Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

HOJA - kwiaty jak z wosku

  • Autor: Ewelinka_inka Data: 2009-05-12 19:55:08



    Polecam roślinę która sie nazywa HOJA --- kwitnie bardzo licznie i szybko.
    Jest to pnącze które ma liście dośc twarde ale z górnej częsci błyszczące- roślina ta gdy zakwitnie wydaje bardzo silny zapach (lepiej nie trzymac w pokoju w którym śpimy lub długo przebywamy bo zapach jest dosc intensywany) warto też w tym okresie zwrócić uwagę na kwiaty z których wydobywa się wydzielina (jest lepka jak miód) dlatego w tym okresie trzeba tez częsciej myć parapet.
    Polecam ją na korytarz:)

  • Autor: MARTA84 Data: 2009-05-12 20:43:21

    a te tez sa sliczne tez takie chce

  • Autor: kasiia Data: 2009-05-12 20:47:40

    ladnie mi szybko .. mialam to to z 10 lat .. dbalam...rozmawialam... podlewalam.. przesadzalam .. odcinalam i zaczynalam od nowa...  blagalam .. i nic..
    znajomy opiekowal sie podczas mojego urlopu mieszkaniem i kotem .. odlamala mu sie przy podlewaniu przypadkiem galazka..posadzil u siebie i faktycznie po niedlugim czasie mial kwiatki .. ja zdesperowana swoja hoje wyrzucilam !!!!!

  • Autor: anneau Data: 2009-05-12 21:07:06

    my też mamy tę hoję paskudną. "PAskudną". Bo nie kwitnie!! Ale jeśli już czasem się usmiechnie kwieciem...oczy cieszy i naprawdę duma bierze człowieka, że sam wyhodował. Nasza hoja jest już starsza wiekiem (ok 15 lat). Razem z nami przeprowadzała się - w wannie!
     Może w tym sęk...że 1- stara. 2 - zmiana miejsc...? No i w sumie raczej w przyciemnionym jest miejscu. Może brak jej światła?

  • Autor: bea39 Data: 2009-05-12 21:56:13

    Tusia nawet nie mów. Brutalnie rozerwałam roslinke teściowej. Teraz rośnie sobie w kwietnimku w kuchni, zobaczymy co z niej wyrośnie :)

  • Autor: aebas Data: 2009-05-12 22:03:22

    Kasiu nie przejmuj się, że hoja nie kwitnie. Ta Pani jest bardzo kapryśna i musi zaakceptować miejsce , w którym stoi. Ja ze swoja tańczyłam po całym mieszkaniu, aż okazało się, że najlepiej jej u syna w pokoju i to na ścianie, na którą pada słońce południowe a na oknie południowym nie pasowało jej :)))))). Także spróbuj ją od czsu do czsu przestawić w inne miejsce.

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2009-05-13 01:13:15

    Ja podobnie jak Kasia swoja mam juz z 9 lat i franca nie kwitnie,ale jeszcze nie bylam tak zdesperowana zeby ja wyrzucic.Inna nazwa Hoji to woskownica.Sa dwa rodzaje tego kwiatuH.Carnosa-hoja rozowa i H.Bella-piekna ktora jest troche drobniejsza.Ta druga potrzebuje troche wiecej ciepla i lepiej sie czuje rosnac w wiszacej doniczce lub koszyku,ktorego sie uzywa do uprawy storczykow.Dodam rowniez ze ten kwiat nie lubi zalegania wody w doniczce,czyli zimnych stop i typowe dla niego to wystepowanie choroby grzybowej-maczlika.Czyli uwazajmy aby woda nie zalegala w doniczce lub poodstawce

  • Autor: klemens Data: 2009-05-15 00:06:58

    Ja swoją hoję zawsze podlewam do podstawki i rośnie dobrze i kwitnie intensywnie a syn włożył korzenie hoi do akwarium z rybkami aby pozbyć się szkodliwych związków i tam również pięknie rośnie.

  • Autor: cytrymon Data: 2009-08-25 13:02:46

    Hoyas are a tropical climbing, hanging or shrubby plant native to Asia, India and China. Hoyas are widely grown as indoor plants in hanging baskets or using a 'trellis' or 'ladder' that will support the plant as a climbing plant. Hoyas are fragrant and the waxy flowers are attractive. Hoyas prefer a well drained potting mix and are best left until 'potbound' this seems to improve flowering. So don't overwater, but don't let them dry out, remember that hoyas like a bright position. A plant moisture metre is a good idea for Hoyas.

