Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Czy jeszcze ma sens...

  • Autor: Duniasza Data: 2009-06-06 21:50:42

    ...sianie czegoś w skrzynki na balkonie? Może jakieś małe sadzonki? Nie udało mi się ze względów finansowo-zdrowtnych nic uczynić dla upiększenia mojego balkonu w wynajmowanym mieszkanku wcześniej, ale teraz kiedy przychodzi lato i chiałoby sie przysiąść i wypić kawę jakos głupio robić to w tak łysym miejscu i to na podwórku studni, gdzie wszyscy mają cię jak na talerzu. Nie kupię gotowych wielkich kwiatów, bo zwyczajnie mnie nie stać. :(

     

  • Autor: Wkn Data: 2009-06-06 22:20:15

    Ja bym już nie siała. Doniczka pelargonii lub surfinii ozdobi Twój balkon i wdzięcznie się rozrośnie. W zależności od strony świata, nasłonecznienia oraz siły wiatru możesz wybierać spośród kilku gtunków wdzięcznych i w miarę tanich roślin.
    Najtaniej jest chyba kupić kilka małych pomarańczowych turków i starców o siwych liściach i posadzić je naprzemiennie w długiej skrzynce. Są trwałe i rosną w praktycznie każdych warunkach.

  • Autor: kucharkalitewska Data: 2009-06-06 22:22:21

    Myślę,że mogłabyś posiać nasturcję.Bardzo szybko rośnie,nasiona nie są drogie.

  • Autor: Transylwania Data: 2009-06-06 22:39:16

    Sprobowac warto, jak masz jakies nasionka pod reka! Np. mozesz zasiac w jakims starym, duzym koszu, lub wielkiej donicy  albo starej taczce dynie lub tabaczki (zucchinie) - one teraz napewno ci jeszcze wykielkuja (trzeba je dobrze podlewac). Przy tym wygladaja bardzo atrakcyjnie kiedy kwitna i jeszcze bardziej ozdobnie kiedy zaczna owocowac. Na twim podworku zrobi sie zielono i bedziesz miala przy tym smaczne dynie lub tabaczki. Cieplutko pozdrawiam i zycze powodzenia!

  • Autor: Ave Data: 2009-06-17 21:49:02

    kabaczki i dynie dość długo kiełkują, sadzenie ich teraz nie zapewni oczekiwanej "zasłony".

  • Autor: Transylwania Data: 2009-06-18 16:00:49

    Przy optymalnej pogodzie i pielegnacji jeszcze by cos wyroslo - ale i tak moja porada byla niewypalem, bo zle zrozumialam watek Daniuszy, ja zrozumialam cos na temat podworka (nie doczytalam dokladnie, dopiero niedawno i mi sie glupio zrobilo), autorce mianowicie o balkon chodzilo - mam nadzieje, ze mi wybaczy i nie mysli, ze chcialam sobie pozartowac :o) Pozdrawiam

  • Autor: Iloria Data: 2009-06-06 22:39:34

    A ja Ci proponuję kupić ze 2-3 pelargonie. Poodrywaj od nich szczepki a jest ich zazwyczaj sporo. Rozsadź w doniczki i obficie podlej. Po kilku dniach jak już się ukorzenią to podlewaj je wodą z nawozem do pelargoni. Kwiatki rosną bardzo szybko i kwitną nawet do jesieni. :) Ja zasadziłam je kilka dni temu. Z tych nowych też będziesz miała kolejne szczepki. Ja takim właśnie oszczędnym sposobem ozdabiam cały balkon co roku. :) Nie wyrzucam kwiatów na zimę tylko przechowuję je w piwnicy i podlewam ok raz na m-c. Na wiosnę odrastają młode listki.
    Życzę powodzenia!

  • Autor: alman Data: 2009-06-07 11:35:41

    W tym roku mam dużo pelargonii, kupiłam w Tesco w takich 6-pakach po 11 zł za 6 szt. Po posadzeniu podlewam nawozem do pelargonii, takim kupionym w osiedlowym sklepie za kilka zł i są już takie piękne i rozrośnięte, że ziemi nie widać. Poza tym kupiłam po 3 zł lobelię pnącą /ciemno niebieska/ i bakomę /biała/.
    A w ub. roku miałam właśnie na przemian posadzone begonie długo kwitnące i starca - też pięknie a koszt niewielki.

  • Autor: Transylwania Data: 2009-06-18 16:02:55

    Wlasnie tez wyprobowalam to z tymi szczepkami - i jestem bardzo milo zaskoczona - fajnie i szybko sie przyjely! Dzieki za porade!

  • Autor: basilek Data: 2009-06-07 17:52:34

    Możesz swobodnie wysiać jeszcze aksamitki, tzw. śmierdziuchy. Nasiona są tanie i jak je raz posiejesz, to co roku będą się wysiewać same i wystarczy je tylko ładnie porozsadzać w skrzynkach. A kwitną bardzo długo, dopóki mróz ich nie "zwarzy".

