Forum

Kuchenne porady

Pomocy-wino z czarnego winogronu

  • Autor: iwonna Data: 2008-10-26 19:12:57

    Od znajomych otrzymałam czarny winogron  z działki.

    Ponieważ mam słój  35 l, postanowiłam  zrobić wino.

    Tylko mam pewien  problem, nie wiem ile cukru dodać do tego wina.

    Na sam początek dałam 5 kg , ale wydaje mi się, że to za mało.

    Ile powinnam jeszcze go dodać?

    A może macie jeszcze jakieś podpowiedzi i rady w sprawie tej produkcji?? :)

  • Autor: liyery486 Data: 2008-10-26 19:26:35

    1- wstrzymaj się z robotą
    2- zaopatrz się w drożdże winiarskie i pożywkę
    3- przeczytaj dokładnie tą stronę  http://wino.org.pl/forum/
    4- jeśli wydaj ci się że twoi znajomi , rodzina i przodkowie robili wino bez drożdży, pożywek i obliczeń i było dobre to jest to prawda, ale tak już się nie robi

  • Autor: iwonna Data: 2008-10-26 19:30:14

    Nie moge wstrzymywać się z robotą,tylko muszę działać,

    bo winogron jest już w słoju:)

  • Autor: basiaaa Data: 2008-10-26 19:52:59

    Sprawdź tutaj
    http://www.old.wino.org.pl/frames/winogron.html

  • Autor: Iloria Data: 2008-10-26 23:09:17

    Użytkownik liyery486 napisał w wiadomości:
    > 1- wstrzymaj się z robotą2- zaopatrz się w drożdże winiarskie i pożywkę3-
    > przeczytaj dokładnie tą stronę  http://wino.org.pl/forum/4- jeśli wydaj
    > ci się że twoi znajomi , rodzina i przodkowie robili wino bez drożdży, pożywek
    > i obliczeń i było dobre to jest to prawda, ale tak już się nie robi

    mój sąsiad robi wino bez drożdży. Dodaje tylko cukier. Wychodzi mu pyszniutkie i słodkie.:D

  • Autor: bobo_gumi Data: 2008-10-26 23:21:23

    witam!
    Ja wlasnie wczoraj tez zrobilam wino. Tylko ze ja robilam z samego soku a nie z moszczu.A dlaczego teraz sie nie robi bez drozszy i pozywek?przeciez drozdze sa na skorce winogron i wcale nie trzeba dodawac.ilosc cukru zalezy od tego ile masz soku lub moszczu i jaka chcesz miec moc.cukier jest przerabiany na moc.ja dodawalam tez i wode zeby wino sie nie zakwasilo.Ale zoabczymy co mi z tego wyjdzie bo to moj debiut.pozdrawiam

  • Autor: liyery486 Data: 2008-10-27 07:54:57

    Bo dzikie drożdże szybko zdychają i nie przetwarzają całego cukru, cukru nie przerabiają na moc tylko na alkohol, od ilości alkoholu zależy trwałość wina, jak będzie słabe do będzie wrażliwe na zagrożenia.A pożywka jest dla drożdży żeby im się lepiej żyło.No a poza tym to pdałem fajny link który możnaby przeczytać tam jest sporo info na ten temat.

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-11-01 07:39:57

    Nie prawda przetwarzają. Trwałość wina będzie bardzo dobra.

  • Autor: jolka60 Data: 2015-11-01 09:06:43

    Z samego soku nie robiłam.Zastanawia mnie właśnie to,czy w soku będą drożdże.Bo że są w moszczu,to oczywiste.jeszcze jedno..woda nie wpływa na 'zakwaszenie" wina.będzie tylko nieco łagodniejsze w maku,nie tak intensywne.

  • Autor: liyery486 Data: 2008-10-27 07:52:10

    Ale nie jest to dobra metoda i istnieje duże ryzyko zepsucia się wina , dzikie drożdże są słabe i nie przerabiają całego cukru.

  • Autor: kompnetdvb Data: 2015-11-01 02:23:11

    Nie potrzeba dodawać żadnych drożdży ani pożywki. Wszystko wyjdzie na dzikich naturalnych drożdżach. Odpowiednie proporcje wody, owoców i cukru oraz włożona praca przyniosą pozytywne efekty. Potem tylko lampka wina własnej produkcji i nie ma nic lepszego od swojego domowego wyrobu. Jest wiele gatunków winogron. Wybiera się te które są typowo przerobowe. Najlepsze gatunki to Regent i Rondo. Ale jeśli nie ma się dostępu do tych, można zrobić z innych.

