Forum

Rodzice i Maluchy czyli WuŻecikowe pogaduchy

Pilne - potrawy dla matki karmiącej małego alergika na wszystko

  • Autor: Wkn Data: 2009-06-29 22:00:19

    Ratujcie kochani sprawdzonymi przepisami.
    Jutro czeka mnie wizyta przemiłych znajomych - on może jeść wszystko. Ona karmi maluszkę, która jest uczulona na gluten, jaja, mleko, białko i co tylko się da :/
    Biedna matka zywi się ryżem, jabkami i kukurydzianymi chrupkami.
    Chciałabym ją poczęstować czymś jadalnym, co będzie dla niej miłą odmianą.
    Czy ktoś mający większe doświadczenie w takim sprawach mógłby mnie poratować sprawdzonymi recepturami?
    W razie potrzeby polecę na szybkie zakupy.

  • Autor: dajanka Data: 2009-06-29 22:17:23

    A coś z warzyw typu marchewka, ziemniak, brokuły? Z tego co wiem one bardzo rzadko uczulają.
    Poza tym możesz użyc mąki ppkt, jeśli możesz ją dostac bo jest bezglutenowa albo takiego produktu Nestle Sinlac, też jest bezglutenowy i można z niego usmażyc z mlekiem bebilon pepti lub nutramigen jakies naleśniczki, lub inne placuszki...
    Narazie to chyba tylko tyle mi przychodzi do głowy:-(

  • Autor: Wkn Data: 2009-06-29 22:22:14

    Tak, w zanadrzu mam właśnie zapiekankę ziemniaki, marchewka, brokuły z ziołami i oliwą. Plus ryż. Jutro przed południem zadzwonię do znajomej i spytam, czy może jeśc produkty kozie (boję się, że nawet tego nie, oj oj)
    Tak więc nie jestem pewna, czy mogę podać koktajl jagodowy na mleku kozim z cukrem?
    Wszyscy dostaną świeże jagodzianki z kruszonką - czyżby była skazana na jagody z ckrem?

  • Autor: polin83 Data: 2009-06-30 08:57:25

    Witam!!!  Z tymi brokułami to trzeba uważać bo one są jedak z rodziny kapustnych i mogą wywoływać wzdęcia u dziecka ( moja córka po brokułach zwijała się z bólu a zjadłam ich na prawdę niewiele w zupie jarzynowej podanej jeszcze w szpitalu !!!). Osobiście polecam przepis
    http://wielkiezarcie.com/przepis33420.html zresztą autorka tego przepisu ma kilka przepisów dla matek karmiących. Czasami wystarczy może podać chlebek i pokrojone wędliny. Dobra jest również sałatka z gotowanego ryżu surowego ogórka pokrojonego w kostkę. koperku i majonezu. Pozdrawiam

  • Autor: Wkn Data: 2009-06-30 09:01:02

    Chlebek mogę podać, ale wyłącznie bezglutenowy :(
    Majonezu ta osoba również jeść nie może.
    Czytajcie proszę dokładniej posty, bo w wypadku alergii można doradzić nieszczęśliwie. A pisałam, że dieta wyklucza gluten, jaja i mleko.
    Chyba mam trudne zadanie :)
    Jeżeli są osoby, które borykały się z podobnym problemem, będę wdzięczna za podzielenie się swoim doświadczeniem.

  • Autor: ulla* Data: 2009-06-30 09:59:40

    Możesz wykorzystać jakiś przepis zmieniając mąkę pszenną na kukurydzianą lub bezglutenową, a proszek do pieczenia-bezglutenowy (w zielarniach,czy zdrowej żywności) lub nie dodawać. A woda zamiast mleka lub mleko dla dzieci na bazie wody.
    Ciasto marchewkowe też jest dobre,również zmieniając tam mąkę.
    Ciasteczka ryżowe z kleikiem ryżowym.
    Jajka kurze zastąpić przepiórczymi.
    A margarynę kupić bezmleczną.

