Forum

Rodzice i Maluchy czyli WuŻecikowe pogaduchy

Ulubione potrawy naszych brzdąców...

  • Autor: Tolla Data: 2009-05-22 10:36:32

    Jakie są ulubione potrawy Waszych dzieciaczków???

    Może ten wątek pozwoli naszym maluchom odkryć jakieś nowe smaki, a nam (mamusiom, tatusiom, babciom i opiekunkom) ułatwi nieco codzienne gotowanie...


    Ulubione potrawy mojej Martyny to:
    - zupa pomidorowa z pulpecikami
    - makaron lub ryż z jogurtem owocowym
    - zupa jarzynowa
    - wołowina duszona w sosie

    Gdy pojawi się coś nowego - na pewno dopiszę

  • Autor: Pola42 Data: 2009-05-22 10:40:36

    Nasz Jedruś lubi wszystko co jest z ...makaronem.W zupie - ma być mało "wody" , dużo makaronu. Ze wzgl. na alergię podajemy Mu makarony bezjajeczne.Uwielbia tez omlecika z dzemem, lub powidełkami,oraz racuchy z owocami ale  musiałysmy je ograniczyć.
    Jagódka  lubi wszystko - nie przywiązuje wagi co je.Musi być dużo i syto.

  • Autor: Tynka Data: 2009-06-08 13:00:55

    Tu Lunia:
    Zupełnie jak ja :)

  • Autor: abiola Data: 2009-05-22 10:50:37

    W zasadzie moje dziecię lubi wszystko nie ma tak że czegoś nie je. Wszystko mu smakuje;)
    Ale najbardziej lubi kurczaka zrobinego jak naggetsy,Klopsiki w sosie koperkowym, zupę z serków no i oczywiście czekoladowe muffinki ;))
    A wogóle to jest łasuch straszny.. najbardziej lubi moje ciasta ;) Ale to chyba rodzinne;))

  • Autor: aloalo Data: 2009-05-22 10:59:47

    Mój prawie dwuletni synek je praktycznie wszystko, na szczęście minęła mu alergia więc może jeść :) Uwielbia jak do obiadu jest mizeria albo sos koperkowy. A ciacha no to już obowiązkowo!
    Aha! Od 9 mies. odmówił picia mleka i jak zrobiłam mu kakao to skosztował i powiedział "nie cie". Dziwne nie? A czekoladę kocha, hmm. Wolał gorzką herbatę niż to kakao :)

  • Autor: Tolla Data: 2009-05-22 11:10:17

    Martyna też je wszystko z nami. Zasadniczo od prawie roku nie gotuję jej osobno ( ma 21 miesięcy ). Ogórki może jeść pod każdą postacią. Mleko uwielbia, a czekolady nie jada . W ogóle zamiast słodyczy woli warzywa i owoce. Po mamusi tego nie ma... Dziwne dziecko.

    Ciekawi mnie co jedzą Wasze brzdące, bo czasami zdarzają się dania, które są dla nas odkryciem. Np. makaron lub ryż z jogurtem. Podpatrzyłam to u koleżanki. A to idealne danie "wyjściowe". Do małego termosika ładuję ugotowany gorący makaron lub ryż, a potem dodaję do tego jogurt. Mała wcina, aż jej się uszy trzęsą, a ja mam pewność, że zjadła coś ciepłego i w miarę pożywnego, np. podczas niedzielnej wycieczki.

  • Autor: klio Data: 2009-05-22 11:20:24

    Muszę spróbwac ten ryż z jogurtem. Moja półtoraroczna lubi zupy z makaronem, nawet barszcz czerwony zje tylko z makaronem. Lubi wędliny i pulpety, kurczaka z pieczonego. Warzywa je wszystkie, przepada za brokułami, fasolką, groszkiem, kalafiorem. Reszte po prostu zje. Uwielbia paluszki, herbatniki i suche bułki . Czekoladę też ale rzadko jej daję. Ostatnio zajadałą sie szarlotką tu mnie zaskoczyła. Syn z kolei woli ciasta babkowe, owocowe i z galaretką niż z kremami. No i uwielbia pizze i domowe hamburgery robie sama na schabowych czy mielonych. Jest chudy, więc wciskam mu mięso jak się da.

  • Autor: aloalo Data: 2009-05-22 13:39:10

    Bardzo ciekawy pomysł!  Nie wpadłabym na to. A na pewno się przyda. Dzięki!

