Forum

Kuchenne porady

maszyna do chleba ale nie do chleba

  • Autor: barbami Data: 2009-08-06 23:24:38

    Mam w domu do przejrzenia moulinexa ale jakos nie jestem przekonana. Chcę takiej maszyny głównie do wyrabiania ciasta na pierogi, bułki. Z tego co wyczytałam w instrukcji wynika, że można używać tylko drożdży suszonych. Czy to prawda? Pisze też, że w przypadku drożdży świeżych trzeba zwiększyć ich ilość trzykrotnie. Czy to znaczy, że jeśli do bułek trzeba mi 50 dag to mam dać 150???Może jest jakaś maszyna inej firmy które sprawdzi się do moich celów, czyli niekoniecznie do chleba? Szukałam przez wyszukiwarkę, ale nie mogłamznaleźć wątków odnośnie maszyn do chleba.

  • Autor: Alaewa Data: 2009-08-07 00:35:26

    Od prawie roku mam moulinexa i w tej chwili praktycznie tylko używam go do wyrabiania ciast, bułeczek, chleba. Piekę w piekarniku. Maszyna świetnie wyrabia ciasta, a w przypadku ciast w których używa się drożdży, dodatkowo to "pierwsze" rośnięcie odbywa się w ciut wyższej temperaturze, w praktycznie zamkniętym pojemniku. Jeśli chodzi o drożdże, to spokojnie możesz używać świeżych. Można z nich zrobić zaczyn, można też pokruszone wsypać na mąkę. W maszynowych przepisach drożdży używa się dużo mniej niż w standardowych. Np. dwie miarki to ok. 6g suchych drożdży, więc po zamianie na świeże powinnaś dać ich 1,8g. To niecałe 1/5 kostki drożdży świeżych, więc chyba nie jest to jakaś duża ilość. Dla mnie zakup maszyny był strzałem w '10'. Jestem bardzo zadowolona. Dodam jeszcze, że mam maszynę z dwoma mieszadłami.

  • Autor: DC Data: 2009-08-07 10:52:04

    Ja "współpracuję" z maszyną od ponad roku (ELTA BA 123), drożdży używam i suchych i zwykłych piekarskich, przeliczam je sobie standardowo: 7 g suchych (ja używam Dr Oetkera) = 25 g świeżych (1/4 kostki), poza tym świeżych drożdży nie rozczyniam tylko kruszę na wierzch mąki i wszystko jest ok. Czasem w maszynie piekę, czasem tylko wyrabiam ciasto, a czasem nawet jakąś "dżemolajdę" na kolację upitraszę - wszyscy są zadowoleni ....

Przejdź do pełnej wersji serwisu