Forum

Kuchenne porady

Gdzie wyrasta ciasto drożdżowe?

  • Autor: babsy Data: 2009-02-07 07:49:42

    No właśnie, ja w temacie, ciasto drożdżowe powinno wyrastać w ciepłym miejscu. Wypróbowałam już:
    - miskę z gotującą się wodą, na której stawiałam miskę z ciastem;
    - włączony na najmniejszą moc "palnik" kuchenki elektrycznej, przy którym stawiałam miskę z ciastem;
    - lekko nagrzany piekarnik.

    Niestety, żaden z tych sposobów nie daje zadowalającego efektu, bo albo ciasto się przegrzewa i przylepia do miski, albo robi się zbyt rzadkie, albo nagrzewa się tylko z jednej strony, albo zanadto wysycha . Może Wy macie jakieś lepsze sposoby? Dodam, że z przyczyn- nazwijmy to- architektonicznych nie mogę kłaść miski z ciastem na kaloryferze. Czekam na sugestie, bo dziś właśnie zamierzam zrobić pizzę .

  • Autor: ekkore Data: 2009-02-07 08:03:37

    ciasto drożdżowe rośnie wszędzie - nawet w lodówce (są przecież przepisy, w których wkłada się ciasto na noc do lodówki). Wszystko jest kwestią czasu U mnie wyrasta w piekarniku, jeżeli potrzebuję przyspieszenia to z włączoną żarówką (ale bez grzania). Wtedy temperatura oscyluje w granicach 35 stopni - a ta jest najoptymalniejsza dla ciasta drożdżowego. Poza tym - jeżeli piekarnik zintegrowany jest z płytą do gotowania - wtedy też uzyskujemy darmowe dogrzewanie.

    Ja sama osobiście nigdy nie podgrzewałam ciasta, poza ta żarówką. Chleb robię - albo na zakwasie, albo na 3 gramach drożdży - wszystko pięknie wyrasta.

  • Autor: arabis Data: 2009-02-07 18:07:07

    Wypróbowałam piekarnik z włączona żarówką. Sprawdza się świetnie :)

  • Autor: kasia72 Data: 2009-02-07 09:14:52

     Mam zimną kuchnię i ciasto mimo to wyrasta, ale najlepiej wyrasta mi w takiej dużej plastikowej misce z pokrywą. Jak przykrywałam
    tylko ściereczką to róznie bywało, a w tej misce zawsze wyrasta. Ta pokrywa nie jest taka bardzo szczelna, to taka zwykła miska z
    Biedronki do sałatek, ale do ciasta sprawdza się rewelacyjnie.

  • Autor: as Data: 2009-02-07 10:02:14

    Ja  jak chciałam by ciasto ładnie wyrosło to zrobiłam je tuż przed gotowaniem obiadu. Miskę z ciastem do wyrośnięcia stawiałam blisko kuchenki. Podczas gotowania obiadu w kuch robi sie ciepło i ciasto rośnie. Często też wkładam ciasto do piekarnika. Włączam grzałki góra i dół na mniej niż 50 stopni. Też ładnie rośnie. 

  • Autor: lubczyk69 Data: 2009-02-07 10:07:00

    W pojemniku przykrytym czystą ściereczką. Optymalna temperatura OTOCZENIA! - 27 - 35 stopni. Czyli ciepło musi być w całej kuchni! Żadnych przeciągów! Powietrze powinno być nie tylko ciepłe co także wilgotne!

  • Autor: frankafiranka Data: 2009-02-07 12:22:23

    Ja wkładam ciasto do plastikowej, sporej miski. Przykrywam ściereczką. Wstawiam do zlewu z ciepłą  (nie gorącą) wodą i nie miałam do tej pory problemu z drożdżowym ciastem.
    Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego pizzowania : )
     

  • Autor: Glumanda Data: 2009-02-07 13:20:59

    Jesli chcesz dac ciasto do wyrosniecia, do piekarnika..to owszem wlacz go na 50° ale przed wlozeniem..a gdy juz wlozysz to piekarnik wylacz.
    Jesli kladlas ciasto nad miske z gotujaca sie woda..to nic innego jak ugotowalas swoje ciasto na parze. Nieraz wystarczy tylko aby zadbac o brak przeciagow w kuchni, tak jak Ci juz dziewczyny podpowiedzialy. Ja wkladam moej ciasto do mikrofalowki..ale wcale jej nie wlaczam. Tam jest gwarantowanie brak wszelkich przeciagow... Zawsze posyp je z gory maka..i przykryj sciereczka.. lub pokrywka miski..
    Powodzenia!

  • Autor: ssasanka Data: 2009-02-07 17:23:03

    A ja owijam miskę z ciastem w duży ręcznik ,dodam że zawsze robię w misce plastikowej i stawiam przy grzejniku albo przy kominku ,ciasto wtedy pięknie wyrasta,polecam.

  • Autor: yette Data: 2009-02-07 17:36:42

    U nas przykrywa się miskę ściereczką i wkłada w pościel tzn. obtula się miskę z ciastem kołdrą

  • Autor: słodki buraczek Data: 2009-02-07 17:38:25

    A ja ostatnio uzywam... mikrofalowki! I swietnie sie sprawdza :-) Nastawiam na 50% mocy na jakies 30 sekund, po kilku minutach powtorka i... rosnie jak na drozdzach! :-)

  • Autor: Agussia834 Data: 2009-02-07 22:17:08

    A ja jestem szczęściarą, bo mam w kuchni piec kaflowy, w którym codziennie się pali, żeby ugotować obiadek, toteż temperatura i warunki otoczenia są baaardzo sprzyjające ciachom drożdżowym :) Pozdrawiam

  • Autor: anari74 Data: 2009-02-07 22:42:19

    ja do zamieszania ciasta dodaje cieplutkie mleko oraz nakrywam sciereczka i ciasto szybciutko myk w góre.Drożdże oczywiście wyrastaja na chłodniejszym aby nie zaparzyc

  • Autor: zaneta1178 Data: 2009-02-17 21:52:19

    Może dziwnie zabrzmi to co napiszę ale po prostu, nie zaglądaj do niego co chwilę, pozostaw je na jakiś czas i zajmij się innymi sprawami, u mnie się sprawdziło, nie używam ciepłej wody ani innych cudownych sposobów, odstawiam je na bok i przykrywam ścierką, zawsze mi pięknie wyrasta

  • Autor: maciej49 Data: 2009-02-18 10:31:02

    lekko nagrzej piekarnik i pozostaw włączone oświetlenie w nim

  • Autor: kwiatek09 Data: 2009-02-18 10:56:58

    Moje drożdżowe rośnie w najcieplejszym miejscu domu-łazience...

Przejdź do pełnej wersji serwisu