym roku. Ogrooooomny krzew !!
    Nie jestem ogrodnikiem, ale jeśli tegoroczna zima będzie łagodna - nie powinno się nic stać.
    Jeśli natomiast " zdrowo przymrozi " - slyszałam że bardzo trzyma ciepło papier.
    Szary papier pakunkowy.
    Widziałam np. takie torby papierowe na krzakach róż.
    Pozdrawiam Cię serdecznie - mariateresa

  • Autor: Agapis Data: 2008-10-10 22:30:03

    Chciałabym, żeby mój "rodzio" kiedyś tak pięknie wyglądał. Naprawdę wspaniały okaz. Ja kupiłam dzisiaj folię bąbelkową, mam styropian a na wierzch piękny worek. Na pewno nie zmarznie. Aby mu tylko nie było za ciepło Pozdrawiam.

  • Autor: marinik Data: 2008-10-15 10:03:44

    Mam nadzieje, ze styropian i folie zastosujesz wylacznie na donice a nie na rosline :))))))) Jeski zabiezbieczysz odpowiednio bryle korzeniowa - to "gorze" nie powinno sie nic stac. Wazne jest zimowe podlewanie- w okresach odwilzy, gdyz transpiracja wody z lisci nastepuje tak czy inaczej i roslina cierpi z powodu suszy.

  • Autor: Agapis Data: 2008-10-15 18:23:58

    Oczywiście,że tylko na donicę

  • Autor: raisin Data: 2008-12-21 02:30:17

    Rododendron ma płytką bryłę korzeniową więc trzeba okryć ziemię w donicy ale nie folią. Moim zdaniem w tej chwili najlepiej galęziami z iglaka np.świerkowymi. Dobrze znosi niskie temperatury ale bardzo mu szkodzi  wiatr w zimie. O ile  nie ma dużych mrozów nie trzeba (poza bryłą korzeniową) specjalnie osłaniać  rośliny. Ja w przypadku silnych wiatrów w zimie rosnące w ogrodzie okrywam agrowłokniną
    (jest do kupienia w sklepach ogrodniczych )albo stawiam na roślinę kartonowe pudło. Pozdrawiam

  • Autor: wbeata Data: 2009-07-22 23:58:17

    Ale piękny. Ja kupiłam PRAWIE takiego na Wystawie kwiatowej w Chorzowie. Oczywiście wsadziłam go do gruntu i bardzo się boję czy on mi zimą nie przemarznie bo magnolia pomimo otuliny przemarzła mi ostatniej zimy.

Przejdź do pełnej wersji serwisu