Forum

Kuchenne porady

RACLETTE-jak je przyrządzic, pomocy!

  • Autor: jagata Data: 2009-03-31 15:01:24

    Witajcie,

    POtrzebuję porady, jak przyrządzać potrawy raclette - przyrząd dostałam, jakieś wyobrażeenie mam, ale słabe. Może maciena takie danie przepisy? Co podawać i jak? marynować? przyprawiać?
    Pomóżcie kochani!

    jagata

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-03-31 15:55:51

    Potrzebujesz ser do Raclette, ziemniaki ugotowane w mundurkach odmiany nie rozsypujacej sie. No i dodatki jakie lubisz cebulka surowa w krazkach, salami czy szynka w plasterkach badz paskach, korniszonki, marynaty no co lubisz. Wszystko stawiasz w miseczkach czy na talerzykach . Kazdy komponuje sobie jak chce albo topi w patelence plasterki sera i sciaga je na wybrane dodatki (ziemniaki obrane i pokrojone w plastra czy inne) albo bezposrednio na patelence zapieka ciut dodatkow pokrytych serem. Potem zsowa na talerz i je z bagietka czy ziemniakiem. Mozna tez zapiekac warzywa jak pomidorki w plasterkach badz koktailowe, papryke w paseczkach czy pieczarki w platkach. Popija sie wybranym winem. To chyba cala filozofuia. Wazne sa ziemniaki, gatunek sera i dobre wino reszta to fantazja i zabawa. Na gorze niektore urzadzenia maja grill gdzie mozna piec mieso czy smazyc dodatki zapiekajac w patelenkach tylko ser. Na pewno w instrukcji obslugi znajdziesz tez przepisy..

  • Autor: Bodek Data: 2009-03-31 16:00:11

    dokladnie :):):):):):)
    ten ser musi byc taki ze sie ciagnie jak jest cieply:) mniam na ziemniakach mlodych :):):):)

  • Autor: jagata Data: 2009-03-31 19:05:32

    Bardzo Wam dziękuję, wielkie raclettowanie jutro po południu - dam znac jak poszło. :)

  • Autor: kokliko Data: 2009-04-01 01:12:03

    Konieczne do zestawu ze dwa rodzaje wedzonej szynki. Marynowane cebulki i w ogole wszelakie pikle, jakie lubisz.
    Wedlug mnie szynka normalna (gotowana) jakos malo sie sprawdza, lepiej juz wedzone boczki.

  • Autor: kasia0504 Data: 2009-04-01 08:51:25

    Witam

    Bardzo często robimy w domu Raclette i u mnie wygląda to tak"
    w miseczkach różne gatunki mięsa, karczek,piersi,schabik w kosteczkę do tego mielon łopatka lub szynka z przyprawą capaviici
    ( tak to sie chyba pisze) .Mięsko w miseczkach też przyprawine-sól czosnkowa ,sos sojowy .
    Oprócz tego obowiązkowo wędzony boczek i duzo sera,pieczarki,cebulka,papryka.Do tego rózne sosy
    Ulubioną kompozycja moich synów jest mięsko mielone z serem-pycha
    pozdrawiam

  • Autor: jagata Data: 2009-04-01 13:05:21

    Super!
    Bardzo dzięki, wszystko wypróbujemy :) zakupy już zrobione :)

  • Autor: kokliko Data: 2009-04-02 02:47:16

    Kasiu, to co proponujesz, to juz nie jest raclette, moze bardzo dobre, ale nie raclette. Dajmy na to, ze ja zaproponuje dodac do bigosu
    duzo rabarbaru, kminu i imbiru. Moze wyjsc pyszne danie, ale nie bedzie to juz bigos.
    Raclette sklada sie wylacznie z roztopionego sera ktorym "oblejamy" kartofelki i inne zimne szyneczki.
    Mnie sie wydaje, ze Ty proponujesz z wymienionymi mieskami tzw "fondue", ale to juz calkiem inne danie.
    Raclette polega na roztopieniu, a nie na smazeniu, bo jak uzdatnic do jedzenia lopatke (chocby pokrojona w najmniejsza kosteczke) bez smazenia, a smazenie zawsze jest z lekka dymne.
    Raclette jest fantastycznym wynalazkiem dla zmeczonych i zlaknionych towarzystwa, ale glownie chodzi o to, ze przy raclette nie trzeba otwierac okien, jak przy normalnych fryturach. Raclette, jest daniem dla grupy wyglodnialych i zziebnietych narciarzy.
    Bron Boze, nie krytykuje, ale jakos nie zgodzilabym sie na smazenie  szaszlyczkow w pomieszczeniu, co uchodzi za salon, jadalnie i biblioteke. Zadnego mielonego,nawet z pieczarkami , do takich specjalow jest kuchnia, a raclette polega na tym, ze nie chce Ci sie wchodzic do kuchni, chyba tylko po to zeby wypakowac gotowizne.
    Pozdrowienia dla leniuchow.

