Forum

Kuchenne porady

potrzebny "fachmen" od szybkowarów...

  • Autor: ivvy Data: 2009-06-23 22:27:10

    po wielu miesiącach dojrzewania do pomysłu kupiłam szybkowar

    o taki: http://www.e-naczynia.pl/modules/Instrukcje/pliki/1104096-1104102_SzybkowarL.pdf

    berghoff 10 litrowy

    no i na tyle pozytywnych informacji bo teraz tylko siedzę i na niego patrzę, ku mojej wielkiej konsternacji luzem lata po pudełku dodatkowy zaworek taki jak na instrukcji pod nr 6 tylko ten założony na pokrywę ma czerwony wzorek a ten luzem zielony, po długim "tentegowaniu" w głowie wymyśliłam że ten zielony może się zakłada jak sie chce mieć mniejsze ciśnienie a ten czerwony jak większe, czy tak może być?? i co w takim przypadku gotuje się przy mniejszym ciśnieniu? no i następny zonk bardzo dużo przepisów głosi że wlewamy 1 lub nawet pół szklanki wody, a co jeżeli kobyła obrzydła ma w instrukcji że minimum litr??wszystkie składniki mam robic x 4? nie zmiesci się... co do gotowania to mam takie ogólne wyobrażenie że trzeba zagotować co poznamy po wydobywaniu się pary i zmniejszyć natychmiast ogień coby para delikatnie się sączyła czy jak mam kuchenke elektryczną to bardzo trzeba zmniejszyć? na 1? no i co po zakończeniu kiedy ja będę wiedziała przy tym modelu szybkowaru że już można otworzyć? na oko? po kilku minutach? troszke mnie to mimo wszystko przeraża, generalnie berghoff to ponoć nie najgorsza firma ale stwierdzam że instrukcję mają do d... niczego

    bardzo bedę wdzięczna jak ktoś mnie oświeci co do któregokolwiek pytania a najlepiej co do wszystkich

    bo póki co to w garze obrzydłym tylko dżem truskawkowy bulgocze a pokrywa leży porzucona w kącie...

  • Autor: Glumanda Data: 2009-06-25 16:47:33

    Moj szybkowar jest od firmy Silit. Zapasowy zaworek, moze byc tylko po to aby go wymienic gdy bedzie taka potrzeba.
    Moj nie jest az taki duzy, chyba 5 litrow. Wymagane jest minimum 250ml plynu. To co chcesz ugotowac, zagotuj pokrywe zamknij jak bedziesz widziala, ze juz zaczyna sie gotowac. Ja musze w moim odparowac tzn. otworzyc wentylek, tak aby wyszla para i zaraz zamknac. Zagotowac zawartosc garnka, caly czas pod kontrola i gdy widzisz, ze wskaznik pokazuje Ci ze garnek uzyskal prawie na 100% swoja pare wtedy redukuje na ok 1/3 sily energii. ( Moj piec ma skale do 11, wiec ustawiam go na 4 ) Przy moim byly podane tabele, co jak dlugo potrzebuje. Gdy ten czas przemija, chwila przedtem wylaczam juz piec, mam elektryczny, wiec energia jeszcze jakis czas dziala na garnek. Potem, gdy chce go otworzyc albo czekam az wskaznik, ze jest pod para opadnie albo gdy trzeba szybko wstawiam garnek do zlewu i polewam pokrywe zimna woda, nie po zaworkach ale po wolnych miejscach. Slychac jak para traci na sile i gdy widac ze wskaznik pary spadl calkiem na dol, mozna pokrywe otworzyc. Nie wiem jak wyglada twoj garnek, bo link nie dal sie otworzyc... nawet po skopiowaniu. Gdybys jeszcze potrzebowala pomocy to pytaj :) Moze uda mi sie pomoc. Pozdrawiam :) i uszy do gory :)
    http://www.amazon.de/Silit-Schnellkochtopf-Sicomatic%C2%AE-T-Silargan%C2%AE-Einsatz/dp/B00008W5FA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=home-garden&qid=1245941278&sr=8-1 Cos takiego ja posiadam.

  • Autor: ursula Data: 2009-06-25 17:53:05

    witaj ivvy,
    w twojej instrukcji na stronie 8, punkt 3.3- gotowanie pisze:

    "3.3. Gotowanie

    Garnek postawić na źródle ciepła. Istotnym jest, aby dodana została minimalna ilość wody lub

    innych płynów, tak aby można było wytworzyć odpowiednią ilość pary. Nigdy nie należy jednak

    napełniać szybkowaru powyżej 2/3 jego maksymalnej pojemności. Podczas gotowania potraw

    produkujących pianę, nie należy napełniać garnka powyżej ½ jego pojemności."

    wiec nie powinnas dodawac 1 litra plynow, gdzie ty to kochana wyczytalas?
    tak, jak pisze Glumanda dodaj 1 cup, chyba, ze gotujesz zupy lub groch czy fasole.
    ja robie troche inaczej, jesli mam mieso to odrobina oleju i go podsmazam, dodaje reszte skladnikow, zamykam pokrywke, gdy zaworek podniesie sie na max (mam na nim 2 czerwone kreseczki) zmniejszam doplyw pradu, tak, aby zaworek zostal na tej 1 kreseczce,
    jesli twoj nie ma takiego oznaczenia, zrob, jak radzi Glumanda i zmniejsz do 1/3, troche pary powinno sie wydostawac,
    gdy skoncze, czekam, az zaworek zejdzie w dol, pary juz nie ma, zawsze dla pewnosci docisne zaworek i gdy otwieram zawsze podnosze pokrywke OD SIEBIE (skierowana w przeciwna strone, aby ewentualnie para nie buchla prosto na ciebie), mozna tez zrobic, jw. do zlewu pod wode (o tym tez pisze w twojej instrukcji)
    kazdy szybkowar jest inny, musisz probowac, zycze powodzenia, pozdrawiam

  • Autor: ivvy Data: 2009-07-14 13:41:33

    no jest jest w zasadach stosowania "Dno szybkowaru przy gotowaniu obowiązkowo powinno być pokryte płynem (woda, sos) nie mniej niż 1 litra. Nie zaleca się zalewać wodą mniej niż powinno. Aby nie zatkał się i nie przestał działać w czasie kipienia pracujący zawór nigdy nie należy napełniać szybkowaru więcej niż 2/3..." no i teraz nie wiem chyba na początek wleje te 3 szklaneczki produkty też swoje puszczą i zobaczymy... dziękuje za porady i równiez pozdrawiam :-)

Przejdź do pełnej wersji serwisu