Forum

Kuchenne porady

Do posiadaczy maszynki do makaronu

  • Autor: zielona53 Data: 2008-12-09 10:27:52

    Wiem ,że juz nie raz ten temat był poruszany. Niestety nie znalazłam tam odpowiedzi na moje wątpliwości, a spytać się nie było jak bo wątki już pozamykane.
    Od kilku dni jestem posiadaczką maszynki do makaronu. Niestety nie mam żadnej instrukcji. Zależy mi na podpowiedzi ;
    1) Jak wałować , od jakiej grubości zacząć?
    2)Czy ciasto się wielokrotnie składa i wałkuje , czy tylko raz przepuszcza się między walcami?
    3)Czy podsypuje się mąką?
    4)Czy podsusza się placki przed przepuszczeniem je przez walce do krojenia?
    Na razie to tyle pytań. Z góry dziękuję za szczegółową instrukcję. Pozdrawiam Grażyna -zielona

  • Autor: Glumanda Data: 2008-12-09 12:38:06

    Ciasto na makaron powinno byc z samej maki i jajek, bez wody. Potem dziele je na 8 czesci jak robie np z 300g maki i 3 jaj. Kazda czesc posypuje maka. Do podsypywania lepsza jest krupczatka. Nastawiam odstep miedzy walcami na najwiekszy. Przepuszczam raz ciasto.. dziala to troche jak wyzymaczka w babcinej pralce..ale nie wiem czy takowa pamietasz? Potem zmniejszasz odleglosc miedzy walcami ale mozesz skakac po dwa stopnie. U mnie jest skala od 1 - 9 . Zaczynasz na 1 potem na 3, potem na 5 na koncu na 7..zreszta sama sprawdz jaka grubosc ci odpowiiada. Trzeba zawsze podstawic dlon pod walkowane ciasto i pomoc mu dobrze sie ulozyc. Wychodza takie dlugie pasy. Przy wkrecaniu trzeba tez zwracac uwage na to aby nie zawinelo sie krzywo.. identycznie jak w wyzymaczce. Jesli chcesz robic makaron do zupy, trzeba go podsuszyc. Ja wiesz wtedy te wymaglowane kawalki ciasta na wieszaku do prania.. sprawdzil sie idealnie i schnie rownomiernie. Potem kroje je na takie paski, jakiej dlugosci chce miec makaron. Zmieniam walec i przepuszczam paski ciasta otrzymujac makaron. Trzeba tez zawsze wstrzasnac nim lekko i przed walkowaniem podsypywac krupczatka. (podpatrzylam w "Pastaria" ze ich gotowe tortelini i gnochi i makaron tagliatelle leza w grubej mace... :)
    Powodzenia :)

  • Autor: zielona53 Data: 2008-12-09 14:38:00

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jest jeszcze jedno pytanie jajka są różnej wielkości . Jak duże jajko na każde 100g mąki.
    Przepraszam za tak proste pytania ,:))

  • Autor: basia19 Data: 2008-12-09 14:43:23

    Ja robię tak samo jak glumanda, ale nie podsypuję ciasta mąką, ciasto po wyrobieniu jest gładkie i lśniące i nie muszę go podsypywać, a płaty ciasta suszę na ściereczce lub papierze śniadaniowym. Pokrojony makaron też suszę (rozwałkowane płaty makaronu trzeba tylko trochę podsuszyć, nie mogą być ani za suche ani za mokre).

  • Autor: basia19 Data: 2008-12-09 14:45:07

    Ja nie zwracam uwagi na wielkość jajek, jak ciasto będzie zbyt miękkie to dosyp trochę mąki (25dag mąki, 2 jajka).

Przejdź do pełnej wersji serwisu