Forum

Kuchenne porady

soda a proszek do pieczenia - różnice

  • Autor: afera10 Data: 2009-02-16 22:39:18

    sorry za ignorancję ale wytłumaczcie mi dlaczego nie można zastąpić sody, której smaku nie cierpię, proszkiem do pieczenia, którego praktycznie nie czuć. W wielu przepisach i komentarzach jest wyraźnie zaznaczone, iż trzeba użyć wyłącznie sody. Mnie wydawało się, że proszek do pieczenia jest "szlachetniejszą" odmianą sody, bo bez tego strasznego smaku kredy. Może mi ktoś wytłumaczy różnice "działania".

  • Autor: justine75 Data: 2009-02-17 07:47:54

    Znawczynia nie jestem,ale wydaje mi sie,ze soda dziala w taki sposob,ze ciasto jest bardziej zwarte,no i ma charakterystyczny smak:)W proszku do pieczenia tez,zdaje mi sie,jest soda,ale w polaczeniu z dodatkami.Lyzeczka proszku zastepuje pol lyzeczki sody,o ile sie nie myle:)No ale wyobraz sobie piernik lub miodownik bez sody...to juz zupelnie inny smak....
    Pozdrawiam

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-02-17 09:14:34

    zdaje sie ze od sody ciasta rosna wszerz, ze tak powiem, a nie w gore.Maja ciut inna konsystwncje no i inny smak

  • Autor: skopolendra Data: 2009-02-17 11:06:13

    Przed bozym narodzeniem robilam pierniczki z przepisu Wkn.niestety zabraklo mi sody i jedna partie zrobilam z proszkiem do pieczenia.No i wyrzucilam je po 2 dniach bo byly niejadalne:twarde jak gluty i obrzydliwie niesmaczne.Nadziwic sie nie moglam ale nauczona doswiadczeniem, ze soda ulepsza niektore ciasta wymyslilam sobie przepis na gofry z dodatkiem sody.Sa pyszne.Nie wiem na czym polega fenomen sody ale poszukam i jak cos znajde to tu wkleje:)

  • Autor: afera10 Data: 2009-02-17 11:32:42

    a nie przeszkadza Wam smak sody??? dla mnie cisto z sądą jest niezjadliwe!

  • Autor: skopolendra Data: 2009-02-17 12:56:12

    jakos im nie przeszkadza:).dla mniesoda w czystej postaci jest tez absolutnie niejadalna ale do niektorych ciast jest niezbedna

  • Autor: afera10 Data: 2009-02-17 13:23:13

    No właśnie, mnie bardzo smak sody przeszkadza. Myślałam, że można ją czymś zastąpić, ale okazuje się, że nie bardzo. Szkoda. W każdym razie dzięki.:))

  • Autor: anna702 Data: 2009-02-17 20:15:47

    proszek do pieczenia to glownie oczyszczona soda, tyle ze dodaja do niej zapach, mi np. soda nie przeszkadza, proszku jesli jest wiecej niz 1 lyzeczka nie znosze, zeby robia sie "tepe" jak bo bananach :)

  • Autor: skopolendra Data: 2009-02-17 11:24:01

    szukalam,aleto co znalazlam to wzory chemiczne itp.nic ciekawego niestety

  • Autor: ursula Data: 2009-02-18 02:43:04

    tez chcialam ci pomoc, ale nie jestem pewna, czy mi sie to uda (tlumacze z ang. a w chemii dobra nie bylam)
    soda - to bardzo (doslownie - ekstremalnie) zasadowy, bialy, rozpuszczalny w wodzie proszek (substancja), ktory, zmieszany z kwasem wywoluje chemiczna reakcje, ktora produkuje gaz (dwutlenek wegla).
    w przepisach soda jest zawsze z dodatkiem jakiegos kwasnego plynu: ocet, kwasne mleko, maslanka, jogurt, sok z cytryny.
    zawsze dodawaj sode do suchych skladnikow, poniewaz zaczyna reagowac, gdy tylko dodasz kwasny plyn.
    aby soda "wyprodukowala" lekkie, puszyste ciasto musi byc dodana prawidlowa ilosc kwasu. jesli nie ma wystarczajacej ilosci kwasu (jesli np. zastapisz kwasne mleko - swiezym) soda nie zostanie zamieniona w gaz .
    to ciasto, ktore powstanie nie urosnie prawidlowo, a soda zostawi bardzo nieprzyjemny smak.
    proszek do pieczenia - bialy, rozpuszczalny proszek (spulchniacz), ktory zmieszany z plynem produkuje gaz (dwutlenek wegla).
    te "babelki" powoduja, ze wafle, chleb i ciasto rosnie.
    proszek do pieczenia zawiera zarowno sode, jak i kwas, to znaczy, ze moze byc dodany do kazdego rodzaju plynu.
    moje wolne tlumaczenie (z magazynu "Fine Cooking")
    to ciekawe, bo soda jest uzywana, jako substancja pochlaniajaca zapachy ( otwarta paczke wstawia sie do lodowki)
    pozdrawiam serdecznie
    urszula

