Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Dofinansowania z PeFRON-u....PILNE!!

  • Autor: tajger Data: 2009-01-23 17:30:41

    Czy moze ktoś z Was wie dokładnie o jaką kwotę dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych można sie starać na likwidacjię barier architektonicznych?
    W profilu podalam gg jeśli ktoś ma jakieś pytania lub info.

    Z góry dziękuje za informacje:) i pozdrawiam:)

  • Autor: Zbyh 1 Data: 2009-01-23 18:43:54

    § 1

    Wprowadza się następujące zmiany w ,,Zasadach udzielania dofinansowania osobie fizycznej na likwidację barier architektonicznych, urbanistycznych i w komunikowaniu się ze środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych", stanowiących załącznik do uchwały nr 19/99 Zarządu PFRON z dnia 19 stycznia 1999 r., zmienionej uchwałą nr 347/99 Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dnia 10 sierpnia 1999 r.:

    1. § 2 ust. 2 otrzymuje brzmienie: "Wysokość dofinansowania może:
    1. przekraczać 80% wartości realizowanego zadania, jeżeli wnioskodawca jest uprawniony do uzyskania świadczeń pomocy społecznej na podstawie odrębnych przepisów lub w sytuacjach (stwierdzonych przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego), gdy wnioskodawca nie jest w stanie samodzielnie pokryć całości lub części kosztów udziału własnego,
    2. przekraczać kwotę 35 000 zł.
    1. § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
    ,,O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne (w tym małoletnie), które spełniają łączniePowrót na początek strony następujące warunki:

    1. posiadają orzeczenie, o którym mowa w art. 1 pkt. 1-3 lub art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 wraz z późn. zm.) lub w przypadku dzieci i młodzieży w wieku do lat 16, a jeśli pobierają naukę w szkole, do lat 24, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny,
    2. rodzaj ich niepełnosprawności (potwierdzony, jeżeli nie jest określony w orzeczeniu, aktualnym, ważnym 1 miesiąc od daty wystawienia, zaświadczeniem lekarskim) wymaga likwidacji barier architektonicznych i urbanistycznych,
    3. posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego jeśli taka zgoda jest potrzebna,
    4. mają stałe zameldowanie w lokalu lub budynku mieszkalnym.
    Jeśli jeszcze coś chcesz wiedzieć a mógł bym Ci pomóc to wal jak w dym Pozdrawiam

  • Autor: bea39 Data: 2009-01-23 19:07:26

    HIHI uprzedziłam Pana :).W poniedziałek będziemy miec dokładne wyliczenia :)

  • Autor: tajger Data: 2009-01-23 19:17:34

    Ale wiecie co.... :)) jeszcze przed chwilą nie wiedziałam jak to ruszyc a teraz z Wami to wiem że wszystkie problemy można rozwiazać:)))

  • Autor: bea39 Data: 2009-01-23 19:44:54

    AAAA, co zapomniałam Ci powiedzieć, a mnie umknie. Sprawdź aktualność druków, powinny juz pojawić się na stronie nowe.Co roku druki sa aktualizowane :)

  • Autor: emssa Data: 2009-01-24 23:00:52

    Mam pytanie czy Ty zalatwialas takie dofinansowanie chodzi mi o praktyczne porady .Z tego co wiem to trzeba miec kosztorys .Kto ma sporzadzic ten kosztorys i czy ten sam musi byc wykonawca i czy to musi byc jedna firma .Bardzo prosze o odpowiedz

  • Autor: bea39 Data: 2009-01-25 09:06:09

    Ja akurat nie mam potrzeby korzystać z pomocy tej firmy, w poniedziałek podam szczegóły.

