Forum

Zdrowie i uroda

Odlezyny

  • Autor: rolnik Data: 2009-02-06 12:32:05

    Czy ktoś ma doświadczenie  , informacje  na temat leczenia odleżyn?

  • Autor: alman Data: 2009-02-06 12:46:48

    tu poczytaj http://wielkiezarcie.com/forum_watek.php?id=38633&post=38641

  • Autor: megi65 Data: 2009-02-06 12:47:04

    Hmm ! Trzeba wcześniej temu zapobiegać .. Rolniku .. ! Jak sa odleżyny swiadczy , ze ciałko zaniedbane .. Pedz do apteki po maście .. i pamietaj aby rana nie dotykała pościeli .. [ nie wiem gdzie sa te odleżyny ] piety , biodra . pośladki ,? Zmieniaj pozycje osoby chorej no i nie wiem w jakim stadium odlezyna jest zaawansowana .. ?

  • Autor: alman Data: 2009-02-06 12:50:54

    i tu jeszcze http://wielkiezarcie.com/forum_watek.php?id=28922&post=28922

  • Autor: Zbyh 1 Data: 2009-02-06 13:21:02

    http://www.tetraplegik.com/index.php?subaction=showfull&id=1109295916&archive=&start_from=&ucat=9&category=9 Tu może znajdziesz coś co Ci się przyda . Pozdrawiam

  • Autor: Nostra2004 Data: 2009-02-06 15:07:37

    Moja ukochana Babcia po złamaniu biodra dostała odleżyn w ciągu...kilku godzin ! Nam się wydawało że jest to niemożliwe, ale pielęgniarki, które są doświadczone w tej materii potwierdziły,że w "sprzyjających" warunkach nawet ...3 godziny wystarczą i już...Na bardzo zaawansowane odleżyny nie pomagały zadne domowe sposoby, żadne środki sprowadzane nawet z Niemiec/ z napisem " wyłącznie do użytku klinicznego"/.Podpowiedziała nam znajoma, aby zainwestować w plastry aquażelowe i "Granuflex". I to było to ! Okazały się bardzo pomocne i dodatkowo przynosiły przez lekkie chłodzenie ulgę Babci. Nie są tanie, ale dają się ciąć i można jakoś się nimi gospodarzyć.Babcia niestety zmarła, ale tuż przed śmiercią miała już dość ładnie zaleczone rany .Ten, którego zdjęcie zamieszczam ma 10x10 cm i kosztował 8, 67 zł. Życzę sukcesu w walce z tą wstrętną przypadłościa !Dodam tylko,że do dziś stosujemy te plastry na trudno gojące sie rany np. oparzenia.

  • Autor: Juciaaa Data: 2009-02-06 15:39:19

    Najlepiej zapobiegac:
    co 2 -3 h zmiana pozycji;
    bielizna bawelniana
    udogodnienia (koce pod plecy koleczka pod piety jakies woreczki z woda pod piety naprawde tu liczy sie pomysl)
    dobry jest sudokrem ale najlepszy krem robiony z apteki z lanolina (recepte chyba od lekarza rodzinnego) u nas na OIT uzywaja do chorych nieprzytomnych i jest najlepszy
    oklepywanie aby zapobiec zapaleniu pluc
    dieta bogatobialkowa lekkostrawna duzo pic
    no i trzeba myc i dbac a jak sie zacznie czerowne to mozna nawet szczypac w tym miejscu zeby pobudzic krazenie
    nam kazali jeszcze spirytusem smarowac ale lepiej nie poniewaz wysusza skore i szybciej powstaja odlezyny
    a jak sie zacznie to sa rozne specyfiki na odlezyny w aptece i tez dobre tylko wtedy albno do farmaceutki albo lekarz rodzinny

  • Autor: anna702 Data: 2009-02-06 18:16:42

    Niezbedny jest materac powietrzny, zeby cialo bylo jakby "w zawieszeniu" nie przylegalo zbytnio do plaszczyzny
    O ile to tylko mozliwe zmieniac pozycje chorego, zeby te same miejsca nie stykaly sie ciagle z lozkiem, podkladac roznego rodzaju podporki, poduszki jesli chory jest bezwladny
    Przescieradla musza byc zawsze suche, czesto rany "poca sie" i wycieka z nich plyn
    Rana powinna byc opatrywana w zaleznosci od tego jaka warstwa skory jest zmieniona choroba, tj. do odlezyny powierzchownej glownie uzywa sie srodkow odkazajacych typu woda utleniona, betadyna (jest bardzo dobra) i tzw. gazy jodowane, czesto przydatny jest krem z antybiotykiem - przepisuje lekarz
    Jesli rana jest gleboka i wdala sie martwica stosuje sie specjalne "gumowe" plastry, ktore zmienia sie co 3 dni
    Na zdrowa skore jeszcze nie zajeta przez odlezyny wcierac Sudokrem jest bardzo dobry i zapobiega chorobie
    Dbac o higiene chorego, myc mydlem i dobrze pluka, wycierac do sucha
    Wazna jest dieta! Lekkostrawna, ale pozywna proteiny pomagaja w odbudowie dermy. Vitaminy: sok z wycisnietych pomaranczy, duzo wolowiny i indyka, warzywa.
    Masaz, delikatny pobudzajacy krazenie 
    Odlezyny mozna wyleczyc, wystarczy o nie zadbac.