  • Autor: ulla* Data: 2009-05-22 11:24:50

    Moja Monika lubi:

    1. Paluszki rybne,makaron-kokardki i marchewka z jabłkiem
    2. Kotleciki rybne z ziemniaczkami i mizeria
    3. Pyzy drożdżowe na parze maczane w sosie owocowym (jogurt naturalny i np. sok malinowy +owoce zmiksowane)
    4. Zupa jarzynowa
    5. Pierogi ruskie ze śmietaną i cukrem
    6. Pierogi leniwe w kształcie serduszek
    7. Zupa "buraczkowa" 
    Natomiast Dominika, która skończyła roczek poznaje dopiero smaki,ale już ma swoje ulubione np.pomidorowa z ryżem,czy ziemniaczki z masełkiem.....
     

  • Autor: ulla* Data: 2009-05-22 11:43:54

    Jeszcze dopowiem.. Monika nie lubiła rzodkiewek, nie musiałam jej jednak "przemycać",pozwoliłam jej na przygotowanie kolacji, oczywiście miała natchnienie po obejrzeniu Wużecika. Oto jej stworek z dodatkiem rzodkiewek,których nie lubiła,a zjadła z apetytem:

    -chleb,kiełbaska,rzodkiewka,zielenina,żótły ser,wykałaczki.

    Jednak dobrze jest jeśli dzieci są zaangażowane czasami w przygotowanie posiłku,duża frajda,większy apetyt....

    A jeśli chodzi o słodycze to nie jadła ich do 3 roku, teraz jemy w soboty i niedzielę.

  • Autor: Tolla Data: 2009-05-22 12:01:16

    Ja w ogóle uważam, że nie powinno się "przemycać" dziecku jedzenia. Do dziś pamiętam jak ś.p. mama mojego taty (jakoś tak nigdy nie była babcią), próbowała wcisnąć mi wątróbkę zawiniętą w naleśnik. Po prostu zwymiotowałam. Nie mogłam przeżyć tego smaku i tyle. A teraz uwielbiam... Myślę, że zdecydowanie lepszym sposobem jest angażowanie dziecka w kuchni i proponowanie mu nowych smaków.

    Słodycze w soboty i niedziele? To fantastyczny pomysł... Ale dla mnie

  • Autor: yette Data: 2009-05-22 15:01:10

    Zgadzam się w 100%, że nie powinno się przemycać, ani zmuszać dziecko do jedzenia czegoś, czego nie lubi i nie ma na to ochoty. Ja pamiętam jak moi rodzice, gdy byłam mała zmuszali mnie do jedzenia surówek. Efekt jest taki, że do dziś nie jadam żadnych sałatek, ani surówek, choć bardzo lubię je przygotowywać. Moimi jedynymi przystawkami do obiadu są  ogórki kiszone, mizeria i sałata. Ja nigdy nie zmuszam swoich dzieci do jedzenia czegoś, na co nie mają ochoty, a efekt jest taki, że starszy syn je prawie wszystko, a młodszy taki sam (jak to mówi mój tata) "meksyk" jak matka. Ale widzę sama po sobie, że z czasem smaki się zmieniają! Teraz uwielbiam pieczonego kalafiora, a kiedyś na sam jego widok mnie wykręcało, uwielbiam fasolkę szparagową, która kiedyś była dla mnie okropna. Może z czasem zacznę jeść i surówki...?
    Mój mały synek uwielbia bigos, mógłby jeść na "okrągło' tak samo jak kotlety i pieczonego kurczaka, frytki, a jego ulubiona zupa to rosół i grochówka. No i oczywiście tona słodyczy.
    A starszy... śmiejemy się z mężem, że ten je wszystko to co z talerza mu nie ucieka ha, ha, ha. A jego ulubione danie to gyros i naleśniki z serem, polane śmietaną i zmiksowanymi truskawkami PYCHA!

  • Autor: arabis Data: 2009-05-22 13:54:19

    Gaba ubóstwia zielone ogórki (całe i ze skórka) a także suchą kiełbaskę... nawt taką kamienna myśliwska. Poza tym je wszystko co jej dam (oprócz truskawek i banana), czy to kanapki, czy danie z ryżem, czy ziemniakami. Generalnie mięsna to dziewczyna ale i połasować lubi. Ostatnio w niedzielę stukałą w piekarnik wołając "mama baba mniam mniam"... czyli dopominała sie muffinek hehe:)

  • Autor: kryska Data: 2009-05-22 14:10:06

    Moj Hubert(8lat) jadlby tylko filety z ryby i kurczaka z frytkami, inne potrawy trzeba prosic by zjadl. aha salaty nieruszy za nic w swiecie. za to Julia(20 miesiecy) je wszystko z salata wlacznie. przed wielkanoca gryzla nawet korzen chrzanu popijajac go sokiem. slodycze uwielbiaja oboje.

