Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

szczypior czy cebula

  • Autor: jaska2503 Data: 2009-06-10 20:25:25

    Ogródek mam od wielu lat i zawsze sadzę w nim cebulę (tzw. dymkę), lecz-o dziwo!!!!- dopiero się zetknęłam z opinią, że jak obrywamy szczypior z młodej cebuli to będzie ona mniejsza.Zawsze tak robiłam nie zwracając uwagi czy cebula jest mała czy duża jednak chciałabym korzystając z WŻ poznać Wasze opinie i doświadczenia na ten temat.Mam zamiar zostawić kilka rzędów cebuli i nie zrywać z niej szczypioru ,żeby sprawdzić czy będzie różnica

  • Autor: tineczka Data: 2009-06-10 20:41:44

    Oczywiscie, to prawda, "szczypior" ma rosnac i uschnac razem z cebula. Szczypiorek mam osobno, rozne gatunki. Nie wolno mu pozwolic na zakwitniecie , scinac caly czas do srodka lata. Potem zostawic go w spokoju na nastepny sezon:)

  • Autor: maria11 Data: 2009-06-22 09:22:59

    A ja zawsze obrywam boczne pędy na szczypior póki jeszcze młode a środkowych nie zrywam.
    A  np. babcia potem jak ten szczypior jest już duży ścina środek,ale nie wiem dlaczego. I cebula zawsze ładna.
    Pozdrawiam

  • Autor: alman Data: 2009-06-23 09:55:17

    bo niektóre cebule mają pędy z nasionami, wyrastają właśnie ze środka, też to obrywam

  • Autor: mlena Data: 2009-07-02 06:40:29

    Mam działkę już bardzo długo i zawsze zrywam szczypior z rosnącej cebuli. Według mnie to nie ma znaczenia na pózniejszą wielkość cebuli. Owszem cebula będzie byle jaka jeżeli pozwolimy na rośnięcie w niej. bąków. Można tego uniknąć kupując dymkę wcześnie  styczeń -luty , Wsypać ja do jakiejś  siateczki,  czy starej rajstopy, powiesić  w ciepłym miejscu, najlepiej przy kaloryferze- ale nie na nim. Wbrew pozorom dymka którą kupujemy nie jest dymiona,

  • Autor: bahus Data: 2009-07-03 13:45:30

    Zawsze obrywam ok 20% szczypioru. Z jednej grządki obrywam z drugiej nie. Nie zauważyłem różnicy

  • Autor: Transylwania Data: 2009-07-03 22:15:03

    Moge tylko potwierdzic - nie ma zadnej roznicy! Jednak cebula, ktora zaczyna kwitnac pozostaje mala... Oberwany szczypior siekam i zamrazam - jest wspanialym dodatkiem do salatek!

Przejdź do pełnej wersji serwisu