  • Autor: inka21 Data: 2009-01-26 07:40:10

    witaj Tajger, w OPS powinni ci dac do wglądu Informator dla osób niepełnosprawnych- dośc dobrze opisane sa w nim wszystkie warunki korzystania z jakichkolwiek dofinansowań dla osób niepełnosprawncyh, jesli go nie otrzymasz moge ci pożyczyc własny.wtedy napisz do mnie na gg to ci go wyslę:)
    W wypełnionym wniosku musisz zaznaczyc ,ze chcesz zlikwidować  progi, zróznicowany poziom podlogi(jesli taki posiadasz), przeprowadzić adaptacje pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, wymienic wanne na prysznic, np. jesli potrzebny ci nie brodzik a spad tez musisz to wpisać. Poprostu wpisujesz wszystko co musisz wymienic podczas remontu- ważne aby niczego nie pominąc, bo od tego będą ci obliczać ile kasy ci przydzielą, wieć jeśli musisz wymienić rury w ścianie-dopisz, jesli baterie, kafelki, pociągnąc nową instalację gazową,czy elektryczną, wymienic piec gazowy lub przełozyc go w inne miejsce, zainstalować drzwi szerokie dla wózka inwalidzkiego,zamontować nisko umywalkę ,wymienić w-c, zamontować uchwyty, kleje, zaprawy, farby, kafelki,zamontować licznik wodomierz- wszystko wpisz we wniosku.zakupienie baterii lub czegokolwiek potrzebnego prócz mebli łazienkowych -wpisuj.Jeśli oprócz adaptacji dla potrzeb syna będziesz inne pomieszczenia równiez urządzać pamiętaj o niczym nie zapomnij ,wszystko umieść na liście  zmian.
     Jesli chodzi o opłaty juz ci wczesniej napisano,ze otrzymasz od kwoty naliczonej przez PEFRON 80% , a 20 % pokrywasz sama, musisz je wpierw wpłacić, aby proces  adaptacji się rozpoczał.Tych pieniędzy -80% nie dostajesz fizycznie do ręki, są przelewane na konto firmy zajmującej sie remontem.
    Jesli chodzi o firmy takie remonty przeprowadzające , to może  to byc osoba fizyczna, ale musi mieć działalnośc(regon i te inne potrzebne papierki), lub firma- muszą miec pozwolenie na prace dla niepełnosprawnych!, poza tym u nas jest tak,ze jak oddasz wniosek i zostanie ci on zatwierdzony, to dostajesz wykaz takich firm, kontaktujesz sie z nimi i oni robia pomiary i kosztorys, niestety za kosztorys płaci się samemu,ale nie sa to wielkie pieniądze.
    Od chwili uiszczenia przez ciebie nalezności w postaci 20% naleznej kwoty za adaptację masz 3 miesiace na wykonanie remontu, potem przychodzi komisja z PEFRONU  i sprawdza,czy to co napisałś we wniosku i na co przydzielono ci pieniądze zgadza sie z tym co zostało wykonane.
     Jesli przekroczysz kwotę jaką PEFRON ci przydzielił na remont - resztę dopłacasz sama. I jeszcze ważna rzecz- materiały do adaptacji nie kogą być z " najwyzszej półki cenowej" bo ci odrzucą wniosek, to musza byc realne ceny , czyli sredniego rodzaju gatunkowo zakupione materiały.
    Powodzenia!!!

  • Autor: tajger Data: 2009-01-26 08:30:33

    Dzięki za informacje. Pójdę raz jeszcze do nich ,sprawdzę czy mój wniosek aktualny i juz mogę z nimi rozmawiać. Wiem o co pytać. narazie jestem tym przerażona bo mam wrażenie ze to wszytko na jedna kobiecą głowę to trochę nie do pojęcia;). Ale myślę ze jakoś sobie z tym poradzę:). ....ale stresa mam:)). Jeśli Wam się coś jeszcze przypomni to mi mówcie:),a ja bedę Was wołać jak coś nie będę wiedzieć:)
    Dzięki:)))

  • Autor: wiewiura Data: 2009-01-26 19:13:06

    Mam pytanie,czy ktoś może mi powiedzieć w którym momencie można wycofać wniosek,zrezygnować? Z tego co pisze inka 21 wynika że PEFRON przeprowadza remont,co nie jest prawdą.Tak mi powiedziano,a składałam wniosek już drugi raz / w 2008 roku-z kosztorysem i całkowitą dokumentacją fachową i 2009roku-bez fachowych porad/,i tego typu "roboty-remontowe" nie podlegają programowi likwidacji barier.

  • Autor: tajger Data: 2009-01-27 10:12:15

    PEFRON nie przeprowadza remontu. Oni pokrywają 80% kosztów z ostatecznego kosztorysu. A wszystko musi być podparte zaświadczeniami. Np. Podjazd dla wózka-zaśw. ze porusza się na wózku. Podlogi antypoślizgowe /konieczny atest/ -zaśw. że porusza sie w domu rownież o balkoniku. Wanna a nie prysznic- zaświadczenie że schorzenie tego wymaga.
    Tak mi powiedziala w naszym Pefronie.

    A jakie u Was "roboty" nie zaliczyli?
    Pozdrawiam:)

  • Autor: eyta Data: 2009-01-26 21:41:18

    Kobieta da radę , moja mama dała, fachowców pilnowała i takie tam:) Trzymam kciuki, jakby co to gg aktualne.

