Forum

Kuchenne porady

Co to za bakalie?

  • Autor: jaska2503 Data: 2009-07-24 18:19:16

    Znajomi z wycieczki w Tunezji przywieźli mi coś takiego:

    Mąż twierdzi ,że to"coś" jest do zrobienia dobrej wódki(tak mu powiedział ów znajomy).ale co to jest to "coś"???

  • Autor: Aoede Data: 2009-07-24 19:22:52

    DATE po angielsku to daktyl. To są zdecydowanie daktyle.

  • Autor: olenka_chicago Data: 2009-07-24 19:43:32

    Owoce palm daktylowych - daktyle, mozna je spozywac swieze lub suszone. Dosc slodkie i najczesciej uzwane w deserach, mozna je tez nadziewac dwa najbardziej popularne nadzienia to z serem mascarpone lub marcepanem. Najlepiej je przechowywac w szczelnym pojemniku w ciemnym miejscu lub w lodowce do 1 roku, ale mozna je tez mrozic.

  • Autor: Shaera Data: 2009-07-24 23:04:53

    Oczywiście, że daktyle I faktycznie, robi się z nich (chyba od Turcji się zaczęło) także alkohol - wódkę i wino palmowe; słyszałam, że niesmaczne, ale to chyba kwestia gustu Wpisz w googlach 'daktyle', a poczytasz o nich więcej Zawierają sporo witamin, a także błonnik. Fajnie się nimi zastępuje słodkość cukru w wypiekach, deserach lub tak ogólnie w potrawach. Ja robię z nich przykładowo 'syrop' daktylowy (TAKI). Lubię je jeść także bez niczego jako przekąskę, a czasami w połączeniu z orzeszkami - jako deser. Ze swojej strony bardzo polecam te bakalie

  • Autor: jaska2503 Data: 2009-07-25 21:53:03

    dzięki za odpowiedź, tak się domyślałam. a może przy okazji pomożecie przetłumaczyć nazwy przypraw-też z tunezji


    nie znam przypraw tj. 4 EPICES couscous i HARISSA couscous. czy ma to coś wspólnego z kus-kusem?

  • Autor: kamila258 Data: 2009-07-26 21:44:34

    "4 EPICES czyli 4 korzenie - 70% białego pieprzu, 17% imbiru, 8,5% gałki muszkatołowej, 4% goździków (zastanawiam się gdzie uciekło te 0,5%??).

  • Autor: kamila258 Data: 2009-07-26 21:48:09

    'coriender' wskazywaloby 'kolendre', a 'poivre' - 'pieprz', ale nie znam tej przyprawy

  • Autor: kamila258 Data: 2009-07-26 21:52:20

    'cumin' to 'kmin rzymski' kiedys zwany tez 'arabskim'. Dodaje sie go do wielu dan, m.in mies, ryb, warzyw, potraw z jaj. Ma bardzo charakterystyczny smak i aromat. Mylony z kminkiem i nim zastepowany, co jest bledem - sa to dwie rozne przyprawy. Ich nasiona sa podobne, bowiem naleza do tej samej rodziny - selerowatych. Ale na tym podobienstwo sie konczy.
    A co tam robi 'fish' - 'ryba', nie wiem...

  • Autor: kamila258 Data: 2009-07-26 21:53:03

    pozostale przyprawy to papryka i mieszanka curry.

  • Autor: olenka_chicago Data: 2009-07-26 19:24:47

    Harissa jest ostra przyprawa, wytwarzana z papryki chilli,czosnku rowniez z koleandra,kminkiem i rzymskim. Może także zawierać pomodory.Uzywana jest glownie jako dodatek do kuskusu,makaronow,kanapek lub zup.
    Safran przyprawa sluzy do nadawania smaku, zapachu i barwy sosom, zupom i potrawom z ryzu. Zbyt duza ilosc szafranu sprawia, ze potrawa staje sie gorzka.

Przejdź do pełnej wersji serwisu