  • Autor: yette Data: 2009-02-06 19:44:52

    Gdy mój teść miał odleżyny teściowa smarowała go różnymi maściami i kremami, ale bez żadnego rezultatu. Lekarz w szpitalu również polecił nam sudokrem, częste zmiany pozycji, oklepywanie no i oczywiście zakup materaca przeciw odleżynom. Odleżyny trzeba smarować sudokremem dośc grubo, a nie cieniutką warstewką. W przypadku teścia sudokrem zdał egzamin. Można kupić go w aptece bez recepty.
    Życzę dużo zdrówka i wytrwałośći!

  • Autor: anna702 Data: 2009-02-06 21:24:42

    a...jeszcze jedno, przy robieniu opatrunkow bezposrednio na rany najpierw kladzie sie tzw. gazy tluste ktore nie przyklejaja sie do ran w ten sposob rana sie nie otwiera na nowo przy zmianie opatrunku
    rany powierzchowne sa o wiele bardziej bolesne niz te glebokie
    pozdrawiam

  • Autor: rolnik Data: 2009-02-07 08:04:33

    Wszystkim serdecznie dziękuje za wyczerpujace wypowiedzi, zawsze mozna na Was liczyć.
    wiesia

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-03-19 12:17:22

    Ja bardzo polecam (nie jesli odlezyny juz sa ale zapobiegawczo) dokladnie osuszac cialo po kazdym myciu czy tez poceniu nawet jesli trzeba suszarka do wlosow naturalnie nie za goracym strumieniem powietrza. Czasem wycieranie recznikiem boze byc dla chorego nieprzyjemne badz bolesne. Dobrze jest chorego pudrowac delikatnie maka ziemniaczana. Dobrze wchlania wilgoc sprzyjajaca wszelkim odlezynom czy nawet odparzeniom. Oczywiscie powstale grudki nalezy delikatnie usunac. Sprawdza sie nie tylko u chorych ale i ogolnie w tzw faldach skornych, pachwinach itd. jesli ktos ma sklonnosc do odparzen

  • Autor: siljed Data: 2009-02-07 08:21:39

    Z racji zawodu mam doswiadczenie w leczeniu odlezyn. Przede wszystkim tylko lekarz moze zadecydowac o odpowiedniej terapii poniewaz leczenie zalezy  w duzym stopniu od zaawansowania (sa cztery stopnie zaawansowania odlezyn). Pare wskazowek moge ci dac:
    Stadium I. - Zaczerwienienie - miejsce musi byc uwolnione od ucisku az zaczerwienienie zniknie, zadnych masazy, nie ogrzewac miejsca, zadnych kremow czy masci pobudzajacych krazenie!
    Stadium 2 -  pecherze - miejsce nie moze byc uciskane, pecherz trzymac zamkniety , przykryc sterylnym kompresem.Jesli wda sie infekcja tylko lekarz moze sterylnie pecherz (blaze)otworzyc. Wtedy sterylny opatrunek np. Branolind.
    Stadium 3 i 4 - Nekroza wszystkich warstw skornych (czasem az do kosci) - miejsce nie uciskac, ewntualnie gdy lekarz zaleci mozna rane plukac specjalnym preparatem, hydrokolloidowe opatrunki - bardzo dobre i skuteczne.
    To tylko w skrocie ogolne informacje - o leczeniu decyduje lekarz!!!
    Nie wolno: uzywac kapieli - wyjatek: hydrokolloidowy opatrunek
                    uciskac miejsca chorego
                    uzywac past cynkowych 
                    suszyc chorego miejsca suszarka (brzmi moze smiesznie ale niektorzy tak robia)
    Mam nadzieje ze moglam Ci troche pomoc. Pozdrawiam siljed.

                  

  • Autor: Edgar Data: 2009-03-18 18:03:11

    Kochani z tego co słyszałam  3-go kwietnia 2009 będzie tzw. Bezpłatny  Dzień Leczenia Trudnogojących Ran (odleżyny, owrzodzenia, odleżyny, stopa cukrzycowa)  W Klinice VitaMed na ul. Wileńskiej 18 w Warszawie. Prowadzi to dr Danuta Lesiakowska ze szpitala Orłowskiego. Informacje pod infolinią 0 800 120 093. Ja idę tam z moją mamą.

    Fajeny Serwis jest też na www.mojarana.com

  • Autor: patyczka Data: 2014-06-20 21:26:31

    Sudocrem bardzo dobrze łagodzi bolące miejsca, zapobiega odleżynom i goi te już powstałe. Jest przyjemny w zapachu i dobrze się rozprowadza na skórze. W aptece na pewno kupisz, nie jest drogi. Są małe i duże opakowania.

  • Autor: Izma73 Data: 2014-06-21 14:07:23

    Trochę stary ten wątek,ale znalazłam ciekawą stronę i uważam,że warto podać dalej,bo na podstawie odpowiedzi na kilka pytań można samemu dobrać opatrunek <klik>

Przejdź do pełnej wersji serwisu