  • Autor: drakas Data: 2009-05-22 18:22:34

    Mój dziewięciolatek (kiedy to zleciało????) uwielbia
    -ogórki - w zasadzie mógłby je jeść do wszystkiego
    - piersi z kurczaka pod każdą postacią - najbardziej w postaci placków
     - zupkę klopsikową i pomidorową
     - spaghetti
    - jajka (oprócz jajecznicy)
    - bułkę w mleku,
    - parówki (ble)
    - arbuzy, banany, winogrona
     - wszystko co z czekoladą i oczywiście lody

  • Autor: Shanna Data: 2009-05-22 18:45:32

    Moj Maciej (3 lata) zje prawie wszystko. Nie ruszy salaty, rzodkiewek ale za to zajada sie szpinakiem.
    Najbardziej lubi brokula/kalafiora polanego bulka, pyzy, wszelkie miesa bez wzgladu na to czy gotowane czy usmazone.
    Owoce w kazdej ilosci i kazdego rodzaju. Czekolada nie pogardzi, ale nie wola - woli jogurty albo deserki ze smietana posypane takimi kolorowymi dodatkami do ciast.

  • Autor: jannaj Data: 2009-05-22 22:31:19

    Ja siękidyś nastarałam i dla swojego 5 letniego niejadka zrobiłam las na kanapce (z pięknym muchomorem z sera żółtego nakrapianym groszkami z ketchupu). Moje dziecko popatrzyło i powiedziało, że nie będzie jadło bo muchomorów się nie je. Naszczęście to drugie 3-miesięczne wygląda na żarłoka.

  • Autor: Wkn Data: 2009-05-28 12:56:41

    A próbowałyście ugotować zupę z rzodkiewek, świeżych ogórków i selela?
    Albo z kalarepy i marchewki? Całkiem niezłe, nic dziwnego, że maluchy wcinają :)
    Od dwóch tygodni wklejam przepisy, wklejam i jakoś nie mogę ich udostępnić. To pewnie przez ten brak zdjęć :/

  • Autor: as Data: 2009-05-28 14:20:31

    Nie wiedziałam, że z rzodkiewki czy zielonego ogórka można ugotować zupę.

  • Autor: Wkn Data: 2009-05-28 19:54:31

    Można, bardzo smaczna, na razie wklejam składniki, ale może w końcu dodam jakieś zdjęcie do przepisu i go udostępnię:

    Zupa rzodkiewkowo-ogórkowa

    1 mały pęczek rzodkiewek
    2 średnie świeże ogórki gruntowe
    1 niewielka marchewka
    1 nieduży ziemniak
    kawałek selera wielkości nieużego ziemniaka
    1 łyżka posiekanego koperku
    1/3 płaskiej łyżeczki soli
    1 łyżeczka sosu sojowego
    szczypta ostrej papryki
    1 łyżka kwaśnej 18% śmietany

    Warzywa oczyścić, pokroić na małe kawałki. Ugotować w około 1/2 l wody. Przyprawić, dodać śmietanę, zmiksować.

  • Autor: peggy83 Data: 2009-05-29 08:58:44

    Haniu, świetny temat, kilka pomysłów już mnie zainspirowało :)
    A moja niunia lubi:
    - pierogi ruskie (robie jej bez smażonej cebuli, ale zawsze podżera te nasze cebulowe)
    - gołąbki (u nas robi sie gołabki bez mielonego mięsa, z kiełbaska i konserwą, bardziej ryżowe, do tego grzybki, które niuni zawsze skrzętnie wybieram z gołąbka, bo jeszcze sie obawiam dawac jej grzyby, dużo roboty, ale mała kocha gołąbki)
    - parówki - zjada same z ketchupem
    - szynka drobiowa
    - łosoś wędzony(bardzo lubi z nim kanapki)
    - uwielbia kanapki z pomidorem i ewentualnie szyneczką, jakis czas temu jadła pasztecik drobiowy, ale już go "znielubiła"
    - kotlecik z piersi kurczaka
    - ryż na mleku (ale bez dodatków, zrobiłam sos z truskawek a ona go nawet nie tknęła...nie lubi truskawek! zgroza....)
    - ulubione zupy to pomidorowa, jarzynowa i rosól z kluseczkami
    - jajecznica
    - gulasz z serduszek kurzych (innego nie tknie)
    - naleśniki z dżemem
    - kluski z serem
    - domowa pizza
    - zielone oliwki (?) - wyżera prosto ze słoiczka
    Duzo tego, ale chyba jeszcze więcej jest rzeczy, ktorych nie lubi...ostatnio nie je ziemniaków, nie lubi białego sera na kanapce (z kluskami zje),żółtych serów też nie tknie ,nie je rzodkiewki, sałaty, surówek, nie cierpi pirożków z owocami (co mnei dziwi, bo ja je kocham!) i wielu, wielu rzeczy o których aktualnie nie pamiętam. I od zwsze nie toleruje gotowych kaszek i dań w słoiczkach.