  • Autor: alman Data: 2009-02-18 11:05:35

    Moim zdaniem /ale jestem laikiem w tym zakresie, tylko biorę temat na logikę/ - soda to koncentrat "sody", zaś proszek to "soda" plus inne jeszcze dodatki, czyli jeśli zastosujemy samą sodę, to jej działanie jest jak "zmasowany atak" na ciasto, a gdy proszek - działanie łagodne. Niektóre ciasta są ciężkie i musi być zastosowany taki "zmasowany atak", inaczej się nie podniosą same czyli nie wyrosną.

  • Autor: afera10 Data: 2009-02-18 11:42:38

    Alman, dzięki, teraz "chyba" zrozumiałam! W każdym razie to co piszesz jest logiczne.Pozdrawiam wszystkich :)) i życzę ciepełka, bo u nas zimno i ciagle ten śnieg, śnieg, śnieg

  • Autor: anna702 Data: 2009-02-18 18:45:01

    "soda" to tylko nadweglan sodowy, a w proszku jest jeszcze kwasny weglan sody wiec to nie jest to samo.....soda powoduje spolchnianie ciasta glownie tam gdzie sa dodawane owoce, a proszek jego rosniecie, sa to dwie rozne "akcje" dzialania, dlatego w niektorych przepisach dodaje sie obydwie substancje :)

  • Autor: afera10 Data: 2009-02-18 11:37:53

    Oj, bardzo, bardzo Ci dziekuję. Faktycznie ta wiedza mi pomogła!

  • Autor: Alaewa Data: 2009-02-20 03:07:33

    Soda - nazwa zwyczajowa szeregu popularnych substancji chemicznych, których głównym składnikiem jest któryś z następujących związków chemicznych sodu: węglan sodu, wodorowęglan sodu lub wodorotlenek sodu.
    soda oczyszczona - wodorowęglan sodu, nazwa handlowa, to właśnie soda używana do celów spożywczych
    Proszek do pieczenia to sypka mieszanina rozmaitych związków chemicznych, której podstawowym zadaniem jest spulchnianie produktów piekarniczych (chleba, ciast itp.).
    Najczęściej spotykanym składnikiem proszku do pieczenia jest wodorowęglan sodu , który w temperaturze powyżej 60°C ulega dość szybkiemu rozkładowi z wydzieleniem dwutlenku węgla.Proszek oparty na samym wodorowęglanie sodu, ze względu na zasadowe własności tego związku, nadaje produktom finalnym nieprzyjemny posmak ługu. Z tego powodu miesza się wodorowęglan sodu ze słabymi kwasami, lub solami o lekko kwaśnym odczynie, nazywanymi regulatorami kwasowości.Sam wodorowęglan sodu ma własności higroskopijne i ma tendencję do zbrylania się przy dłuższym przechowywaniu. Z tego powodu do proszku dodaje się skrobię lub mąkę ziemniaczaną, które spowalniają ten proces.
    Jak więc widać proszek do pieczenia to po prostu mieszanina sody oczyszczonej i dodatków, które łagodzą smak sody. W niektórych produktach ten smak jest niewyczuwalny ze względu na sam proces tworzenia się ciasta, gdy ta zasadowość jest łagodzona przez składniki o charakterze kwasowym jak np. zakwas, który dodawany może być do pierników. W przypadku np.różnego typu babek ten absmak sody już byłby wyczuwalny, więc dodając zamiast sody proszek do pieczenia, przez dodatki w nim obecne neutralizujemy go.

  • Autor: Mazba Data: 2011-01-19 12:30:27

    O ile dobrze zrozumiałam, soda wymaga kwasu by ruszyć do działania. Tak sobie myślę, że jęsli chcę się korzystać z sody jako suplchniacza trzeba dodać coś kwaśnego np. kwasek cytrynowy, albo trochę świeżego soku z jabłek, lub cytryny?
    Poćwiczę z ciastkami i opowiem jak wyszło

  • Autor: Malinx Data: 2009-02-20 14:19:02

    droga Afero10, możesz, jest niewiele ciast, które muszą mieć sodę  a nie proszek...
    Po drugie, jakiej używasz sody i czy w odpowiednich proporcjach?
    Pozdrawiam,
    Malinx

Przejdź do pełnej wersji serwisu