  • Autor: ulla* Data: 2009-06-30 10:06:30

    może http://wielkiezarcie.com/przepis41954.html

    dobry jest budyń na mleku ryżowym,sojowym lub na soku ugotowany (Kubuś,Pysio)

  • Autor: pinacolada Data: 2009-06-30 12:34:19

    ciasteczka z kleiku ryżowego z margaryną bezmleczną (chyba PAlma)
    np bułeczki drożdzowe na wodzie i bez jajek można zrobic,
    Jeżeli mama je jabłka to - szarlotkę z mąką bezglutenowa, gdzieś na wż widziałam ciasto na płatkach ryżowych

  • Autor: Wkn Data: 2009-06-30 14:01:57

    Jesteście kochani - ponieważ dzisiejsza wizyta na pewno nie będzie ostatnią, chętnie poczytam o innych propozycjach.

    Na razie matka nie może jeść nawet produktów sojowych, kozich ani zwykłego cukru, również mięsa z kurcząt.
    Powoli będzie wprowadzała kolejne produkty, ale trochę czasu musi upłynąć.

    Margarynę, palmę oglądałam dziś, ale w składzie zauważyłam serwatkę - muszę spytać dziś podczas wizyty, czy produkt wchodzi w grę. Jeśli tak, będę wniebowzięta, ponieważ przygotuję banany i gruszki w maśle roślinnym i brązowym cukrze - grillowane.

    Spytam też o różne rodzaje kasz - bardzo smaczny jest kuskus z łagodną oliwą, ogórkiem i koperkiem. Co prawda aż marzy się do tego pomidor, ale cóż...
    Gdy tylko pomidory będą dozwolone przygotuję makaron ryżowy z sosem pomidorowo-cukiniowo-porowym z bazylią.
    Ach, przyszły mi własnie do głowy placki ziemniaczano-cukiniowo-marchwiowe z mąką kukurydzianą - skoro piszecie, że można dać jaja przepiórcze.

    Dziś podam:
    jagody i maliny z brązowym cukrem (dla pozostałych koktajl jagodowy z cukrem na zsiadłym mleku i jogurcie)
    Ziemniaki zapiekane z oliwą i koperkiem. Do tego fasolka szparagowa z koperkiem oraz świeżo łuskany groszek gotowany z marchewką, a następnie podduszony z oliwą i natką pietruszki. Osobno mięso z piersi indyka pieczone z oliwą, sosem sojowym, majerankiem, cząbrem i oregano.

  • Autor: ośka Data: 2009-06-30 14:27:52

    Margaryna bez mleka to chyba bielska, gdzieś na forum z dietami dla dzieci bezmleczynych widziałam. odkopie to forum to wkleję link

  • Autor: ośka Data: 2009-06-30 14:44:39

    co prawda to nie to o którym wspominałam wyżej, ale jest tu kilka wskazówek, może sie przyda? http://porody.babyonline.pl/niemowle_noworodek_artykul,1718.html

  • Autor: pinacolada Data: 2009-06-30 18:20:57

    teraz sobie przypomniałam, że kupowałam margarynę Zwykła, z tym, że są dwa jej rodzaje.  Chleb smarowałam Ramą z oliwą z oliwe. Wkn może twoja znajoma może jeść indyka? z królika też mozna zrobić pyszne potrawy

    wkn a kasza kus kus to kasza z pszenicy, więc gluten raczej w niej występuje :(

  • Autor: Wkn Data: 2009-06-30 21:26:51

    Tak, też już dokonałam tego epokowego odkrycia kuskusowego :( Oczywiście nie może jeść.
    Indyka też jeszcze nie wprowadza, dlatego dobrze zrobiłam, dodając do niego sos sojowy, bo i tak by nie ruszyła mięsa. W domu przygotowuje sobie duszoną wieprzowinę.

    Natomiast pieczone ziemniaki z oliwą i koperkiem, świeżo łuskany groszek z marchewką oraz fasolka szparagowa były jak najbardziej ok. Podobnie jak wczoraj zbierane jagody oraz świeże maliny.

    Ciasto drożdżowe z jagodami, malinami i kruszonką mogła niestety jedynie obwąchać.

    Potwierdziła wyniki moich dzisiejszych poszukiwań masła roślinnego bez dodatku masła i serwatki. Prawie żadna firma takiego nie robi, nawet tradycyjna Palma zawiera serwatkę. Obejrzane przeze mnie Ramy także.