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-11-01 07:41:38

    Zgadzam się :)

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-11-01 07:41:09

    Skąd Ty masz takie informacje. Robię wino od wielu lat nigdy nie dodaję drożdży. Jeszcze nigdy nie zepsuło mi się wino. Niektóre buteleczki mają już ładne roczniki.

  • Autor: Janek Data: 2008-10-26 23:31:01

    Użytkownik liyery486 napisał w wiadomości:
    > 1- wstrzymaj się z robotą2- zaopatrz się w drożdże winiarskie i pożywkę3-
    > przeczytaj dokładnie tą stronę  http://wino.org.pl/forum/4- jeśli wydaj
    > ci się że twoi znajomi , rodzina i przodkowie robili wino bez drożdży, pożywek
    > i obliczeń i było dobre to jest to prawda, ale tak już się nie robi

     Nie przesadzasz przypadkiem? Tak nie robiło się już od kiedy nastała produkcja przemysłowa win i w winiarniach , ...a i to nie wszystkich.
     Na potrzeby domowe i dla własnej satysfakcji do niektrych owoców nie dodaje się drożdży.
     Poza tym, po winach z drożdżami niektóre osoby mają uczucie pieczenia w przełyku (zgagę), a po winach bez dodawania drożdży, nie mają tego uczucia.

  • Autor: liyery486 Data: 2008-10-27 07:56:26

    Jeszcze się nie spotkałem z tego typu dolegliwościami.

  • Autor: jolka60 Data: 2015-11-01 08:58:28

    Janek,robiłam nieraz wino,w tym kilka razy na drożdżach szlachetnych.O jakiej zgadze piszesz?Przecież to nie są drożdże piekarnicze,tylko winiarskie.Drożdże,które żyją na skórkach winogron szlachetnych odmian.

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-11-01 07:36:39

    A dlaczego tak się już nie robi? Robi się i takie wina są najlepsze i cenione w świecie winiarskim.
    Jeśli chodzi o wina z winogron to nie ma potrzeby dodawania drożdży, bo winogrona mają naturalne drożdże.

  • Autor: Janek Data: 2008-10-26 23:23:03

    Pierwsze pytanie: myłaś te winogrona(?) jezeli nie to bardzo dobrze, nie zmyłas wówczas z nich drożdzy naturalnych.
    Drugie pytanie :pogniotłaś je chociaż(?) jeśli nie to zrób to.
    Trzecie|: wsypałaś już cukier(?) jeśli nie to ...ile masz tych winogron...nic nie piszesz a pojemnośc słoja nic nie mówi.
    Nie piszesz czy winogrona sa słodkie, bardzo  słodkie... zależy wówczas ile dać cukru.
    Robię wina już od wielu lat i nie dodaję drożdzy...

  • Autor: jaska2503 Data: 2009-06-05 08:27:24

    o to tak sam sposób jak mój
    '

  • Autor: bela48 Data: 2008-10-27 07:51:19

       W/d  ksiazki  "Wina domowe" by otrzymac wino 14% na 10 litrow moszczu nalezy dodac 0,9 kg cukru.

  • Autor: Janek Data: 2008-10-27 09:28:37

    Owszem, tylko przy określonej zawartosci cukru w samym moszczu. Dlatego do produkcji wina, nawet w domu powinno się   brać moszcz i okreslać ilość w litrach, a nie ilość owoców w kilogramach, a już tym bardziej zadawać pytanie: ile dać cukru na 35 litrowy słój/butel.

  • Autor: hanah30 Data: 2009-06-05 12:45:48

    Wino z dzikiej róży
    2,5 kg owoców
    1kg cukru
    2,5 litra wody
    2gr kwasku cytrynowego
    1 opakowanie drożdży do win
    pożywka dla drożdzy
    Ja nie robiłam wina ale przepis rozdałam znajomym z tego przepisu było robione wino z porzeczek czarnych winogron truskawek, chodzi tu o zachowanie proporcji , otzymane wino w prezencie za przepis było wyśmienite.

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-11-01 07:38:11

    Na 3 l wody daje 1 kg cukru.

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-11-01 07:44:10

    Wino po procesie fermentacji zlewa się i wtedy jeszcze trochę musi popracować. Wtedy jeśli uznasz, że jest dla Ciebie mało słodkie możesz dodać cukru.

  • Autor: iwett Data: 2015-11-01 08:34:00

    aggusia - wino już dawno wypite:)

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-11-01 09:24:08

    Z zeszłego roku jeszcze nie. Ale, robiłam w zeszłym musujące. Tylko do tego trzeba mieś butelki ze specjalnym kapslem i wyszło rewelacyjne. :)

Przejdź do pełnej wersji serwisu