Forum

Kuchenne porady

dżem truskawkowy bez żelfixów itp

  • Autor: barbami Data: 2009-06-10 13:08:18

    Mam 3 kilo truskawek .Znajoma dała mi taki przepis, ale mam wątpliwości, bo robię dżem po raz pierwszy. Powiedziała, żeby umyte truskawki zasypać cukrem (1,5 kg).Zostawić na noc. Ja zostawię na jakieś 5-6 godzin, bo chcę to zrobić jeszcze dziś. Gdzie je trzymać? Nie zrobi się z nich winko? Mówiła, że potem odcedza sok, zagotowuje i do butelek a te owoce, które zostają to gotuje, ale dodaje jeszcze z 0,5 kg cukru. Potem do słoików. Czy ktoś tak robił? Może macie jakieś sugestie, rady.Ile czasu mam gotować te owoce po odlaniu soku? Nie chę dawać żadnych sztuczności wpostaci żelfixów. Najwyżej dżem będzie rzadszy.

  • Autor: Wkn Data: 2009-06-10 13:17:16

    Ja robię trochę inaczej - najpierw na bardzo maleńkim ogniu wygotowuję sok z owoców i dopiero wówczas dosypuję cukier do smaku i smażę. Gorące słoiki zakręcam , stawiam do góry nogami na pół godziny i już. Konfotury są bardziej esencjonalne niż po odlaniu puszczonego przez owoce pod wpływem cukru soku.
    Bardzo lubię połączenie truskawki, kiwi i prawdziwej wanilii.

    W ogóle czas gotowania jest zależny od tego, ile wody zawierają w sobie owoce. Płyn  trzeba odparować podczas tradycyjnej metody przygotowywania konfitur.

    Cukier powoduje łatwiejsze przypalania się konfitur i dżemów, dlatego jeśli nie masz garnka lb patelni z odpowiednio grubym dnem, użyj specjalnej metalowej płytki nakładanej na palnik. Sama muszę taką zakupić.

  • Autor: babibabi Data: 2009-06-10 20:52:08

    A ja wkładam taki dżemik do piekarnika. Jest to,o tyle wygodne,że dżem sie nie przypala,nie
    trzeba ciągle mieszać,tylko sprawdzic,czy jest  juz odpowiednia jego gęstość,pozdrawiam

  • Autor: Basialis Data: 2009-06-10 21:21:56

    Pierwszy raz zrobilam w ten sposob i wyszla wspaniala konfitura.
    http://wielkiezarcie.com/przepis23119.html
    Polecam.

  • Autor: urszulka Data: 2009-06-12 10:06:11

    Sama robie wszystkie zaprawy w wekach na zime mam ich chyba zawsze ze 500 słoików.
    Tak jak piszez dzem mozna robic to u nas taki tradycyjny sposób i bardzo dobry.Te truskawki zostaw gdzie s w chłodnym ciemnym miejscu ja kłade do komórki lub na stolik w zimnym korytarzu jesli moze masz.
    Inny sposób to jeszcze całe truskawki zasypujesz cukrem i codziennie przez ok.tydzien podgrzewaz zeby były letnie(codzienie po kilka razy-nie jest to wcale takie trudne) az wyparuje cały sok wtedy zrobi sie bardzo sztywny dzem tylko bedzie ciemny i do słoików i pasteryzujesz.Ja osobiscie go najbardziej lubie.Jak czegos nie wiesz daj znac na zaprawach to sie znam.

  • Autor: ren333 Data: 2009-06-17 13:00:30

    Witam! ja tak zrobiłam w zeszłym roku sok i dzem z wiśni. W ty roku w ten san sposób zrobiłam z truskawkami. dokładnie takie proporcje, jak podałaś. Ja nabieram gorący sok do butelek i zaraz je zamykam ( takie po kubusiach).  Troche soku zostawiam w dzemie. W tym roku kupiłam zwykła żelatynę taka bez gotowania, tylko do rozpuszczenia w wodzie. W kubku wlewam goracam wode i ja rozpuszczam, a nastepnie dolałam do dzemu. Daje tak na oko. Nie dodaje juz cukru. Wydaje mi się juz wystarczajaco słodki. Słoiki na wszelki wypadek pasteryzuje, truskawki są wymagające. Wisnie nie pasteryzowałam i są pyszne, jeszcze mi zostało z zeszłego roku i nic się z nimi nie zadziało, sok tez jest ok, wiec w tym roku próbuje zrobic tak samo z truskawkami. Pozdrawiam

Przejdź do pełnej wersji serwisu