    Na poszukiwanie królika nie miałam dziś czasu niestety. Ale do następnej wizyty na pewno się przygotuję :)
    Dopadnę masło roślinne, bezglutenową mąkę i upiekę owoce pod kruszonką. A z dodatkiem jaj przepiórczych i kukurydzianej mąki usmażę placki warzywne, oooo :)

  • Autor: Belcia Data: 2011-01-30 10:21:13

    Tak, też już dokonałam tego epokowego odkrycia kuskusowego :( Oczywiście
    nie może jeść.Indyka też jeszcze nie wprowadza, dlatego dobrze zrobiłam,
    dodając do niego sos sojowy, bo i tak by nie ruszyła mięsa. W domu
    przygotowuje sobie duszoną wieprzowinę.Natomiast pieczone ziemniaki z oliwą
    i koperkiem, świeżo łuskany groszek z marchewką oraz fasolka szparagowa
    były jak najbardziej ok. Podobnie jak wczoraj zbierane jagody oraz świeże
    maliny.Ciasto drożdżowe z jagodami, malinami i kruszonką mogła niestety
    jedynie obwąchać.Potwierdziła wyniki moich dzisiejszych poszukiwań masła
    roślinnego bez dodatku masła i serwatki. Prawie żadna firma takiego nie
    robi, nawet tradycyjna Palma zawiera serwatkę. Obejrzane przeze mnie Ramy
    także.Na poszukiwanie królika nie miałam dziś czasu niestety. Ale do
    następnej wizyty na pewno się przygotuję :)Dopadnę masło roślinne,
    bezglutenową mąkę i upiekę owoce pod kruszonką. A z dodatkiem jaj
    przepiórczych i kukurydzianej mąki usmażę placki warzywne, oooo :)

    margaryna Alsan -S kupuje w sklepie evergreen na necie bez bialka mleka krowiego niemiecka

  • Autor: ulla* Data: 2009-06-30 20:51:33

    Jeśli kasze, to super jest kasza jaglana, zdrowa,leciutka do dań na słodko (np.robiłam z jabłkami) jak i do mięsnych dań, z sosem, ziołami, warzywami...

  • Autor: ursula Data: 2009-07-01 06:00:56

    witaj,
    nie napisalas nic o rybach, grzybach, orzechach - czy Twoja znajoma moze to jesc?
    jesli nastepne spotkanie bedzie w lecie to zrobilabym np. salmon kebobs (losos pokrojony w kawalki, nadziany na patyczki, zrobiony na grillu),
    pomyslalam tez o salatkach z ciecierzycy lub quinoa (komosa ryzowa), masz fajne przepisy, wiec nie musze ci pisac, jak takie salatki robic, albo moze papryka nadziewana quinoa (lub brazowym ryzem) z cebulka, czosnkiem, zielona pietruszka, orzeszki piniowe lub pistachios, oliwa, sol i pieprz?
    pozdrawiam serdecznie

  • Autor: Wkn Data: 2009-07-01 14:11:57

    Fakt, nie napisałam. Na razie nie może grzybów i ryb, ponieważ maluszek ma zaledwie 16 tygodni. Więc paprykii cebuli też na razie nie je.
    O ryby zapomniałam spytać.
    Ale ale, zapomniałam napisać, że dopadłam (chyba) margarynę bez masła i serwatki - Flora się nazywa i w składzie nie znalazłam niedozwolonych składników. A więc przybywajcie banany i gruszki z grilla w maśle roślinnym i brązowym cukrze :)
    Zakupiłam też kaszę kukurydzianą, będę eksperymentować z owocami :)

  • Autor: Belcia Data: 2011-01-30 10:16:27

    Ratujcie kochani sprawdzonymi przepisami.Jutro czeka mnie wizyta przemiłych
    znajomych - on może jeść wszystko. Ona karmi maluszkę, która jest
    uczulona na gluten, jaja, mleko, białko i co tylko się da :/Biedna matka
    zywi się ryżem, jabkami i kukurydzianymi chrupkami. Chciałabym ją
    poczęstować czymś jadalnym, co będzie dla niej miłą odmianą.Czy ktoś
    mający większe doświadczenie w takim sprawach mógłby mnie
    poratować sprawdzonymi recepturami?W razie potrzeby polecę na szybkie
    zakupy.

    gluten nie przechodz do pokarmu mamy

Przejdź do pełnej wersji serwisu