  • Autor: tajger Data: 2009-01-27 10:13:13

    Dzięki:).... Wy chyba bardziej we mnie wierzycie niż ja sama :))) Pozdrawiam:)

  • Autor: tajger Data: 2009-01-27 10:07:56

    Dzięki Waszym radom poszlam tym razem dużo mądrzejsza:) . I u nas jest tak ,że skladam wniosek już z konkretnym -szczególowym kosztorysem.Najlepiej żeby kosztorys robila firma która będzie wykonawcą-tak mi powiedziano. Oczywiście mogę zlożyć o podlogi antypoślizgowe również ponieważ Kuba ma parapodium do cwiczeń chodzenia /ale to rownież musi być potwierdzone zaświadczeniem lekarskim/ .Zaskoczona bylam ponieważ wanna jest brana za przeszkodę ,ale w końcu się Pani ze mną zgodzila gdy jej wytlumaczylam że dla Osoby spastycznej wskazana jest wanna do celów rehabilitacyjnych./ to równiez muszę potwierdzic zaśw. lekarskim/.Gdy już zbiorę calą dokumentację skladam wniosek. Potem przychodzi inspektor który zatwierdzi lub odrzuc "coś". Następnie oni już wtedy po korekcji sporządzą kosztorys z prac które mają być zrobione i ....już dalej normalnie:).
    Zaznaczyla mi że towar nie może byc z tych górnych pólek ponieważ będą ceny zbijać /ale to chyba oczywiste/. -tak myślę.

    To tyle.Teraz ciąg dalszy zalatwień:). Może komuś te informacje się przydadzą:). A ja będe pisać jak jeszcze czegoś się dowiem.
    Dzięki :*

  • Autor: bea39 Data: 2009-01-27 10:27:24

    No i do przodu i z górki :)

  • Autor: wiewiura Data: 2009-01-27 12:45:07

    Moja łazienka nadaję się do remontu w całości,a więc jest co robić i koszty ogromne dlatego chciałam skorzystać z pomocy PEFRON-u.Ale jak się okazuje mogę tylko wymienić kafelki antypoślizg na podłodze i zamontować 3 uchwyty.Cała reszta czyli:wymiana wc na nowe, kafelki na ścianie,wymiana starej wanny na nową,farba na ściany to wszystko mam zrobić w własnym zakresie ponieważ to nie podlega likwidacji barier.A gdzie inne dodatki takie jak przeróbka instalacji wodnej w celu przystosowania,rurki,kolanka, itd... itp...Z wanną mam podobny problem jak Ty Tajger - muszę mieć wannę w łazience a nie prysznic.W wniosku napisałam -wymiana wanny na prysznic,ażeby zwiększyć koszt- ale wiem że tego nie zrobię,dlatego narazie czekam na odpowiedż od PEFRON-u i zobaczę co komisja powie.Obawiam się,że nawet jak zostanie mi przyznane dofinansowanie to będę musiała wycofać wniosek,bo poprostu to wszystko nie ma sensu.

  • Autor: bea39 Data: 2009-01-27 12:58:34

    Zawsze jest sens.Szkoda,że w ustawieniach nie ma rzadnych namiarów na kontakt z Tobą.

  • Autor: eyta Data: 2009-01-27 19:22:07

    A wpisałaś podnośnik wannowy, mogą ale nie muszą finansować, lepiej więcej napisac niż za mało:) Trzymam kciuki.

  • Autor: inka21 Data: 2009-02-26 10:10:36

    witaj , wybacz tajger,odzywam sie jedynie sporadycznie,:(  wybacz, minęło juz sporo czasu kiedy ci obiecałam pomoc i przesłanie wiadomości o dofinansowaniach dla niepelnosprawnych- wybacz, nie z lenistwa sie nie odzywam ,ale dlatego,ze ostatnio jestem zbyt chora i zbyt słaba by siedzieć przy komputerze,ale ponieważ gryziemnie sumienie to  mam coś, zobacz tu:
     http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/21050 wiele tam wiadomości, z mojej ksiązki mogetu na ten post przeskanować to co posiadam, ale nie teraz , nie mam siły, ktos jeszcze prosił mnie meilem równiez o książkę- przepraszam, postaram sie to wam podać, pozdrawiam

  • Autor: tajger Data: 2009-02-26 10:32:46

    Ależ nie przejmuj sie mną:). Najważniejsze żebyś do zdrowia wrócila!!! Dzięki za stronę, przejrzę ją....ale naprawdę się nami nie przejmuj tylko dbaj o siebie:). Dużo zdrowia Ci życzę

  • Autor: Ave Data: 2009-02-26 11:07:02

    Inko, trzymaj się, dbaj o siebie, życzę powrotu do zdrowia.

Przejdź do pełnej wersji serwisu