Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Śmiać się czy płakać?

  • Autor: bahus Data: 2008-12-20 02:16:54

    Otrzymałem dziś maila...wklejam treść: (słownictwo oryginalne)

     " Drogi Bahusie, jestem emigrantka...od kilku lat mieszkam w Stanach.(...)  Chcialabym zrobic wilie po polsku czyli po naszemu. Wyczytalam na twojej stronie ze musi byc sianko pod obrusem, tylko ja nie klade na stol obrusa bo nie mam go. Ale jak bym sie postarala to moge go miec. Moj masz zarabia duzo bo on inzynier ale woli wydawac pieniedze na swoje dokonania.(...) Ja tez mam kase  bo mam dobra prace. Tak jak widzisz nie o pieniadze chodz i obrus moge miec. Ale czy to sianko aby dotszymac tradyci zamiast pod obrus mozna by przerobic w potrawie. Ale nie widze przepisu. mozesz mi go dac? moze dodawszy go do jakiegos smskolyku wiliowego bylby dobze smakowal. Bendem ci wdzienczna za porade. Sianko moge kupic w zoo sklepie ...bo trawnik w moim domu siem nie udal. Mamy nie spytam bo obrazona ze pate lat temu wyjechalam za facetem mimo ze ona mowila ze on dziwkasz."........ itp itd.
    Po głębszym zastanowieniu już sam nie wiem czy płakać czy śmiać się
    Bahus

    ( na opublikowanie tego listu autorka wyraziła zgodę...co bardzo mnie zdziwiło) Jestem pewny, że mail przyszedł faktycznie ze Stanów.

    W tekście pominąłem parę zdań które mogłyby przyczynić się do identyfikacji autorki.

  • Autor: ASTI Data: 2008-12-20 07:07:25

    Jestem ciekawa czy odpisałeś na list i co poradziłeś autorce listu -???

  • Autor: korzenna Data: 2008-12-20 08:19:42

    Rozłożyła mnie na łopatki...ale chyba juz wiem co mozna doradzić..nasza tradycyjna żubróweczka,trawka tam pływa,na upartego mozna powiedziećże to sianko :)

  • Autor: vena1980 Data: 2008-12-20 08:25:22

    no cóż,... aż mnie zamurowało

  • Autor: gitan Data: 2008-12-20 09:16:32

    W dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe.Proponuje sianko zmielic i jako przyprawę do wszystkich potraw,albo posiekac
    i do kapustki z grzybkami. Najlepsze jednak będą pierożki z siankiem. WESOŁYCH ŚWIĄT

  • Autor: smakosia Data: 2008-12-20 09:19:15

    A mnie nie zamurowało. Myślę, że to miał być "żart", ktoś chciał Cię wkręcić. Czy mu się udało?

  • Autor: makusia Data: 2008-12-20 10:31:31

    też myślę że Cię wkręcono Bahusie "nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka "

  • Autor: ekkore Data: 2008-12-20 15:36:00

    a ja myślę, że tradycyjnie Bahus nas wkręca...

  • Autor: miauka Data: 2008-12-20 16:20:50

    bo to wkretacz jest :) narcyzowy w dodatku :)

  • Autor: Dagna Data: 2008-12-20 12:26:07

    Dobry pomysl.

  • Autor: aleczka Data: 2008-12-20 09:12:42

    jako sędziwy mędrzec powinieneś stanąć na wysokości zadania i podać przepis na potrawę ze sianka-czyli np.szpinako-sianko w śmietanie

  • Autor: Bodek Data: 2008-12-20 09:34:15

    napisz prosze :)
    ja mlody moderator musze sie uczyc :)
    jak odpowiadac na tego rodzaju maile ???
    hmmm
    zamyslenie mnie ogarnelo :)
    hmmmmm
    poradz bahusie :)

  • Autor: Glumanda Data: 2008-12-20 10:38:02

    :D A moze poradz jej, zeby to sianko zwinela w skréty i wykurzyla.. haha..
    Osobiscie tez uwazam, ze ktos Cie chce wkrecic.. Nie daj sie :)

  • Autor: smakosia Data: 2008-12-20 11:00:50

    Jeśli chodzi o potrawę z użyciem siana, to właśnie (w tej chwili) w programie "Pascal po prostu gotuj" jest pokazane jak upiec kurczaka, którego kładzie się na sianie i tak samo z góry obkłada nim. Ponoć będzie miał piękny aromat. 

