Forum

Kuchenne porady

Szparagi.Jak przyrządzić?

  • Autor: ulla* Data: 2009-05-06 10:14:19

    Proszę Was o podanie sprawdzonego sposobu przyrządzania szparagów. Nigdy nie robiłam,nie mam w ogóle koncepcji,zaczęłam wertować po przepisach,ale mam mętlik. Chętnie spróbuję jako dodatek na obiad do ziemniaków i ...? Które są lepsze,widziałam na rynku białe i zielone? Pozdrawiam- głodna Ula.

  • Autor: Bodek Data: 2009-05-06 10:41:45

    ja lubie zielone -- wrzuc na wrzatek na 2 minutki a potem odsacz -- na patelni rozgrzej oliwe z oliwek i jak bedzie goraca to wrzuc szparagi i smaz tak okolo 1minuty i posyp sola oraz pieprzem a potem polej octem balsamicznym :)
    mniam :):):)

  • Autor: Wkn Data: 2009-05-06 13:20:24

    Popieram w całej rozciągłości tego zielonego warzywa :)

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-05-06 11:14:53

    jesli chodzi o biale to ja robie tak. Wybieram grubsze z zamknietymi glowkami, swieze potarte jednym o drugi powinny tak skrzypiec- W domu obieram od miejsca pod glowka do konca takim nozykiem jak do kartofli. Trzeba dokladnie obrac gdyz skorka jest lykowata. Skorek nie wyrzucam lecz zbieram do miseczki - mozna z nich i wywaru po gotowaniu szparagow ugotowac pyszna zupe. teraz odcinam twarde konce tak ze dwa centymetry czasem ciut wiecej. Szparagi obierac podtrzymujac palcami delikatnie glowke a reszte szparaga ma lezec na dloni i przedramieniu wtedy nie polamia sie przy obieraniu gdyz sa dosc kruche. Zielone obieramy tylko w dolnej czesci.

    Licze pol kilo szparagow a przynajmniej 40 dkg na osobe. Nastawiam w sporym garnku (sporym o duzej srednicy bym mogla wlozyc szparagi na lezaco wode. Sa tez specialne garnki do szparagow gdzie gotuje sie je na stojaco tak by glowki nie byly zanurzone gdyz sa delikatne i gotuja sie szybciej niz pendy. W zwyklym garnku wody ma byc tyle zeby szparagi byly lekko zanurzone. Do gotujacej sie wody daje pol lyzeczki soli, plaska lyzeczke cukru, orzeszek (laskowy) masla i pol filizanki mleka. Gdy zawrze ponownie, wkladam szparagi. Jesli ne sa one jednakowo grube mozna je powiazac w peczki podlug grubosci i najpierw wlozyc najgrubsze a po pieciu minutach te cienkie. Gotuje okolo 20 minut zalezy od grubosci bardzo grube czasem 25 a cienkie krocej. Gotowe maja miekkie glowki i ciut twardszy miazsz. Odcedzam i podaje z mlodymi ziemniakami i paroma plasterkami szynki. Mozna polac maslem, maslem z bolka, maslem i posiekanym jajkiem na twardo, sosem holenderskim... lupiny wrzucam do pozostalego wywaru i gotuje na nich zupke. jak szparagi nam zostan to mozna je pokroic na kawalki i podac z delikatnym winegrettem jako salatke.

  • Autor: dama_pik Data: 2009-05-06 11:57:57

    edytuj przepis
    Składniki
    1 kg bialych obranych szparagow
    20 dag szynki
    platy lazzania -paczka

    sos :
    150 dag masla
    1 szklanka mleka
    2-3 lyzki maki
    wywar z obierek po szparagach
    galka muszkatalowa

    mozna uzyc gotowego sosu ale jest to mniej ekonomiczne


    szparagi pod beszamelem z szynka -PYCHA
    szparagi gotujemy ok 10 mi z dodatkiem soli ,cukru odrobiny masla

    sos beszamelowy :
    roztapiamy maslo na patelni ,dodajemy make ,robimy zasmazke ,dodajemy powoli mleko ,caly czas mieszajac , nastepnie dodajemy wywar po ugotowanych skorkach ze szparagow doprawiamy galka muszkatalowa ,sola ,cukrem do smaku

    w naczyniu zaroodoprnym ukladamy warstwami :
    platy lazzania
    sos
    szynka
    szparagi
    do wyczerpania produktow