  • Autor: tineczka Data: 2009-06-07 21:06:41

    Ja nasturcje sieje cale lato, bardzo szybko wychodzi i pnie sie, albo zwisa metrami. Mocze nasiona jedna dobe, przed wysianiem. Na wieczorne zapachy zasiej maciejke gdzie mozesz, bardzo szybko wschodzi i nie jest za puzno. Aksamitki tez wyjda szybko, a kwitna caly sezon i podobno odstraszaja owady:) Mozna dostac nasiona czerwonych, sa bardzo ladne.
    Zycze Ci milego lata na balkonie:)

  • Autor: erka Data: 2009-06-12 20:09:33

    18 maja mielismy -4 stopnie celsjusza, no i mroz zniszczyl mi wszystkie begonie, dalie, no i sie wkurzylam, wysialam nasturcje, z jednej paczki 'wyszly' mi 4 dlugie doniczki, 3 tygodnie pozniej juz sie pna.

  • Autor: justine75 Data: 2009-06-07 21:55:35

    Duniaszko,ja sialam w zeszla sobote maciejke-to we czwartek juz powschodzila,sialam jeszcze nasturcje pnaca,groszek pachnacy,aksamitki,slonecznik ozdobny i cynie...Zimno jest i tak mi wszystko,co wczesniej posialam slabo rosnie,niektore roslinki slabiutko powschodzily-wiec posialam te kwiatki-mysle,ze na pewno na nie nie jest za pozno.
    Iloria pisala,ze rozsadza pelargonie,a zima je przetrzymuje-tez tak robie,a w lutym ukorzeniam sadzonki,ktore obrywam z takiej zimujacej pelargonii-i w polowie maja juz mają pąki
    Pozdrawiam

  • Autor: Wkn Data: 2009-06-12 21:46:16

    No napisz, co masz na balkonie :)
    Fajnie mieć miłe sąsiadki lub znajome rozsadzające kwiaty i zioła ogródkowe i balkonowe. Można czasem dostać miłe nadwyżki.
    Gdzies widziałam na moim osiedlu balkon pełen skalniaków - ładny był.

  • Autor: maria11 Data: 2009-06-13 12:27:18

    Bratki też są ładne o różnych kolorach (nawet żywo pomarańczowe, można zestwić ładne kompozycje) , kosztują po 1 zł, a może i po mniej, miałam je w tamtym roku i bardzo długo kwitły i niektóre ślicznie pachną. I dekorują balkon. Czy mniejsze pelargonie zwisające o ładnych kolorach,nietypowych, uszczypując przekwitłe kwiatki szybko się rozrosną.
    Werbenę z kwitnących polecam (można kupić małe, tanie, i po szczypaniu tych przekwitłych kwiatków będzie ładnie się rozrastać).
    W tym czasie możesz sobie coś posiać, co będzie zdobić balkon potem:-). Trzeba poczytać trochę na etykietach i na kolory kwiatków i próbować. Potem jeszcze komuś można wręczyć jakąś własną sadzonkę.
    Słoneczniki typowo doniczkowe wielokwiatowe, wyrosną z nasionek i będą kwitły tak za 3-4 m-ce - sporo poszło na prezenty, które cieszą, chociaż nawet nie kwitły jeszcze.
    zyczę kolorowego i pachnącego balkonu :-)

  • Autor: Duniasza Data: 2009-06-15 21:34:51

    Już piszę jak mi poszło.

    Jak wiecie nie przelewa mi się, ale zakupiłam 2 skrzynki, ziemię, 5 pelargonii, jak najbardziej klasycznych o różówych kwiatach i 2 tzw. śmierdziuchy, albo jak je zwą - komarnice. Nie wiem, czy mogę sadzić je razem...ale już za późno. :)

    Jak będę miała przypływ gotówki, może kupię sadzonki jakiś ziół, bo zostały mi doniczki po rozsadzie.

    Jak na złość wysiadły baterie w aparacie, ale jak tylko załaduję zamieszczę zdjęcia mojego skromnego balkoniku, w wynajmowanym mieszkaniu. :)

    Teraz szukam wiklinowej lub trzcinowej maty by osłonić balustradę.

  • Autor: Rzymianka Data: 2009-06-16 10:48:04

    Mnie udało się tanio kupić rolety bambusowe na okna, które doskonale nadają się na osłonę balustrady. W sklapach z "chińszczyzną" takie rolety można dostać, w promocji są b. tanie. Pozdrawiam !

  • Autor: Duniasza Data: 2009-10-17 23:15:35

    A tak wyglądał mój zakątek. Dziękuję za pomoc i wsparcie. Od wiosny będzie coraz bardziej zielony. A i jeszcze teraz cieszy moje oko.

  • Autor: beata77 Data: 2009-10-19 11:56:58

    Gratuluję i życzę powodzenia w uprawach teraz możesz wsadzić jakieś cebulki np:narcyzy czy krokusy wczesna wiosną napewno poprawią ci humor

Przejdź do pełnej wersji serwisu