  • Autor: marcia33 Data: 2009-05-29 09:47:13

    Matko to ja mam niejadka...Majka ma 2,5 i je serki Danio,parówki i zupy.Ziemniaki na sucho,mięso albo rybę jak ma dobry dzień a surówek nie chce.Może jak będzie w przedszkolu to jej się odmieni.Dziwne ale jak babcia jest to...mała je z nią wszystko(bez surówek:))Ze słodyczy najlepiej mleczna kanapka albo lody więc nie martwię się.Za to Domino(10lat)je wszystko-nawet flaki uwielbia Z Magdą(17lat)też nie mam specjalnie problemów.Poza tym koledzy moich dzieci wiecznie u nas dojadają bo Domino zaprasza kumpli tekstem-moja mama super gotuje to możecie u nas zjeść!!!Czasami już sie zastanawiam czy nie otworzę stołówki:)))

  • Autor: Netka Anetka Data: 2009-05-30 01:02:15

    Moj Kubus (3lata,5 miesiecy) kiedys jadl wszystko,doslownie.Teraz je tylko ulubione,czyli:

    rosolek z kluseczkami zrobionymi przez mame
    zupka jarzynowa z kluseczkami
    zupka pomidorowa z kluseczkami
    ziemniaczki ale tylko ugniecione i ulozone w jakims ksztalcie
    kotleciki z piersi kurczaka,indyka lub schabu i tylko panierowane
    brukselke
    kluski slaskie z mieskiem i bez  mieska
    leniwe pierogi
    kopytka
    placuszki ziemniaczane z jogurtem
    paluszki rybne
    FRYTKI-niestety moglby sie nimi zywic non stop-ZGROZA
    czerwone buraczki
    kalafiora i brokula-moze byc nawet prosto z wody
    fasolka szparagowa w bulce tartej
    czasami jakas sorowka z kapustki pekinskiej i kiszonej
    ogorek kiszony
    kukurydza z puszki
    jajko na miekko lub sadzone
    kaszka manna posypana Nesquikiem
    Cheerios z mleczkiem
    chlebek smazony w mleku i jajku i polany syropem klonowym
    jogurciki dla dzieci
    chlebek z miodem
    chlebek z pasztecikiem drobiowym i pomidorkiem
    chlebek z serkiem topionym
    racuszki,maczne i z kaszki manny
    jablko,banan,pomarancza,mandarynka,pistacje
    ciasteczka
    piernik i ciasto marchewkowe i Misie Lubisie czekoladowe

    Moj mlodszy synek,Davidek(19 miesiecy)je jak na razie wszystko oprocz slodyczy i kaszy manny  :)

  • Autor: Netka Anetka Data: 2009-06-22 00:01:36

    ....a wczoraj moj Kubus,po raz pierwszy od dlugiego czasu,zjadl makaron z mieskiem i sosem(tak dla niego nazywa sie spagetti)-zjadl wszystko!!! Znowu zaczal jesc rozne owoce,sorowki.Bardzo mnie to cieszy :)

  • Autor: Aniutek Data: 2009-10-04 19:18:35

    mam w domu 4-latka,który popada ze skrajności w skrajność,raz zje więcej niż dużo starsze rodzeństwo,a innym razem "zyje powietrzem',kocha mięsko drobiowe,zjada w każdej podanej formie,rosół z makaronem,zupę jarzynową(rozgniatam warzywa widelcem),z owoców je jabłka,banany,gruszki,bardzo lubi kakao i herbatki owocowe,ogólnie chętnie je,ale ma swoje ulubione i nie lubiane potrawy,jak każdy chyba,grunt,że nie chodzi głodny

  • Autor: asieksza Data: 2009-10-04 21:29:50

    Najstarszy Szymek jak był mały lubił potrawy za którymi dzieci nie przepadają np. kasza gryczana, wątróbka, kaszanka. Do tej pory straszny z niego niejadek, coś jest pyszne jednego dnia, a następnym razem tego nie lubi. Ulubione danie - buritto. Starsza córa kocha mięsko w każdej postaci, jogurty z płatkami i smażone placuszki z babcinego przepisu ( młodemu też miłość do tych placuszków do dzisiaj została ). Najmłodsza to miłośniczka mleka i ziemniaczków, jak w domu nie ma mleka to awantura gotowa, bo właściwie nic innego nie pija ( poza domem i owszem woda, soczek ale w domku raczej nie )

  • Autor: Agathorre Data: 2010-11-17 13:56:10

    Witam,
    mój dwuletni Igorek uwielbia makaron:) dlatego razem z makaronem "przemycam" co się tylko da:) a czego nigdy by nie tknął.
    moje pomysły na dania dla niego zapisuję tutaj: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    Zapraszam:)
    Agata

Przejdź do pełnej wersji serwisu