Forum

Kuchenne porady

Zakwas na barszcz czerwony

  • Autor: piszczalka Data: 2008-11-10 21:15:32

    W tym roku na swieta chcialam zrobic barszcz czerwony, lecz nie mam pojecia jak sie robi zakwas na barszcz. Czy mozecie mi podac dokladnie co i jak sie robi, zeby wyszedl mi taki pyszniutki barszczyk czerwony :)

  • Autor: irena57 Data: 2008-11-10 21:42:20

      Ja robię zawsze tak :1 kg buraków obieram, kroję w plastry, zalewam przegotowaną ciepłą wodą tak ok. 2 litry. Robię to w dwóch słoikach takich większych i do każdego wkładam piętkę razowego chleba ,po tygodniu/można już po 3-4 dniach/barszcz jest już ukiszony. Zlewam piękny w kolorze barszczyk do słoików i trzymam w lodówce .Barszczyk wigilijny /wywar warzywny + ten kiszony/  ma piękny kolor i jest pyszny.

  • Autor: anneau Data: 2008-11-10 22:40:04

    a ja znalazłąm w archiwum rozmowę na barszcz wigilijny :) Mnóóóóóóstwo porad i przepisów!!

    http://wielkiezarcie.com/forum_watek.php?id=39623&post=39744

  • Autor: Janek Data: 2008-11-11 13:49:16

    Fajnie że odszukałaś, nieco "ingerowałem" w sposób edycji, chyba nie pogniewasz się...
    Otwiera się teraz w osobnym oknie
    http://wielkiezarcie.com/forum_watek.php?id=39623&post=39744

  • Autor: Paola_r Data: 2008-11-11 05:50:22

    Przepis mojej Mamy był zawsze o tyle "innowacyjny", że nie wymagał chleba razowego, co ze względu na ilość farfocli w typowych razowcach, jakie mogę kupić w sklepie ;) jest zrozumiałe ;)
    Tak więc : wyparzony kamionkowy garnek o pojemności ok. 2 l, obrane buraki, ok. 1 kg (mniejsze po pokrojeniu w plasterki są bardziej ustawne w układaniu), ok. 1,5 l przegotowanej, wystudzonej wody, 2-3 ząbki czosnku pokrojone na cząstki.
    Buraki obieram, kroję w niezbyt grube plastry, układam w kamionce, przekładam czosnkiem. Zalewam wodą, trochę ponad poziom buraków.
    Nakrywam talerzykiem, a mniej więcej po 1-2 dniach zaczynam ściągać tworzącą się pianę. Kiedy zapach zakwasu jest już wyraźnie wyczuwalny, zlewam go do wyparzonej butelki i stawiam "na drzwiach" w lodówce.
    W lecie robię zakwas dokładając baldach kopru do kiszenia. I mam letni barszczyk do młodych ziemniaków i świeżego koperku.
    Aha, i zakwas mieszam też albo z ugotowanym barszczem ze świeżych buraków, albo z gotowcem typu barszczyk buraczano-jabłkowy typu Hortex,

  • Autor: alita1403 Data: 2008-11-11 17:22:55

    Witam!!! W  mojej rodzinie na wigilijnym stole nigdy nie może zbraknąć barszczyku na zakwasie.To już tradycja z pokolenia na pokolenie.Podam ci przepis na kwas buraczany ,sprawdzony :1kg buraków,1szt.pietruszka.1szt.marchewka,1/4 selera,korzeń chrzanu-ale z tym jest zawsze problem więc ja daje 2 czubate łyżeczki chrzanu ze słoiczka np.firmy motyl,1 główka czosnku,1 łyżeczka kminku,3 łyżeczki soli ,1/4 łyżeczki cukru i kawałek suchego chleba razowego.
    Jarzyny obieram i kroję w plasterki układam w słoju na przemian,warstwy przesypuje solą, cukrem , kminkiem i ząbkami obranego czosnku a i chrzan,zalewam letnią przegotowaną wodą (około 3 litrów) .Woda musi przykryć jarzyny na sam koniec chlebek.Słój przykrywam gazą ,stawiam w ciepłym miejscu na 5 dni.Po tym czasie zdejmuje  kożuch ,a kwas zlewam do słoików zakręcam szczelnie i przechowuje w lodówce lub chłodnej piwnicy.Polecam i pozdrawiam.

  • Autor: piszczalka Data: 2008-11-11 20:37:13

    Dziekuje Wam bardzo, wiedziałam ze mozna na Was liczyc. Wszystkie rady wezme pod uwage. Juz w tym tygodniu sprobuje zrobic zeby pocwiczyc do swiat :) Wiedziałam ze byl taki juz watek, w tamtym roku, ale nie moglam go znalezc i tez nie robilam barszczu na swieta tylko grzybowa. W tym roku zamierzam zrobic obie zupki :)
    Pozdrawiam :)

  • Autor: Zbyh 1 Data: 2008-12-04 16:31:16

      Moim zdaniem obecnie pieczony chleb nie jest pieczony na zakwasie lub jest go tam śladowa ilość , więc lepiej jest wlać 2-3 łyżki sklarowanego żurku, który zawiera w sobie te same bakterie co kwas piekarski, na którym pieczony był kiedys chleb, zanim "uszczęśliwiono" nas chemią

Przejdź do pełnej wersji serwisu