  • Autor: smakosia Data: 2008-12-20 11:06:38

    A to przepis:

    Kurczak upieczony w sianie


    powyżej 60 minut dla 4 osób
    Składniki:
    1 kurczak o wadze ok. 2 kg 
    3 łyżki posiekanego oregano, tymianku i rozmarynu 
    20 g soli morskiej 
    20 g świeżo utartego pieprzu 
    2 łyżki oliwy 
    30 g masła 
    1 marchewka (obrana i pokrojona w drobną kostkę) 
    1 mała cebula (pokrojona w kostkę) 
    1 mały por (pokrojony w kostkę) 
    1 główka czosnku (w całości) 
    250 g siana suszonego 
    4 liście laurowe 
    125 ml wytrawnego wina 
    1 łyżka świeżo zmielonego kolorowego pieprzu 
    200 ml wytrawnego wina 
    20 g masła Przepis z odcinka: Kurczak z Bresse
    Do tego przepisu potrzebny jest dobrej jakości wiejski kurczak.
    Jak przygotować:
    1. Rozgrzej piekarnik do 180 st. Oczyść kurczaka i natrzyj ziołami, solą morską i pieprzem.
    2. Kurczaka zwiąż sznurkiem spożywczym, albo zepnij specjalnymi szpilkami do pieczenia mięsa.
    3. W dużym garnku (najlepiej żeliwnej ,,gęsiarce”, czyli po francusku cocotte), rozgrzej oliwę, a kiedy będzie gorąca dodaj masło i podsmaż na nim kurczaka ze wszystkich stron.
    4. Wyjmij kurczaka z garnka i wrzuć na ten sam tłuszcz marchew, pora, cebulę i główkę czosnku. Podsmaż i przełóż do miski.
    5. Na dnie garnka ułóż teraz 2/3 siana, wrzuć na nie podsmażone warzywa, liście laurowe. Ułóż kurczaka (piersiami do góry) i przykryj pozostałym sianem. 125 ml wina wymieszaj z kolorowym pieprzem i też dodaj do garnka. Przykryj szczelnie pokrywką i wstaw do piekarnika na 1,5 h.
    6. Wyjmij kurczaka z garnka, oczyść z siana.
    sos:
    7. Do garnka z sianem wlej 200 ml wina, zagotuj, przelej przez sitko i wlej wszystko z powrotem do garnka. Gotuj sos, aż będzie gęsty, a na koniec dodaj do niego 20 g masła.

  • Autor: łOSOS Data: 2008-12-20 11:27:05

    Smakosiu ja własnie przed chwilą też to widziałam ,normalnie w szoku jestem ...pozdrawiam

  • Autor: Shanna Data: 2008-12-20 11:10:13

    Poplulam ze smiechu monitor;)))
    Glumandziu popieram. Skrecik do/po wigilii i sprawa z glowy. A jak bedzie miala duzo sianka (w zoo zapewne maja hurtowo) to moze sobie jeszcze poduszki i materac wypchac. Chcialam jeszcze cos o wypychaniu napisac, ale ida swieta wiec trzeba byc milym (ugryzlam sie w jezyk).

  • Autor: asia_minor Data: 2008-12-20 11:53:16

    Glumandziu,

  • Autor: asia_minor Data: 2008-12-20 11:44:12

    A nad czym tu płakac? Sianko strawa uniweralna. Można w zalewie, mozna siekane, mozna mielone. Ważne tylko, by albo ogniem przed spozyciem potraktowac, albo w inny sposób zdezynfekowac. Nigdy nie wiadomo, kto to sianko posiusiał, zanim siankiem sie stało. No, chyba, że to komu wsjo ryba :)))

  • Autor: vikunia Data: 2008-12-20 12:13:44

    Jeśli to nie zart to plakać należy krokodylimi łzami.

  • Autor: nire Data: 2008-12-20 12:34:42

    A ja se zrobie kurczaka w sianie....Tyz Pascala ogladalam ;) A moze Pascal dostal tego samego meila co Bahus?;)

  • Autor: sanella* Data: 2008-12-20 12:56:19

    Wiecie co, nie ma sie co smiac. W intrnecie (niemieckie strony) mozna znlezc przepisy gotowania z sianem: zupy , miesa sosy... Polecaja siano nie posikane ha, ha ,ha, z gorskich lak i z pierwszego sciecia- jest wtedy najbardziej aromatyczne! www.web-smilie.de Moze ktos zainteresowany to przetlumacze..., ja tam bym wolala tego kloska z butelki...

  • Autor: luckystar Data: 2008-12-20 13:56:06

    Ja jestem w Stanach 24 lata i jesli ta pani pisze taka polszczyzna to albo "wyjechala za facetem" majac 5 lat zanim jeszcze dotarla do szkoly, albo bylo to 80 lat temu. W drugim przypadku gratuluje dlugowiecznej mamusi. A ja mysle, ze Bahus nas robi w lolo, bo Bahus kreatywna bestia jest i sam sobie tego emaila stworzyl :))))

  • Autor: peggy83 Data: 2008-12-20 17:16:51

    A ja bym pani emigrantce odpisała"Wypchaj siem pani tym siankiem...z której li strony zacznie pani proces wypychania to już od pani zależy"
    Hihi, no pewnie że nasz moderator musiał w tym łapki maczać... ale"siem" uśmiałam!

  • Autor: Janek Data: 2008-12-20 21:12:52

    Jak na wprawkę prozotwórczości to daleko Ci do Luckystar.
    Nazbieraj wiaderko pestek z jabłek, wyślij Jej, to może Cię podszkoli.

  • Autor: tineczka Data: 2008-12-20 21:28:59

    oplulam sie ze smiechu,,,albo zarty sobie z nas robisz???, albo co??????? :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Przejdź do pełnej wersji serwisu