Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Uprawa kalarepy

  • Autor: jaska2503 Data: 2009-06-04 12:39:26

    Za namową znajomej posiałam kalarepę(tradycyjną zieloną i czerwoną).Sadzonki są już spore i mam zamiar je porozsadzać podobnie jak kapustę i kalafior.Wyczytałam jednak że jest to roślina 2-letnia i nie wiem gdzie to sadzić,bo jak roczna to bez problemu a jak 2letnia to muszę posadzic tak aby potem nie zostały przyorane.Znajoma miała siane z rzadka i z 1rocznych robili surówki a niektóre porozsadzali i mówiła że nie widzi różnicy.Ja jednak muszę rozsadzić bo wzeszły za gęsto...

  • Autor: arabis Data: 2009-06-04 15:17:27

    Jest rosliną dwuletnią tzn że kwiaty i nasiona sa dopiero w drugim roku. Ciebie interesują za pewne części podziemne, które magazynją substancje odżywcze (bulwy), więc intersuje Cię pierwszy rok bo w pierwszym roku roślina magazynuje by w drugim wydać dzieki tym substancjom kwiaty. Troche namotałam ale mam nadzieję, że pomogłam.

  • Autor: alman Data: 2009-06-04 15:50:17

    nie wiem czy jest jedno- czy dwuletnia, ale z pewnością posadź tak jak np. kapustę i w tym roku będziesz zajadać kalarepki

  • Autor: Transylwania Data: 2009-06-04 21:00:37

    Co rok uprawiam kalerepki i nigdy nie slyszalam, ze one sa dwuletnie - to jest bzdura - cos ci sie pomieszalo. Ja je sadze w takich odstepach jak buraki czerwone - one nie potrzebuja tyle miejsca jak kapusta lub kalafior. Bardzo polecem je jesc mlode t.zn. okolo o wielkosci duzego jablka - wtedy sa najlepsze, jak za duze  urosna to sie robia twarde i wlokniste... Serdecznie pozdrawiam!

  • Autor: arabis Data: 2009-06-04 21:31:45

    Akurat tu sie mylisz. Jestem ogrodnikiem i moge z cała pewnościa powiedzieć, ze jest to roślina dwuletnia. Tak jak napisałam, jesli ktos nie uprawia jej na nasiona jest ona dla niego rosliną tylko "jednroczna", bo wykorzystuje ja w pierwszym roku. Gdyby została w ziemi wytworzyłaby na drugi rok kwiaty i nasiona.
    Na potwierdzenie przesyłam link:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalarepa

  • Autor: jaska2503 Data: 2009-06-05 07:51:32

    wielkie dzięki!!!!! właśnie wybieram się posadzić kalarepki-o bulwy się rozchodzi na surówki lub inne dania(popatrzę pewnie na Wż).Dzięki za podpowiedzi :-)))))

  • Autor: Transylwania Data: 2009-06-06 09:45:26

    Witaj Arabis - pod tym wzgledem masz racje - ja je zawsze wszystkie wcinam :o) i nawet nie myslalam aby je zostawic na nasiona - dobry pomysl!!! Napewno wyprobuje - Cieplutko pozdrawiam - Ewa

Przejdź do pełnej wersji serwisu