Forum

Kuchenne porady

Pierwszy Dzień Świąt - jaka zupa?

  • Autor: gosiapb Data: 2008-12-15 11:20:47

    Słuchajcie mam problem z wyborem zupy na obiad w Pierwszy Dzień Świąt, a że przychodzi do nas cała Rodzinka, to chciałabym oczywiście przygotować wyjątkowy obiad. Na drugie danie mam zamiar podać gęś pieczoną z jabłkami, z kluseczkami śląskimi i czerwoną kapustą (na ciepło i na zimno).

    Pomóżcie z wyborem zupy! :)

  • Autor: alman Data: 2008-12-15 11:40:04

    W pierwszy dzień nie przyjmujemy gości ani sami nie chodzimy w odwiedziny. Ten dzień spędzamy z naszymi dziećmi /a to nie domownicy a nie goście mimo, że przyjeżdżają/, stąd zawsze jemy barszcz czerwony z uszkami na ich specjalne życzenie /stąd takie ilości uszek !!!/. Gdybym jednak miała przyjmować gości to byłby z pewnością krem z zielonego groszu, albo brokułowy, albo też pieczarkowy.

  • Autor: ekkore Data: 2008-12-15 11:51:16

    U mnie barszcz z uszkami króluje przez całe święta (stąd te ilości uszek) - syn, gdybym była gotowa ciągle odgrzewać nie tknąłby niczego innego...
    Jak mamy gości nigdy nie nastawiam się na pełny obiad - jest tyle potraw świąteczno-wigilijnych, że dla wszystkich wystarczy.

  • Autor: alman Data: 2008-12-15 13:01:55

    oczywiście miało być : a to domownicy........skąd to "nie" mi się zaplątało? ot, gorączka...przedświąteczna....

  • Autor: eyta Data: 2008-12-15 12:06:55

    U nas nie ma tradycji obiadów świątecznych , czasem robimy coś na drugi dzień Świąt. Gdybym jednak miała robić taki obiadek to byłby to jakiś krem grzybowy , pieczarkowy z groszkiem ptysiowym, kurcze nie wiem co jeszcze. Pozdrawiam.

  • Autor: marcia33 Data: 2008-12-15 12:58:47

     
     Tez obstaje przy barszczu z uszkami lub krokiecikami albo grzybowa lub pieczarkowa.Smacznego.

  • Autor: gosiapb Data: 2008-12-15 14:04:10

    Wigilię spędzamy tradycyjnie u Mamy, Pierwszy Dzień Świąt u nas, drugi u drugiej Mamy. Dlatego też nie będę miała barszczu wigilijnego, a trochę tak głupio zapraszać Mamę z własną zupą ;) Zastanowię się, może faktycznie sama zrobię barszcz, ale nie z uszkami tylko właśnie pasztecikami, albo grzybową. Chociaż bałam się, że połączenie grzybowa + gęś + kapusta może być zbyt ciężkie. Dzięki za propozycje :)) Pozdrawiam!

  • Autor: gosiapb Data: 2008-12-15 14:49:10

    o tego to nie znam kompletnie. Poszukam przepisu, ale naprowadź mnie jaki mniej więcej ta zupa ma smak? :)

  • Autor: Wkn Data: 2008-12-15 16:45:55

    Krmowo-migdałowy ;P
    Jadłam na białej włoszczyźnie zupę orzechową z mięsnymi klopsikami i jest to coś pysznego. Przypuszczam, że migdałowa będziej dużo bardziej delikatna. Muszę kiedyś wykonac obie w domu i porównać smak, choć tak sobie myślę, że będę wolała orzechową ze względu na wyrazisty posmak orzechów włoskich i mięsa.

  • Autor: renataz36 Data: 2008-12-15 19:10:25

    W mojej rodzinie zawsze tradycyjnie napewno będzie rosołek z makaronem, niestety panowie nie uznali by świąt bez rosołku

  • Autor: bahus Data: 2008-12-16 00:38:02

    Użytkownik renataz36 napisał w wiadomości:
    > W mojej rodzinie zawsze tradycyjnie na pewno będzie rosołek z makaronem,
    > niestety panowie nie uznali by świąt bez rosołku

    U mnie też rosół... OBOWIĄZKOWO !!  Oczywiście z kury z wiejskiej zagrody. Z makaronem własnej roboty i milionem ton siekanej pietruszki.

  • Autor: agik Data: 2008-12-16 08:05:48

    rosół z lanymi kluseczkami, albo domowym makaronem- u mnie nie ma świątecznego dnia bez rosołu.
    Dla szwagra, który do rosołu ma obrzydzenie robimy jakąś zupę krem- z selera, albo z zielonego groszku- z grzankami, albo z groszkiem ptysiowym.
    no i cała rodzina pała dziką namiętnością do zupy grzybowej...

  • Autor: gosiapb Data: 2008-12-17 10:30:55

    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi :) Moje typy w chwili obecnej to barszczyk + paszteciki, grzybowa (może krem z borowików) oraz ten intrygujący krem migdałowy. Dam znać co wybrałam :)

    Pozdrawiam! :D

  • Autor: smakosia Data: 2008-12-17 19:11:05

    To jeszcze ja :-) Chcę Ci polecić zupę grzybową, ale taką trochę nietypową. Zrobiłam ją w zeszłym roku na Wigilię. Wszyscy się zajadali. Mimo, że postna, to uważam, że jako pierwsze danie do mięsiwa będzie doskonała. Polecam http://wielkiezarcie.com/przepis28135.html

  • Autor: teresa55 Data: 2008-12-19 12:38:15

    Polecam Ci  zupke jak Smakosia - jestem dosłownie fanka tej zupy. Jest fantastyczna.

  • Autor: gosiapb Data: 2008-12-19 14:26:57

    Bardzo podoba mi się ten pomysł. Wypróbuję najpierw w weekend i zobaczymy, ale skoro wszyscy zachwalają to musi być pyszna :D Dzięki!

  • Autor: gosiapb Data: 2008-12-20 16:31:16

    Dzisiaj ugotowałam Żydowską zupę grzybową i już wiem, że ją właśnie podam w Pierwszy Dzień Świąt - REWELACJA! Dzięki dziewczyny za podpowiedź :) Życzę wszystkim wesołych, spokojnych i oczywiście PRZEPYSZNYCH Świąt!

  • Autor: smakosia Data: 2008-12-20 17:41:08

    dubel

  • Autor: smakosia Data: 2008-12-20 17:41:26

    Ja tak, jak Ty najpierw zrobiłam przed świetami połowę porcji i efekt przerósł moje oczekiwania. Dziś usłyszałam, że mam zrobić tę samą zupę grzybową, co w zeszłym roku, bo jest przepyszna. Więcej już nie trzeba dodawać. Cieszę się, że nasze sugestie przypadły Ci do gustu. Ja też życzę wspaniałych i "pysznościowych" świąt

Przejdź do pełnej wersji serwisu