Forum

Kuchenne porady

Suszenie mięty

  • Autor: Aniula27 Data: 2009-06-17 20:19:13

    Mam w ogródku sporo mięty i pomyślałam że warto by było trochę ususzyć ale za bardzo nie wiem jak się do tego zabrać, lepiej suszyć naturalnie czy w suszarce? gałązki trzeba po zerwaniu umyć? czy w ogóle jest to dobra pora na suszenie?

  • Autor: dankarz Data: 2009-06-17 22:00:43

    Ja płuczę miętę i susze w suszarce, nic nie traci na wartości, trzeba dobrze ją odsączyć po płukaniu, suszy się bardzo szybko a jaki zapach w domu.

  • Autor: Wkn Data: 2009-06-17 23:05:49

    A ja dwa tygodnie temu posadziłam swoją miętę i czeksm z niecierpliwością aż rozrośnie się i będę ją mogła ususzyć na prawdziwą miętową herbatę. A listki podskubywać i ozdabiać nimi potrawy :)

  • Autor: Bodek Data: 2009-06-18 02:34:51

    o jakiej suszarce jest mowa???

  • Autor: alman Data: 2009-06-18 07:38:41

    ja suszę rozłożoną na papierze w ciemnym /zacienionym/, przewiewnym pomieszczeniu

  • Autor: dankarz Data: 2009-06-18 08:25:09

    Ja mam suszrkę do owoców, grzybów itd... taką piętrową, grzyby nie bardzo się suszą ale zielenina super, zachowuje kolor i smak.

  • Autor: Aniula27 Data: 2009-06-18 10:11:06

    ja też mam taką

  • Autor: Aoede Data: 2009-06-18 08:38:55

    Moja mama zawsze suszyła miętę na strychu. Tam zawsze jest ciepło i przewiewnie i nie ma wiele światła. Rozkładała ją na szarym papierze.

  • Autor: hanka-65 Data: 2009-06-18 10:20:27

    Zioła suszy się w przwiewie i w cieniu, mozna np jak ktos ma strych, powiązać w małe pęczki i powiesić na sznurku jeden obok drugiego tak żeby się nie stykały, a potem jak juz porządnie uschną to otrzeć listki do szczelnie zamykanego naczynia;)). Suszenie suszarka nie jest konieczne ale oczywiście można tyle że wtedy można suszyc same listki bez łodyg;)) Herbatka wspaniała.

  • Autor: dankarz Data: 2009-06-18 10:22:33

    Dokładnie, tak suszę, same listki.

  • Autor: ulek1 Data: 2009-06-18 12:37:25

    hej a ja polecam mięte do każdego kompotu ,jak sie ugotuje dodać  troszkę miety pychotka.:-))

  • Autor: asieksza Data: 2009-06-18 19:19:15

    A ja uwielbiam dodać listek lub dwa świeżej miety do czarnej herbaty

  • Autor: Mika K Data: 2009-06-18 21:32:15

    A ja miętę mrożę w zamrażalniku i jest jak świeża o wiele lepsza niż suszona.

  • Autor: pk Data: 2009-07-17 23:19:37

    Użytkownik Aniula27 napisał w wiadomości:
    > Mam w ogródku sporo mięty i pomyślałam że warto by było trochę ususzyć
    > ale za bardzo nie wiem jak się do tego zabrać, lepiej suszyć naturalnie czy w
    > suszarce? gałązki trzeba po zerwaniu umyć? czy w ogóle jest to dobra
    > pora na suszenie?

    Nic nie myć ani nie płukać!
    Zioła do suszenia najlepsze są po ciepłym dniu, po południu (szczegółowo napisał o tym dr. Henryk Różański na swoich stronach, nie będę po Nim powtarzać), koniecznie suche (ale nie "klapnięte"), szczególnie gdy dzień wcześniej czy w nocy przeszła burza czy deszcz. Zioła są wtedy opłukane z kurzu - po prostu czyste. Po deszczu mają czas, by "dojść do siebie". Ciepła aura i wcześniejszy deszcz pozwoli im obeschnąć i "nabrać soków". Takie zioła są najlepsze. Trzeba je wtedy ściąć ostrym nożem - delikatnie - tak, aby nie naruszyć korzeni, w sposób odpowiedni dla danego gatunku. Niektóre zioła mają kruche łodygi, inne - bywają trudne do pozyskania. Abyśmy mogli cieszyć się rośliną w następnych latach - trzeba pozyskać materiał delikatnie - nie wycinać całej rośliny (chyba, że wiosna, czy jesienią pozyskujemy kłacza czy korzenie) i delikatnie obcinać potrzebne nam części rośliny, Niedopuszczalne jest "darcie". Miażdży się w ten sposób pędy i uszkadza korzenie. Tak "doświadczona" roślina nie da nam w przyszłym roku oczekiwanego pożytku.

    Co do suszenia. Ja zioła suszę w mojej suszarce do żywności. Niedrogie przedsięwzięcie, ale zapewniam - warto!

    Smacznego,
    P.

Przejdź do pełnej wersji serwisu