    calosc powinna byc na gorze pokryta sosem

    piec ok 30 min

    smacznego
    Przepis udostępniony przez dama_pik
    Inne przepisy autora

  • Autor: nutella Data: 2009-05-06 12:11:43

    Dla mnie najlepszy sposób to usmażyć na grilu lub patelni grilowej, polać sosem vinegret i posypać wiórkami parmezanu. Ewentulanie, jak nie masz grila czy takiej patelni możesz, tak jak radził Bodek, chwilkę podgotować, podsmazyć na oliwie i też polać sosem i posypać parmezanem.
    Dobre są też zapiekane pod beszamelem:)

  • Autor: kasiqqq Data: 2009-05-06 12:48:29

    W sumie w smaku wiele się nie różnią:) ja wole białe

  • Autor: ulla* Data: 2009-05-06 15:33:38

    Dziękuję Wam za tyle propozycji,szczegółowo opisanych, teraz już coś wiem, ale zobaczę w praktyce,jak będę potrzebowała jeszcze rady ,to będę wołać Pozdrawiam

  • Autor: Kluko Data: 2009-05-06 21:38:07

    Ja tam wolę zielone. Co roku zbieram dzikie szparagi i w maju i na początku czerwca zawsze jesteśmy tak obzarci z żoną, ze starcza nam na cały rok ;) Ja lubię szparagi z wody z bułką tartą lub z sosem seowo- szynowym. Sos robie tak: podsmażam lekko cebulkę i pokrojoną w paseczki szynkę, dodaję smietany lub mleka i 1-2 (w zależności od ilosci szparagów) serki topione bez żadnych dodatków. Doprawiam solą, białym pieprzem i czosnkiem. Naprawdę rewelacyjne!!!! Sosik musi byc gęsty :)

  • Autor: Wkn Data: 2009-05-06 22:34:05

    Świetny pomysł, wykorzystam go na początku przyszłego tygodnia. No, może bez czosnku :)

  • Autor: ulla* Data: 2009-05-07 09:18:15

    O,dziękuję za kolejny pomysł. Podoba mi się, wykorzystam i pewnie kupię zielone.

    A czy uda zamrozić szparagi? Jeśli tak,to jak je przygotować do mrożenia.

  • Autor: Kluko Data: 2009-05-07 16:18:19


    Pewnie, że sie udaje zamrażac szparagi. Co roku mroże. Nie trzeba przygotowywac:) Tylko umyc i wysuszyc.

  • Autor: ulla* Data: 2009-05-07 17:53:42

    Dzięki!

  • Autor: Wkn Data: 2009-05-07 20:59:50

    To też jest super pomysł, zawsze tak koło grudnia dostaję ślinotoku na myśl o kremowej zupie z zielonych szparagów.
    Tym razem zamrożę dwa pęczki, z już obłamanymi końcówkami i porwnam smak.

  • Autor: Gluba666 Data: 2013-06-21 10:41:31

    I jak udały się mrożone szparagi, bo też planuję sobie zamrozić na zimę? Warto mrozić?

  • Autor: kojonkosky Data: 2009-05-07 16:21:50

    A gdzie rosną takie dzikie szparagi ?
    Bardzo mnie to zaciekawiło ...

  • Autor: gagnieszka1 Data: 2013-06-20 18:41:04

    Ja tam wolę zielone. Co roku zbieram dzikie szparagi i w maju i na początku
    czerwca zawsze jesteśmy tak obzarci z żoną, ze starcza nam na cały rok ;)
    Ja lubię szparagi z wody z bułką tartą lub z sosem seowo- szynowym. Sos
    robie tak: podsmażam lekko cebulkę i pokrojoną w paseczki szynkę, dodaję
    smietany lub mleka i 1-2 (w zależności od ilosci szparagów) serki
    topione bez żadnych dodatków. Doprawiam solą, białym pieprzem i
    czosnkiem. Naprawdę rewelacyjne!!!! Sosik musi byc gęsty :)

    przed chwilką miałam przyjemność zjeść szparagi wg Twojego przepisu z sosem serowo-szynkowym, niebo w gębie mmmmmm:-)))

    moja jedyna modyfikacja - szparagi nie z wody, a ugotowane na parze, a do sosu odrobina gałki 

Przejdź do pełnej wersji serwisu