    Hoyas naleza do roslin rosnacych w "lasach" tropiku .Nalezy do roslin pnacych, ktore szukaja najlepszych  warunkow do rozwoju tj.temperatury, wilgoci, i slonca.Wiec walczy o byt z innymi roslinami .
    Hoya lubi ziemie  lisciasto -korowa z dodatkiem piasku zeby latwo przepuszczala wode.  . A  dzieki nasaczeniu woda prochnicy: lisci i kory , ziemia bedzie dalej wilgotna. Najlepiej  kwitnie kiedy "przerasta" doniczke..Nie powinno sie usuwac kwiatow .W ich miejscu beda rosly nastepne.I ustawic w najdluzej naslonecznionym miejscu .Nie w pelnym sloncu.Pamietajmy ze naturalnie  zyje w dzungli gdzie o slonce sie "walczy".
    Powodzenia C

  • Autor: kola Data: 2009-05-12 23:00:47

    Mam identyczna :-))) Stala u babci i nigdy jej nie zakwitla dlatego kiedys przesadzilam ja do nowej ziemi i doniczki i wzielam do siebie. W krotkim czasie rozrosla sie do tego stopnia, ze zlamala sie pod jej ciezarem drabinka bambusowa. Kwitnie intensywnie od marca do pazdziernika, a zapach ma rzeczywiscie bardzo mocny, do tego stopnia, ze czasem ja wynosze z pokoju na noc.

  • Autor: bunkowa Data: 2009-05-13 10:35:20

    U mnie zmora mało, że nie chciała kwitnąć. Rosnąć też nie chciała pomimo, że dawałam jej szansę przez kilka lat. Ciągle tylko kilka listków miała :-(

  • Autor: zielona53 Data: 2009-05-13 11:03:35

    Mam w domu dwie. Jedna jest chyba juz z 10 letnia i nigdy nie kwitła, a druga jest zdecydowanie młodsza i właśnie w tej chwili ma dwa kwiaty. Wiem co jest przyczyna tego nie kwitnięcia. Moja starsza hoja stoi w w miejscu mało nasłonecznionym, a druga w zachodnim oknie .Oczywiscie powinnam ja przestawić , ale nie mam gdzie.
    Ewelinko, Twoje kwiaty sa bardzo urodziwe. Pozdrawiam

  • Autor: Iloria Data: 2009-05-13 22:06:57

    Jeszcze kilka lat temu miałam 4 takie rośliny w domu. Wszystkie stały w nasłnecznonych miejscach i pieknie kwitły. W okresie kwitnienia wydzielały niesamowicie mocny zapach, który najbardziej był odczuwalny rano.  Rośliny były naprawdę pokaźnych rozmiarów i m.in. właśnie z braku miejsca zostały oddane w dobre ręce. :)

  • Autor: kokliko Data: 2009-05-15 00:52:24

    Ja tez mam taka sama france, niestety nadaje sie tylko do przestawienia samogloski w nazwiennictwie. Zmienilam ziemie, zmienilam doniczki, zmienilam ekspozycje z poludnia na polnoc, przestalam sie do niej odzywac i co???? I ciagle to samo, rozrasta sie, ale zeby tak z pol kwiatka? Czuje, ze w tym roku z powodu niezrozumienia bedziemy musialy sie nieodwolalnie rozstac.

  • Autor: Ewelinka_inka Data: 2009-08-24 08:52:56

    :)

  • Autor: Pola42 Data: 2009-08-25 22:26:57

    Piękna, masz dobra rękę do kwiatow :)

  • Autor: kasiabe Data: 2009-08-25 22:38:22

    Moje hoje kwitły jk szalone ale rosły w bardzo słonecznym miejscu. Niestety ich zapach jest tak paskudny, że musiałam się ich pozbyć. Stały na kuchennym parapecie przy jadalnianym stole i były nie do wytrzymania.

  • Autor: nonka4 Data: 2009-08-31 21:35:07

    moje też szaleja, trzeci raz w tym roku biorą sie do kwitnienia.
    Stoją w pełnym słońcu na zachodnim oknie.
    W maju ciocia zażyczyła sobie szczepkę, to urwałam...stała w wodzie do zeszłego tygodnia,
    puściła w niej metrowy pęd i 2 kwiatostany..
    pewnie jeszcze by stała,ale przypomniało mi się,że ciocia ma przyjechać i szybko jej sadziłam..
    Wogóle w tym roku kwiaty mi poszalały..(żeby tylko nie zapeszyć..hihi), bo i storczyki puszczały po 32 pączki..
    siedząc na balkonie słyszałam tylko wzdychania przechodniów..parę razy to mnie nawet zaczepili na balkonie..
    co ja takiego z nimi robię, bo nie dość,że tyle kwiatów to jeszcze takie olbrzymie..
    ..żeby tylko im się nie znudziło to kwitnienie..:)

  • Autor: angela27 Data: 2009-09-23 12:18:19

    Moja hoja zakwitła po 8 latach!!! Miałam już ją wyrzucić. Warto jednak było ją zatrzymać, bo kwitnie pięknie.

Przejdź do pełnej wersji serwisu