Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Jarmuz-najwieksze zbiorowisko witamin i mineralow

  • Autor: cytrymon Data: 2009-07-27 15:06:20

    Udalo mi sie znalezc sadzonki Jarmuza- Kale ;ang.nazwa.
    Czy ktos probowal hodowac to  wspaniale warzywo, nalezace do kapuscianej rodziny? 
    Pozdrowienia

  • Autor: alman Data: 2009-07-27 16:46:50

    Dawno temu tak. Sama posiałam nasiona wprost do gruntu, potem pikowałam. 2 lata temu też posiałam, ale już ślimaki się dorwały i nie dały mu urosnąć. A na marginesie - jak dobrze było gdy nie było ślimaków, wszystko sobie normalnie rosło, a teraz ? jedzą wszystko !!!

  • Autor: cytrymon Data: 2009-07-28 01:46:41

    Użytkownik alman napisał w wiadomości:
    > Dawno temu tak. Sama posiałam nasiona wprost do gruntu, potem pikowałam. 2
    > lata temu też posiałam, ale już ślimaki się dorwały i nie dały mu urosnąć. A
    > na marginesie - jak dobrze było gdy nie było ślimaków, wszystko sobie
    > normalnie rosło, a teraz ? jedzą wszystko !!!
    Dziekuje za info.
    na slimaki moge polecic kilka sposobow-Dzialaja!!!
    elektryczne ogrodzenie.:
    1 najprostrzym  sa skorypki jajek rozsypane dosc gesto do okola roslin.Slimaki nie lubia sie slizgac po ostrym:-) zreszt kto lubi?
    2.rozstawione puszki -pojemniki z piwem -.uwielbiaja sie upijac . 
    3.Nie izolowany drut miedziany zozciagniety do okola grzadki roslin, ktore chemy ochronic przed slimakami podlaczony do bateri np.9v.baterie nalezy umiescic w zamknietym plastikowym pudelku(np:po lodach).
    3.Mozna rozciagnac miedziana bariere (tasme) do okola roslin.Mozna ja pozniej przenosic w inne miejsce.Slimaki nie lubia miedzi z jakiegos powodu i nie przekraczaja tej bariery.
    4. Plastikowy waz z odcieta czescie -bedzie wygladal jaki litera U ,rozciagniety do okola grzadki i napelniony sola .Problemem jest podlewanie i deszcz .Zasolenie ziemi.
    5 Mozna je zbierac i jesc
     pozdrowienia C

  • Autor: Kluko Data: 2009-07-27 17:07:20

    Od dwóch lat cp roku mam jarmuz na działce, odmianę zieloną i czerwoną:) Bardzo łatwe w uprawie, niezbyt wymagające. Kapustę zawsze wcięły mi ślimaki,ale jakoś do jarmużu się nie dobierają. A nawet jeśli się dobrały to mam tego tyle, że nie zauważyłem....Wysiewałem w kwietniu w doniczki na balkonie i później pikowałem na działce. W sumie to używam, tylko do dekoracji, ale planuję zrobic zupę krem i jakąś zapiekankę czy coś....

  • Autor: bozena28 Data: 2009-07-27 17:38:33

    a ja dodaję jarmuż do różnych surówek,do zupy tak jak pietruszkę-drobniutko kroję,można też na kanapki

  • Autor: Gigi Data: 2009-07-27 19:02:39

    Witam. W Niemczech Jarmuz jest znany pod nazwa Grünkohl. Tu gdzie mieszkam na polnocy Niemiec, Grünkohl jest potrawa prawie narodowa jak w Polsce bigos. Jak sie go sporzadza to tez wielki gar, aby na dluzej starczylo:-)

    Pozdrowienia z Niedersachsen

  • Autor: jolka60 Data: 2010-02-04 08:13:45

    Owszem,ostatnio tzw sredni kedzierzawy.Z powodzeniem zimuje pod sniegiem.Mozna go przyrzadzac jak szpinak (odciac tylko twarde nerwy w lisciach).Dodaje go rowniez do rosolu oprocz lub zamiast kapusty wloskiej.Jakos u nas slimaki go omijaly.Co do tych ostatnich,to w znajomym mi ogrodnictwie stawiali miseczki wypelnione piwem (sa nawet specjalne pojemniki-pulapki) do ktorego te stworzonka ''ciagna''jak prawdziwi piwosze,ale z ktorych juz nie wychodza. 

Przejdź do pełnej wersji serwisu