  • Autor: kasia0504 Data: 2009-04-03 09:11:11

    witam

    orientuję się co to jest raclette
    w moim poście bardziej chciałam napisać jak ja wykorzystuję to urządzenie-zresztą nie tylko ja
    prawie na każdym takim urządzeniu jest na górze grill, więc korzystamy z niego
    pozdrawiam

  • Autor: jagata Data: 2009-04-03 17:18:21

    :)
    Zgadzam się z tym- wszak w samej raclettownicy znajduje się góry grill. No a że źródło jest dużo prostsze, to asne. Choć wywodzi się to danie od szwajcarskich pasterzy, ognisk i gór. Narciarze,  to pewnie raclette jedynie rozslawili.

    A co do mojego przyjęcia: wyszło bombowo, bardzo sprawdziły mi się Wasze rady, a goście zamówili się już na powtórkę.
    Najlepsza była cienka biała kiełasa i pierś z kurczaa :)

    Dzięki i pozdrawiam!

    Agata Sz.

  • Autor: kokliko Data: 2009-04-03 23:56:34

    Witaj Agato, raclette jest nazwa sera, danie jako takie nie jest stara potrawa i nie wywodzi sie od szwajcarskich pasterzy, raclette
    "zainstalowalo" sie wlasnie z narciarzami i roznymi ustrojstwami elektrycznymi. Jest bardzo popularne nie tylko w kantonie szwajcarskim z ktorego sie wywodzi, ale i w calej francuskiej Sabaudii.
    Raclette z karkowka, drobiem itd. jest juz potrawa polska. Gorna "polka" ma sluzyc do utrzymywania w cieple ziemniakow, a nie do
    frytury miesa.
    Nie twierdze, ze niesmaczne, wspomne tylko, ze do smazenia mies przy stole sluzy "interes" w ksztalcie podobny do rakletownicy, a zwany "pierrade". Wykonany z jakiegos bardzo twardego kamienia, mam wrazenie, ze to zielony granit (ale na kamieniach znam sie slabo), chodzi o to, ze smazenie odbywa sie z minimalna iloscia dymu. Niemniej nie przyjelo sie tak powszechnie jak rakletownica, bo swad jednak rozchodzi sie.
    Pozdrawiam.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-04-09 09:05:57

    Ja tylko dodam ze tym kamieniem moze byc tzw. Speckstein nie wiem niestety jak sie nazywa po polsku. Jest wlasnie taki szarozielonkawy, bardzo ciezki i swietnie wchlania i trzyma cieplo odaajac je powoli. Speckstein to po niemiecku "Kamien spyrkowy" :-) czyli sloninkowy albo "tlusty kamien". Nazwany tak dlatego bo jest taki gladki i ma matowy polysk jak...sloninka :-). Czesto obudowuje sie nim piece. Jest tez inny zwany serpentynowcem albo kamieniem wezow

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-04-09 11:38:32

    Użytkownik Dorota zza plota napisał w wiadomości:
    > Ja tylko dodam ze tym kamieniem moze byc tzw. Speckstein nie wiem niestety jak
    > sie nazywa po polsku. Jest wlasnie taki szarozielonkawy, bardzo ciezki i
    > swietnie wchlania i trzyma cieplo odaajac je powoli. Speckstein to po
    > niemiecku "Kamien spyrkowy" :-) czyli sloninkowy albo "tlusty kamien". Nazwany
    > tak dlatego bo jest taki gladki i ma matowy polysk jak...sloninka :-). Czesto
    > obudowuje sie nim piece.
    >
    > Jest tez inny zwany serpentynowcem albo kamieniem wezow. Oba naleza do rodzaju lupkow (lupek?) po polsku. W angielskim Speckstein to Soapstone czyli kamien mydlany a po francusku to pierre d'oillaire.
    A wiecie, ze kamienie rdzewieja? Oczywiscie te zawierajace w sobie zwiazki zelaza. Ta rdza wyglada jak zaschnieta krew bo i nasze strupki to nic innego jak rdza wytracona z zelaza znajdujacego sie we krwi.

    No jak zwyykle zaczelam o niebie a skonczylam na chlebie...

Przejdź do pełnej wersji serwisu