Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Tulipany - czy można jeszcze wysadzić cebulki?

  • Autor: skopolendra Data: 2009-02-27 11:22:38

    Mam ponad 150 cebulek pieknych tulipanow,ktore jesienia zapomnialam wysadzic.Co mam teraz zrobic.Mysle,ze nie posadzone sie zmarnuja a szkoda by bylo.Czy moge je posadzic chocby mialy nie zakwitnac?

  • Autor: Wkn Data: 2009-02-27 11:52:17

    Dołączam się do pytania powyższego. Na zabudowanym balkonie również mam całe wiadro biednych cebulek różnokolorowych tulipanów, których nie zdążyłam wysadzić :(
    Na forach ogrodniczych sugerują sadzenie od jesieni do początku grudnia, jakie szanse mają zapominalscy i nie mający możliwości uporać się z tym w terminie, nie ma ani słowa.

  • Autor: Pola42 Data: 2009-02-27 12:05:27

      Oczywiście,że można. jak tylko ziemia nieco "puści " zakopać cebulki na taką głębokość, jak ich wysokość / ale rymuję/, Zasiliwszy najpierw glebę mała ilością nawozu - jest taki do roślin cebulowych/ można nawet teraz wysypać, jeśli zszedł śnieg/..Jeśli wiosna nie buchnie od razu żarem z nieba a będzie umiarkowanie ciepła, macie jeszcze nawet szansę na zakwitnięcie - tylko łodyżki będą trochę krótsze..Jeśli cebule nieco puściły zielone listki, zakopać płycej:).

  • Autor: skopolendra Data: 2009-02-27 12:47:47

    u nas wogole zimy juz nie widac.Jest 8°.Wiec chyba juz dzis do dziela:)

  • Autor: agness Data: 2009-02-27 15:28:46

    Można,ja zawsze wsadzam cebulki na wiosne albo wogóle ich nie wykopuje jesienią i zawsze mi kwitną.

  • Autor: ssasanka Data: 2009-02-27 15:50:08

    Śmiało możesz posadzić tulipanki ,tylko poczekaj aż ziemia puści ,co prawda nie będą w tym roku kwitły ale za to za rok pięknie ci zakwitną i na zimę nie musisz ich wykopywać pozdro.

  • Autor: Pola42 Data: 2009-02-27 16:16:51

      Jeśli będzie się zostawiać cebulki corocznie w ziemi będą rozmnażały się w miejscu, co po pewnym czasie spowoduję,że bedziedą mieć mnóstwo kępek liści a mało kwiatów.Zauważalne będzie także " wciąganie " cebul przez ziemię / pod nią tez toczy się życie/ i coraz słabsze kwitnienie, wreszcie zanik.

  • Autor: kokliko Data: 2009-02-27 23:38:04

    Ze mnie ogrodniczka - amatorka, wiec nie wiem czy moge byc wiarygodna, na dodatek ogrodniczka tarasowa, bo ogrodu niestety nie mam. Ale za to tulipany i inne cebulakowe jak zakwitna, to raj!  Na jesieni nigdy nie wychodzi, bo albo jeszcze za cieplo, albo za zimno, albo skrzynki zajete, albo poszlo w zapomnienie. Co roku cebulki wsadzam w lutym, czasem w marcu, nierzadko w momencie kiedy
    u sasiadow juz tulipany w pakach. Moje zakwitaja juz po bzach powodujac ogolne zdziwienie.
    Wsadzam je nie pod ziemie, centymetr, dwa  cebulki musi wystawac z ziemi.

  • Autor: tineczka Data: 2009-02-28 17:14:00

    Ja tak samo robilam i mialam tulipany i narcydze na balkonie do poczatku lata. Wysadzalam w marcu.

  • Autor: ssasanka Data: 2009-03-01 13:43:28

    Pola, zgadza się że cebulki będą rozmnażały się pod ziemią w mniejsze ,przez co tulipany będą słabiej kwitły ,bo cała ich siła będzie się skupiała na cebulkach ,ale nie trzeba wykopywać ich co roku wystarczy jak przesadzi się je co 3 lata, są nawet takie ,którym jedno miejsce pasuje przez wiele lat ,akurat mam takie czerwoniutkie.A cebulki w ziemie trzeba posadzić zanim puszczą korzonki (na sucho) i zakopujemy je na taką głębokość ile same mierzą.

  • Autor: asieksza Data: 2009-03-10 09:27:50

    Cebulki tulipanów aby ładnie kwitły muszą zaznać trochę zimna. Takie kupione w doniczkach jak przekwitną wkłada się na jakiś czs do lodówki i wtedy kwitną nawet na Boże Narodzenie.

Przejdź do pełnej wersji serwisu